Procedury podatkowe wprowadzone w związku z koronawirusem

, ,
Podatki

Pandemia koronawirusa niejako zmusiła rodzime władze do wydania wielu szczególnych przepisów regulujących prawa i obowiązki obywateli w tym szczególnym czasie. W związku z zatrzymaniem wielu gałęzi gospodarki niezbędne stało się również zastosowanie wyjątkowych zasad dotyczących podatków. Sprawdzamy, jak obecnie wyglądają procedury podatkowe!

Wyjątkowe procedury podatkowe – cel wprowadzania

Dotarcie do Polski pandemii koronawirusa spowodowało niemal natychmiastowe nałożenie na obywateli wielu ograniczeń. W związku z tym liczne podmioty gospodarcze musiały z dnia na dzień zaprzestać prowadzenia działalności, a kolejne mogły działać jedynie w ograniczonym zakresie. Efekty ekonomiczne takiej sytuacji są łatwe do przewidzenia, dlatego w ramach łagodzenia jej skutków rząd zaproponował wiele szczególnych regulacji ogłaszanych w ramach tzw. Tarcz Antykryzysowych. Ich ważnym elementem stały się różnego rodzaju ulgi i zmiany w procedurach podatkowych, które miały za zadanie pomóc przedsiębiorcom w przetrwaniu tego trudnego czasu.

Podatki w czasach pandemii – wprowadzone regulacje

W kolejnych ustawach wprowadzano szereg rozwiązań mających na celu poprawę sytuacji podmiotów gospodarczych, a także ich pracowników. Podatki w czasach pandemii zmieniono w taki sposób, by przedsiębiorcy mogli korzystać z wielu ulg i zwolnień. Zaproponowano m.in.:

  • pakiety dofinansowania dla przedsiębiorców zatrudniających pracowników, osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, organizacji pozarządowych,
  • pakiet pożyczek na pokrycie bieżących kosztów działalności dla mikroprzedsiębiorców,
  • zwolnienie od podatku dochodowego świadczeń otrzymanych w związku z pandemią koronawirusa,
  • przedłużenie terminu złożenia  zeznania podatkowego i wpłaty CIT-8 za 2019 rok,
  • przedłużenie terminu złożenia  zeznania podatkowego PIT za 2019 rok,
  • przedłużenie terminu złożenia  sprawozdania finansowego za 2019 rok,
  • stawkę 0% VAT dla darowizn na cele przeciwdziałania pandemii koronawirusa,
  • dodatkowy zasiłek opiekuńczy dla rodziców na czas opieki nad dzieckiem.

Podatki są dziedziną, w której przepisy prawa zmieniają się każdego roku. Dlatego tak ważne jest stałe podnoszenie wiedzy i umiejętności służb księgowych w czym pomóc mogą rozmaite szkolenia, kursy i seminaria o tematyce podatkowej. Każdorazowo po zmianach w przepisach podatkowych firmy szkoleniowe starają się wprowadzić możliwie szybkie zmiany w ofercie szkoleniowej pozwalające zapoznać się z nowymi regulacjami. W dobie pandemii koronawirusem wiele szkoleń podatkowych jest dodatkowo dostępnych w formule zdalnej, co znacząco ułatwia zapoznanie się ze zmianami. Wiele z tych szkoleń, chociaż prowadzonych zdalnie, ma charakter webinarów na żywo, co pozwala zadawać indywidualne pytania prowadzącym szkolenie i uzyskanie odpowiedzi na nurtujące nas pytania.

Szczególne przepisy podatkowe na czas pandemii – co to oznacza?

Co te szczególne przepisy podatkowe oznaczają dla przedsiębiorców? Ich zadaniem jest przede wszystkim ochrona miejsc pracy tworzonych przez firmy poprzez odciążenie ich budżetów i odroczenie pewnych obowiązków. O tym, czy  działania te przyniosą skutek, zapewne przekonamy się w kolejnych kilku miesiącach.

Jedna odpowiedź do „Procedury podatkowe wprowadzone w związku z koronawirusem”

  1. Awatar Księgowa
    Księgowa

    Generalnie przy tym rządzie to można się załamać. Co chwilę zmiany, kompletnie nie przemyślane, nie przygotowane… PIS rozwala polskie firmy, nic więcej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *