Branża IT jest najszybciej rozwijającą się branżą na całym świecie. Jakie są główne obszary specjalizacji IT? W jaki sposób można znaleźć zatrudnienie w tym sektorze?
Specjalizacje w IT – jaki obszar wybrać?
Branża informatyczna jest bardzo rozbudowana, ponieważ składa się ona z różnych obszarów. Wiele z nich ma wspólny mianownik, ale każda osoba związana z IT musi wiedzieć, że w pewnym momencie kariery konieczne jest obranie jednej ze specjalizacji, aby dalej się rozwijać.
Istnieje wiele specjalizacji w branży IT, wśród których znajdują się między innymi:
- Analiza danych – obszar związany z bazami i hurtowniami danych oraz prowadzeniem ich analizy przy użyciu narzędzi do zbiorów danych.
- Bezpieczeństwo IT – specjalizacja w ochronie sieci, systemów i danych przed cyberzagrożeniami przy użyciu narzędzi takich jak zapory, systemy wykrywania zagrożeń czy szyfrowanie.
- Administracja bazami danych – specjalizacja w zarządzaniu bazami danych i ich optymalizacji.
- Tworzenie oprogramowania – pracownicy IT o takiej specjalizacji zajmują się jego projektowaniem i programowaniem, przygotowując różne rodzaje systemów, programów i aplikacji.
- Tworzenie stron internetowych – specjalizacja polegająca na tworzeniu i utrzymywaniu stron www.
- Cloud computing – tworzenie rozwiązań związanych ze środowiskiem chmury obliczeniowej.
- Inżynieria sieci – projektowanie, wdrażanie, utrzymywanie i rozwiązywanie problemów związanych z infrastrukturą sieciową.
- Wsparcie IT – pracownik w tym obszarze zajmuje się udzielaniem pomocy w ramach IT, między innymi przy awariach sprzętowych, problemach z oprogramowaniem.
- Testowanie – specjalizacja ta odnosi się do prowadzenia testów oprogramowania IT w celu wykrywania potencjalnych problemów z jego działaniem.
Jak widać, obszar IT jest bardzo szeroki i daje on zróżnicowane możliwości kariery osobom, które chcą związać się właśnie z sektorem informatycznym.
Praca w IT – gdzie jej szukać?
Poszukiwanie pracy w branży IT jest przede wszystkim powiązane z wybraną ścieżką rozwoju oraz z posiadanymi kompetencjami.
Wiele osób poszukuje pracy już w okresie studiów, a także korzysta wtedy z programów stażowych, które pozwalają na zdobycie pierwszego doświadczenia.
Zatrudnienia jako informatyk można poszukiwać nie tylko w popularnych firmach IT, ale też w software house’ach, firmach outsourcingowych, jak również w firmach działających w innych branżach, które posiadają własne działy informatyczne.
Pracowników IT zatrudnia między innymi sieć Biedronka, która poszukuje osób gotowych na wyzwania w branży retail. Oferuje ona stanowiska między innymi dla programistów, administratorów baz danych, specjalistów w dziedzinie bezpieczeństwa czy ekspertów SAP.
Jak awansować w branży IT?
Podobnie jak w przypadku innych branż, także w IT pracownicy mogą awansować na wyższe stanowiska. Ścieżka kariery w IT może obejmować wiele pozycji – od juniora, przez mida i seniora, a skończywszy na kierowniku i dyrektorze działu.
Aby mieć jak najlepsze perspektywy kariery, warto zdecydować się na zatrudnienie w firmie, która umożliwia wszechstronny rozwój na jasnych i korzystnych zasadach.