Tam, gdzie mamy do czynienia z cyfryzacją, szczególnie tą zaawansowaną, należy podnieść kwestie cyberbezpieczeństwa. To dziedzina, która niesamowicie zyskuje na znaczeniu, szczególnie w dobie pandemii, która akcelerowała przemianę cyfrową w wielu obszarach życia i biznesu. Na czym polega cyberbezpieczeństwo i jakie jest jego znaczenie?
Na czym polega cyberbezpieczeństwo?
Cyberbezpieczeństwo (z ang. cybersecurity) to grupa zagadnień związanych z zapewnianiem ochrony w obszarze cyberprzestrzeni, czyli przestrzeni przetwarzania i wymiany informacji tworzonej przez systemy teleinformatyczne. Zakres jego oddziaływania obejmuje wszelkie interakcje w sieciach teleinformatycznych i procesy przetwarzania informacji. Czego konkretnie dotyczy cyberbezpieczeństwo? Zadaniem tego typu zagadnień są przede wszystkim:
- zapobieganie cyberatakom,
- zapobieganie wyciekom danych osobowych, informacji niejawnych, tajemnic biznesowych lub rządowych itp.,
- zapobieganie przejmowaniu danych w celu zapłaty „okupu”,
- ochrona przed złośliwym oprogramowaniem,
- ochrona przed przejmowaniem kontroli nad procesami przez osoby niepowołane,
- ochrona przed nieuczciwymi praktykami.
Zasady działania polskiego systemu cyberbezpieczeństwa precyzuje Ustawa z dnia 5 lipca 2018 r. o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa. Od 31 października 2019 roku obowiązuje również Strategia Cyberbezpieczeństwa Rzeczypospolitej Polskiej na lata 2019-2024.
Dlaczego cyberbezpieczeństwo jest tak istotne?
Współcześnie coraz więcej sfer życia człowieka przenosi się do przestrzeni wirtualnej. Dość dynamiczną cyfryzację dodatkowo przyspieszyła pandemia, co oznacza, że zmiany w tym zakresie są wyraźniejsze niż kiedykolwiek. Z rozwiązań teleinformatycznych korzystają instytucje rządowe, wojsko i inne niezwykle ważne podmioty, które wymagają ochrony. W sieci przetwarzane i wymieniane są ogromne ilości danych, które w niepowołanych rękach mogłyby być bardzo niebezpieczne. Szerokie spektrum możliwości, jakie daje cyberprzestrzeń, to jednak również olbrzymie zagrożenia. Dlatego zadaniem rządów, instytucji, firm, a także każdego użytkownika jest zapobieganie cyberatakom i dbanie o bezpieczeństwo danych.
Cyberbezpieczeństwo – praca, szkolenia
Rosnące znaczenie cybezpieczeństwa przekłada się na duże zapotrzebowanie na specjalistów w tej dziedzinie. Zajmują się oni tematem cyberbezpieczeństwa zarówno od technicznej strony, ale również organizacyjnej i menedżerskiej. Coraz więcej firm zgłasza zapotrzebowanie na stanowiska takie jak ekspert ds. cyberbezpieczeństwa, konsultant ds. cyberbezpieczeństwa, specjalista ds. monitoringu systemów IT itp., a wraz z tym rośnie oferta kursów i szkoleń specjalistycznych dedykowanych dla zespłów IT zajmujących się bezpieczeńśtwem systemów IT.
Dodaj komentarz