Język angielski jest językiem ojczystym dla ponad 500 mln ludzi, ale na różnym poziomie posługuje się nim nawet 2 mld ludzi na całym świecie. Jest to podstawowy język komunikacji w ponad 100 krajach, dlatego coraz więcej osób decyduje się na naukę języka angielskiego.
Nauka angielskiego online – jak to robić efektywnie?
Według przytaczanych przez Newsweek badań Ulricha Ammona z uniwersytetu w Dusseldorfie język angielski jest ojczystym dla ponad 500 mln osób. Posługują się nim (na różnym poziomie) 1,5–2 mld ludzi. „Mowa Shakespeare’a” stanowi główne narzędzie komunikacji w 101 krajach – nic dziwnego, że na naukę języka angielskiego online decyduje się coraz więcej dorosłych.
Zobacz, czym się kierować przy wyborze platformy:
- Realna poprawa poziomu języka angielskiego to wyzwanie, w które trzeba włożyć realny wysiłek – późniejsze korzyści zdecydowanie są tego warte!
- Jest mnóstwo aplikacji umożliwiających naukę angielskiego online, ale niektóre bardziej skupiają się na angażowaniu użytkowników niż ich progresie.
- Poszczególne partie materiału najlepiej powtarzać w coraz dłuższych odstępach czasu, aby utrwalić je w pamięci długotrwałej.
Płynne komunikowanie się w języku angielskim otwiera mnóstwo możliwości – od swobodniejszego podróżowania aż po nowe ścieżki kariery zawodowej. W wielu firmach pracuje się w międzynarodowych zespołach. To angielski jest w nich obligatoryjny. Chcesz poszerzyć swoje horyzonty? Nie nastawiaj się na łatwy i przyjemny sukces! Jak podkreślają eksperci z firmy Taalhammer BV: nauka angielskiego online jest tak łatwo dostępna, jak nigdy wcześniej. Problem tkwi w znalezieniu programu czy systemu, który faktycznie pomaga w zniesieniu bariery językowej. Samo zaangażowanie i ćwiczenie po 10–15 minut dziennie to za mało, by robić systematyczne i realne postępy.
Popularne aplikacje do nauki języka angielskiego nie stawiają użytkownikom realnych wyzwań
Podstawowa przewaga platform internetowych nad typowymi kursami – uczysz się praktycznie z dowolnego miejsca, kiedy tylko masz czas i ochotę. Nie musisz nigdzie dojeżdżać czy dostosowywać swoich planów tak, by wygospodarować 60–90 i więcej minut w konkretne dni. Zapewne znasz programy, które jakoby łączą naukę angielskiego z zabawą – szkopuł w tym, że zdaniem specjalistów taka gamifikacja oraz „grywalizacja” na jak najdłuższą serię aktywności w aplikacji nie przekłada się na umiejętności językowe. W dłuższej perspektywie może wręcz prokurować poważne efekty uboczne:
- demotywację do nauki;
- utratę pewności siebie;
- zaburzenia koncentracji;
- skupianie się na wirtualnych nagrodach zamiast ćwiczeniach.
Podczas testowania różnych systemów do nauki angielskiego online zwróć uwagę na poziom stawianych przed Tobą zadań – nie chodzi o to, by często powtarzać to samo, co masz już opanowane. Umiejętność rozpoznania kontekstu wypowiedzi jest o wiele cenniejsza od znajomości pojedynczych słówek. Efektywniejszą metodą nauczania są interwały – powtórki w coraz dłuższych odstępach. Rozwój sztucznej inteligencji pozwala dostosowywać materiał i tempo takich cykli do konkretnej osoby. Indywidualny tok nauczania sprzyja efektywności.
Praktyczna nauka języka angielskiego online wymaga przezwyciężania trudności i planowania powtórek
Według Cambridge English Language Assessment (CELA) na opanowanie języka w takim stopniu, by płynnie porozumiewać się w mowie codziennej, potrzeba ok. 600 godzin (zegarowych) nauki – w tym czasie poprzeczka musi się stopniowo podnosić. To niewątpliwie bardziej wymagające, ale też wartościowe, gdy aplikacja językowa przeplata materiał i porusza te obszary, które na danym etapie sprawiają trudności. W ten sposób stymuluje się też pamięć długotrwałą.
Zgodnie z krzywą zapominania Hermanna Ebbinghausa ok. połowa materiału „wylatuje z głowy” już po 5–10 godzinach od zakończenia nauki. Po 45 dniach w pamięci zostaje ok. 5%. Natomiast 8 odpowiednio rozłożonych w czasie powtórek zwiększa szanse utrwalenia do 85%. W nauce angielskiego postaw na metody, które wykorzystują takie wnioski z badań naukowych! Przekonaj się, jakie postępy zrobisz dzięki aplikacji Taalhammer!
Dodaj komentarz