Nowoczesne powierzchnie magazynowe znacznie różnią się od stereotypowego wyobrażenia sprzed lat. Współczesne centra logistyczne to skomplikowany organizm z siecią naczyń połączonych, dedykowanych arterii oraz autonomicznych systemów zarządzania. Poznaj najważniejsze zalety nowoczesnych powierzchni magazynowych.
Rozwój sztucznej inteligencji, robotyzacja oraz maksymalizacja efektywności to kluczowe trendy, które w ostatnich dekadach kształtowały nowoczesne przestrzenie magazynowe. Poznaj najważniejsze cechy i zalety nowoczesnych centrów logistycznych.
Robotyzacja, sztuczna inteligencja i drony
Roboty magazynowe stały się coraz bardziej popularne i na szeroką skalę są stosowane coraz większej ilości nowoczesnych przestrzeni magazynowych. Robotyzacja umożliwia szybkie i precyzyjne kompletowanie zamówień, zmniejszając jednocześnie możliwość wystąpienia ludzkiej pomyłki. W centrach magazynowych wykorzystuje się także systemy oparte na AI. Zaawansowane algorytmy sztucznej inteligencji analizują dane w czasie rzeczywistym, optymalizując procesy magazynowe, przewidując zapotrzebowanie oraz identyfikując potencjalne problemy zanim się pojawią.
Warto także dodać, że technologia IoT, a z zwłaszcza sensory, umożliwiają monitorowanie produktów w czasie rzeczywistym, informując o ich lokalizacji, temperaturze czy wilgotności, co wpływa na efektywność magazynowania oraz ograniczenie strat.
Magazyny są także miejscem, gdzie coraz większą rolę zaczynają pełnić drony, które skanują półki i pomagają w monitorowaniu stanu zapasów, znacznie przyspieszając ten proces w porównaniu z tradycyjnymi metodami.
Systemy parkingowe i inteligenta ochrona towaru
Nowoczesne powierzchnie magazynowa coraz częściej wyposażane są w automatyczne systemy parkingowe dla wózków widłowych. Podobnie jak automatyczne parkingi dla samochodów, nowoczesne magazyny wykorzystują systemy, które automatycznie parkują wózki widłowe w optymalnych miejscach, maksymalizując przestrzeń i efektywność.
Nowoczesna technologia wprowadza rewolucyjne zmiany nie tylko w zarządzaniu i logistyce magazynów, ale także w ich ochronie. Współczesne centra logistyczne, dzięki zaawansowanym rozwiązaniom, stają się bardziej odporne na zagrożenia, zarówno fizyczne, jak i cyfrowe. Nowoczesne kamery nie tylko rejestrują obraz, ale także dzięki sztucznej inteligencji są w stanie analizować zachowania i rozpoznawać podejrzane sytuacje, wysyłając powiadomienia w czasie rzeczywistym. Natomiast Dzięki połączeniu z IoT, sensory ruchu, dymu czy temperatury mogą być zdalnie monitorowane, oferując szybką reakcję na ewentualne zagrożenia.
Nowoczesne magazyny, szczególnie te w których składowany jest cenny towar, coraz częściej inwestują w kontrolę dostępu opartą na biometrii. Tradycyjne karty dostępowe mogą zostać zgubione lub skradzione. Dzięki biometrii, takiej jak rozpoznawanie twarzy czy odcisków palców, dostęp do kluczowych obszarów magazynu jest lepiej kontrolowany i bezpieczniejszy.
Ekologia jako motor dla innowacji
Nowoczesne powierzchnie magazynowe coraz częściej projektowane i budowane są w nurcie zrównoważonego budownictwa (posiadają np. certyfikaty BREEAM). Jest to o tyle istotne dla biznesu, że pozwala na optymalizację kosztów związanych z ograniczaniem strat energii, a także może w przyszłości mieć istotne znaczenie ze względu na kierunek legislacji w UE oraz Polsce (lepsza adaptacja, uniknięcie dodatkowego opodatkowania). Budynki niskoemisyjne w najbliższej przyszłości nie będą wymagały generalnych remontów, termomodernizacji oraz innych działań, które będą niezbędne w celu spełnienia określonych norm. Są one także lepiej dostosowane do zmian klimatycznych oraz trendów na rynku logistycznym (np. ładowarki na parkingach dla samochodów elektrycznych, pozyskiwanie energii z fotowoltaiki czy solarów).
Zalety nowoczesnych powierzchni magazynowych to z jednej strony maksymalizacja procesów magazynowych przy wykorzystaniu najnowszych technologii, a z drugiej – troska o środowisko naturalne i jak najlepsza adaptacja do zmian klimatycznych. Miks tych procesów określa współczesne rozumienie wysokorozwiniętej infrastruktury logistyczno-magazynowej.
Dodaj komentarz