Każdy z nas szukając pracy stara się przygotować najlepsze możliwe CV, bo często jest to jedyna szansa zaprezentowania się potencjalnemu pracodawcy. Dużo uwagi poświęcamy formie dokumentu, jak najpełniejszemu opisaniu naszego doświadczenia zawodowego i wykształcenia. Dużo czasu i wysiłku zajmuje również przygotowanie odpowiedniego zdjęcia. Równie często jednak zapominamy o odpowiednim wyeksponowaniu odbytych szkoleń i konferencji i tym samym tracimy szansę żeby pokazać coś więcej, niż większość kandydatów. Zastanawialiście się dlaczego w każdym CV powinna znaleźć się sekcja o odbytych przez nas szkoleniach?
Rynek pracy w Polsce w ostatnich latach uległ znaczącej poprawie, a wskaźnik bezrobocia w marcu 2019 roku zgodnie z danymi GUS wyniósł zaledwie 5,9 proc. Wciąż jednak znalezienie dobrej pracy, jak i dobrego pracownika, pozostaje nie lada wyzwaniem. W internecie możemy znaleźć dziesiątki stron z ofertami pracy oraz kreatorów CV, które pozwalają przygotować życiorys na wysokim poziomie wizualnym i merytorycznym. Narzędzia te pozwalają z reguły szczegółowo opisać nasze doświadczenie zawodowe oraz wykształcenie, dodać zdjęcie, informacje kontaktowe itp. Bardzo często jednak pomijają sekcję na umieszczenie informacji o szkoleniach i konferencjach, w których uczestniczyliśmy w trakcie swojej kariery zawodowej.
Tymczasem fakt częstego uczestniczenia w szkoleniach i konferencjach jest jednym z ulubionych sposobów head hunterów na odróżnianie kandydatów przeciętnych od wybitnych. Jest kilka powodów dlaczego tak się dzieje!
- Uczestniczenie w szkoleniach po zakończeniu edukacji w szkole bądź na uczelni wyższej świadczy, że kandydat nie przestał się rozwijać. Wciąż się uczy, jest świadomy, że świat pędzi do przodu, a uczenie się to proces na całe życie, a nie na kilka lat studiów.
- Osoby, które często uczestniczą w szkoleniach, kursach i warsztatach z ramienia firmy, w której są zatrudnione, to najczęściej de facto najcenniejsi pracownicy firmy. Szefowie inwestują w pracowników, którym ufają i wiedzą, że wysłanie ich na szkolenie to inwestycja, która będzie procentować w postaci wyższych umiejętności, które wykorzystają w codziennej pracy.
- Pracownicy często biorący udział w konferencjach nawiązują w ich trakcie wiele cennych znajomości; lepiej również orientują się w trendach rynkowych, działaniach konkurencji, nowoczesnych narzędziach wspierających biznes. Kontakty i informacje to w dzisiejszym świecie bardzo cenna waluta.
- Życiorys zawodowy to najczęściej pierwsza forma kontaktu z potencjalnym pracodawcą. To czy zobaczy on w naszym CV, że pomimo upływu lat wciąż się uczymy, jesteśmy ambitni i otwarci na wiedzę, a także nowinki w zarządzaniu i budowanie sieci kontaktów może zdecydować czy zostaniemy zaproszeni na rozmowę kwalifikacyjną. Nie wszyscy o tym wiedzą, ale wielu head hunterów jest gotowych ponieść wysokie koszty wejściówki na szkolenie bądź konferencję tylko dlatego żeby móc spotkać tam wysokiej klasy specjalistów, o których na rynku pracy wciąż jest najtrudniej.
Z tego powodu dodanie informacji o szkoleniach i konferencjach, w których uczestniczyliśmy w naszym CV jest zdecydowanie dobrym pomysłem i podniesie naszą atrakcyjność w oczach pracodawców, którzy szukają wyróżniających się pracowników.