Masz konkretną wiedzę lub umiejętności? Niejednokrotnie słyszałeś, że powinieneś uczyć innych i być może chciałbyś spróbować, ale nie czujesz się kompetentny w tym zakresie? Powinieneś zainteresować się metodą Train the Trainer. To szkolenie z metod nauczania, które pomaga zostać dobrym trenerem dla innych. Sprawdzamy, ile w tym z prawdy i na czym dokładnie polega ta technika.
Czym jest Train the Trainer?
Nie jest łatwo zostać dobrym nauczycielem, trenerem czy szkoleniowcem. Tradycyjnie uważa się, że potrzebne są do tego szczególne predyspozycje. Nieocenione jest również doświadczenie. Można jednak również doskonalić swoje kompetencje w tym zakresie, korzystając ze wzorców i rad osób o większej praktyce. To założenie wykorzystuje metoda Train the Trainer służąca merytorycznemu przygotowaniu do nauczania. Treść szkoleń tego typu bazuje na takich zagadnieniach, jak:
- metodyka nauczania i style uczenia się,
- diagnozowanie potrzeb szkoleniowych,
- tworzenie i planowanie szkoleń oraz materiałów dydaktycznych,
- sztuka przemawiania,
- autoprezentacja,
- zdolność do nawiązania kontaktu z grupą i wzbudzania zainteresowania.
Dzięki temu uczestnik zdobywa wiedzę na temat tego, jak efektywnie nauczać czy też prowadzić szkolenia.
Train the Trainer – korzyści
Szkolenie zgodnie z metodą Train the Trainer niesie wiele korzyści dla uczestników. Jest skierowane do wszystkich tych, którzy są zainteresowani poszerzeniem swoich kompetencji w zakresie przekazywania wiedzy. Dzięki niemu można:
- odkryć (lub doskonalić) własny styl nauczania,
- dowiedzieć się więcej na temat profesjonalnego prowadzenia szkoleń,
- poznać i przećwiczyć skuteczne metody i nauczania oraz praktyczne narzędzia wykorzystywane podczas szkoleń,
- poznać techniki wpływania na innych i radzenia sobie z grupą
- nauczyć się docierać do każdego ucznia,
- nauczyć się radzenia sobie w sytuacjach problematycznych,
- okiełznać tremę i stres związany z nauczaniem, przemawianiem, wystąpieniami publicznymi.
Warto również zauważyć, że nauczenie eksperta w jakiejś dziedzinie efektywnego przekazywania wiedzy może mieć ogromne korzyści. Ma to znaczenie szczególnie w firmach, które dzięki temu mogą wykorzystać umiejętności jednego pracownika do szkolenia innych. Sporna pozostaje kwestia możliwości zostania dobrym nauczycielem bez określonych predyspozycji. Train the Trainer podaje jednak uniwersalne schematy, których zastosowanie pomoże każdemu.