Co to jest cyberbezpieczeństwo?

,
Cyberbezpieczenstwo

Tam, gdzie mamy do czynienia z cyfryzacją, szczególnie tą zaawansowaną, należy podnieść kwestie cyberbezpieczeństwa. To dziedzina, która niesamowicie zyskuje na znaczeniu, szczególnie w dobie pandemii, która akcelerowała przemianę cyfrową w wielu obszarach życia i biznesu. Na czym polega cyberbezpieczeństwo i jakie jest jego znaczenie?

Na czym polega cyberbezpieczeństwo?

Cyberbezpieczeństwo (z ang. cybersecurity) to grupa zagadnień związanych z zapewnianiem ochrony w obszarze cyberprzestrzeni, czyli przestrzeni przetwarzania i wymiany informacji tworzonej przez systemy teleinformatyczne. Zakres jego oddziaływania obejmuje wszelkie interakcje w sieciach teleinformatycznych i procesy przetwarzania informacji. Czego konkretnie dotyczy cyberbezpieczeństwo? Zadaniem tego typu zagadnień są przede wszystkim:

 • zapobieganie cyberatakom,
 • zapobieganie wyciekom danych osobowych, informacji niejawnych, tajemnic biznesowych lub rządowych itp.,
 • zapobieganie przejmowaniu danych w celu zapłaty „okupu”,
 • ochrona przed złośliwym oprogramowaniem,
 • ochrona przed przejmowaniem kontroli nad procesami przez osoby niepowołane,
 • ochrona przed nieuczciwymi praktykami.

Zasady działania polskiego systemu cyberbezpieczeństwa precyzuje Ustawa z dnia 5 lipca 2018 r. o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa. Od 31 października 2019 roku obowiązuje również Strategia Cyberbezpieczeństwa Rzeczypospolitej Polskiej na lata 2019-2024.

Dlaczego cyberbezpieczeństwo jest tak istotne?

Współcześnie coraz więcej sfer życia człowieka przenosi się do przestrzeni wirtualnej. Dość dynamiczną cyfryzację dodatkowo przyspieszyła pandemia, co oznacza, że zmiany w tym zakresie są wyraźniejsze niż kiedykolwiek. Z rozwiązań teleinformatycznych korzystają instytucje rządowe, wojsko i inne niezwykle ważne podmioty, które wymagają ochrony. W sieci przetwarzane i wymieniane są ogromne ilości danych, które w niepowołanych rękach mogłyby być bardzo niebezpieczne. Szerokie spektrum możliwości, jakie daje cyberprzestrzeń, to jednak również olbrzymie zagrożenia. Dlatego zadaniem rządów, instytucji, firm, a także każdego użytkownika jest zapobieganie cyberatakom i dbanie o bezpieczeństwo danych.

Cyberbezpieczeństwo – praca, szkolenia

Rosnące znaczenie cybezpieczeństwa przekłada się na duże zapotrzebowanie na specjalistów w tej dziedzinie. Zajmują się oni tematem cyberbezpieczeństwa zarówno od technicznej strony, ale również organizacyjnej i menedżerskiej. Coraz więcej firm zgłasza zapotrzebowanie na stanowiska takie jak ekspert ds. cyberbezpieczeństwa, konsultant ds. cyberbezpieczeństwa, specjalista ds. monitoringu systemów IT itp., a wraz z tym rośnie oferta kursów i szkoleń specjalistycznych dedykowanych dla zespłów IT zajmujących się bezpieczeńśtwem systemów IT.

Jedna odpowiedź do „Co to jest cyberbezpieczeństwo?”

 1. Awatar ITguy
  ITguy

  Ile zarabia specjalista ds. cyber security?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *