W dzisiejszych czasach rozliczanie podatku VAT możesz przeprowadzić na własną rękę albo skorzystać z pomocy wykwalifikowanych ekspertów. Jeśli nie chcesz narażać się na kontrole ze strony urzędu skarbowego albo nieprawidłowości związane z naliczonym i odprowadzonym podatkiem VAT, lepiej zdecyduj się na pomoc profesjonalistów. Zobacz, jak w praktyce należy rozliczać VAT i kiedy możesz skorzystać ze zwolnienia podatkowego.
Jak rozliczać podatek VAT w Polsce? Najważniejsze informacje w pigułce
Rozliczanie podatku VAT w Polsce odbywa się miesięcznie lub kwartalnie, zależnie od wybranego formatu rozliczeń przez przedsiębiorcę. Każda firma jest zobligowana do składania deklaracji i realizowania płatności w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po okresie rozliczeniowym.
Procedura rozliczania podatku VAT w Polsce nie jest skomplikowana i w większości przypadków odbywa się na prostych formularzach VAT-7 (dla podatników rozliczających się miesięcznie) lub VAT-7K (dla podatników rozliczających się kwartalnie).
Stawki VAT a rozliczenie przedsiębiorstwa
Zgodnie z aktualnymi przepisami rozliczenie VAT odbywa się na podstawie czterech stawek bazowych, a mianowicie:
- 23% – podstawowy podatek od handlu towarami i usługami,
- 8% – stawka obniżona dla branży budowlanej i usług związanych z kulturą, sportem i rekreacją,
- 5% – niższa stawka na produkty żywnościowe, artykuły dla niemowląt oraz książki,
- 0% – to preferencyjna składka dla przedsiębiorców zwolnionych z podatku VAT np. w ramach wewnątrzwspólnotowego handlu towarami.
Warto też dodać, że z kwartalnego systemu rozliczeń nie skorzystają podatnicy, którzy są czynnymi podatnikami VAT krócej niż 12 miesięcy. Dodatkowo firmy zwolnione z podatku VAT nie płacą podatku, ale mogą dokonać jego odliczenia od zakupu towarów i usług.
Jak uniknąć błędów podczas rozliczenia podatku VAT w firmie?
Prawidłowe rozliczenie VAT nie musi być skomplikowane, pod warunkiem regularnego prowadzenia dokumentacji oraz zrozumienia zasad działania tego podatku.
- Postaraj się prowadzić dokładną ewidencję sprzedaży i zakupów.
- Regularnie sprawdzaj i aktualizuj stawki VAT dla różnych towarów i usług.
- Przygotuj i składaj swoje deklaracje VAT w wyznaczonych terminach, unikając opóźnień.
Jeśli chcesz uniknąć pomyłek lub po prostu nie masz czasu na samodzielne prowadzenie rozliczeń podatku VAT, najlepiej zdecyduj się na pomoc profesjonalistów w tym zakresie. Dzięki współpracy np. z firmą Taxology, zyskasz: bezpieczeństwo rozliczeń, oszczędność czasu oraz pewność, że w rozliczenia podatkowe nie wkradnie się żaden błąd.
Co grozi za błędne rozliczenie podatku VAT w Polsce?
Jeśli dopuścimy się błędów związanych z prowadzeniem rozliczeń podatku VAT i odprowadzimy zbyt niską daninę do urzędu skarbowego, wtedy ryzykujemy nałożeniem sankcji VAT.
W praktyce sankcja to 30% kwoty, która jest równa nieprawidłowości w rozliczeniach. A zatem to spory problem, szczególnie jeśli doszłoby do błędów na kwoty kilkunastu tysięcy złotych lub większych.
Dodaj komentarz