Kategorie
IT

Cyberbezpieczeństwo

Cyberbezpieczeństwo to niezwykle szybko rosnąca dziedzina IT. Dowiedz się jakie są cele zespołów zapewniających cyberbezpieczeńśtwo w firmach.

Tam, gdzie mamy do czynienia z cyfryzacją, szczególnie tą zaawansowaną, należy podnieść kwestie cyberbezpieczeństwa. To dziedzina, która niesamowicie zyskuje na znaczeniu, szczególnie w dobie pandemii, która akcelerowała przemianę cyfrową w wielu obszarach życia i biznesu. Na czym polega cyberbezpieczeństwo i jakie jest jego znaczenie?

Na czym polega cyberbezpieczeństwo?

Cyberbezpieczeństwo (z ang. cybersecurity) to grupa zagadnień związanych z zapewnianiem ochrony w obszarze cyberprzestrzeni, czyli przestrzeni przetwarzania i wymiany informacji tworzonej przez systemy teleinformatyczne. Zakres jego oddziaływania obejmuje wszelkie interakcje w sieciach teleinformatycznych i procesy przetwarzania informacji. Czego konkretnie dotyczy cyberbezpieczeństwo? Zadaniem tego typu zagadnień są przede wszystkim:

  • zapobieganie cyberatakom,
  • zapobieganie wyciekom danych osobowych, informacji niejawnych, tajemnic biznesowych lub rządowych itp.,
  • zapobieganie przejmowaniu danych w celu zapłaty „okupu”,
  • ochrona przed złośliwym oprogramowaniem,
  • ochrona przed przejmowaniem kontroli nad procesami przez osoby niepowołane,
  • ochrona przed nieuczciwymi praktykami.

Zasady działania polskiego systemu cyberbezpieczeństwa precyzuje Ustawa z dnia 5 lipca 2018 r. o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa. Od 31 października 2019 roku obowiązuje również Strategia Cyberbezpieczeństwa Rzeczypospolitej Polskiej na lata 2019-2024.

Dlaczego cyberbezpieczeństwo jest tak istotne?

Współcześnie coraz więcej sfer życia człowieka przenosi się do przestrzeni wirtualnej. Dość dynamiczną cyfryzację dodatkowo przyspieszyła pandemia, co oznacza, że zmiany w tym zakresie są wyraźniejsze niż kiedykolwiek. Z rozwiązań teleinformatycznych korzystają instytucje rządowe, wojsko i inne niezwykle ważne podmioty, które wymagają ochrony. W sieci przetwarzane i wymieniane są ogromne ilości danych, które w niepowołanych rękach mogłyby być bardzo niebezpieczne. Szerokie spektrum możliwości, jakie daje cyberprzestrzeń, to jednak również olbrzymie zagrożenia. Dlatego zadaniem rządów, instytucji, firm, a także każdego użytkownika jest zapobieganie cyberatakom i dbanie o bezpieczeństwo danych.

Cyberbezpieczeństwo – praca, szkolenia

Rosnące znaczenie cybezpieczeństwa przekłada się na duże zapotrzebowanie na specjalistów w tej dziedzinie. Zajmują się oni tematem cyberbezpieczeństwa zarówno od technicznej strony, ale również organizacyjnej i menedżerskiej. Coraz więcej firm zgłasza zapotrzebowanie na stanowiska takie jak ekspert ds. cyberbezpieczeństwa, konsultant ds. cyberbezpieczeństwa, specjalista ds. monitoringu systemów IT itp., a wraz z tym rośnie oferta kursów i szkoleń specjalistycznych dedykowanych dla zespłów IT zajmujących się bezpieczeńśtwem systemów IT.

W odpowiedzi na “Cyberbezpieczeństwo”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *