Lista towarów i usług, które przedsiębiorcy mogą zaliczyć do kosztów podatkowych uzyskania przychodu jest ograniczona. Przede wszystkim zakup danego towaru czy usługi musi służyć w bezpośredni sposób osiągnięciu bądź utrzymaniu przychodu. O ile więc nie prowadzimy hurtowni alkoholi, czy też baru, klubu bądź restauracji serwującej alkohol może być to bardzo trudne. Pewien przedsiębiorca z niecodziennym modelem biznesowym wystąpił do skarbówki o indywidualną interpretację podatkową, w której prosił o potwierdzenie, że zakup alkoholu spożywanego w trakcie szkolenia może być traktowany jako koszt podatkowy. Jaką odpowiedź otrzymał od skarbówki?
Przedsiębiorca, organizujący szkolenia i wyjazdy integracyjne dla pracowników firm (a także indywidualne degustacje), w złożonym 15 kwietnia 2019 r. wniosku o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej utrzymuje, że zakup wysokogatunkowej whisky, którą uczestnicy spożywają w trakcie szkolenia bądź spotkania degustacyjnego jest kosztem podatkowym prowadzonej działalności. Utrzymuje, że whisky stanowi materiał dydaktyczny, bez którego nie dałoby się przeprowadzić szkolenia, a co za tym idzie nie udałoby się uzyskać przychodów.
Przedsiębiorca powołuje się na fakt, że takie szkolenie często jest częścią firmowego wyjazdu integracyjnego, a za jego organizację przedsiębiorca dostaje zapłatę od kontrahenta. Spotkania takie mają też często formę ogólnodostępnych degustacji, za które uczestnicy wnoszą opłatę. Żeby je zorganizować przedsiębiorca kontaktuje się zarówno z producentami wysokogatunkowych trunków, jak też ich dystrybutorami i importerami, ponosi koszt zakupu trunków, który dokumentowany jest stosownymi fakturami. W trakcie szkolenia bądź degustacji uczestnicy szkolenia uczą się jak wygląda proces produkcji whisky aż od ścięcia kłosa jęczmienia do otwarcia butelki trunku. Poznają zasady konsumpcji danego rodzaju trunku, uczą się łączenia go z innymi napojami, komponowania drinków itp. Każdy z uczestników dostaje w trakcie szkolenia sześć kieliszków różnego rodzaju whisky o pochodzeniu z całego świata.
Co na to Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej?
Przedstawione przed przedsiębiorcę argumenty przekonały skarbówkę, która potwierdziła prawidłowość dokonanej przez przedsiębiorcę interpretacji podatków w zakresie rozliczenie wydatków na zakup alkoholu w podatkowych kosztach uzyskania przychodów.
Fiskus stwierdził w wydanej na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.) indywidualnej interpretacji podatkowej, że wydatki na zakup alkoholu mają bezpośredni związek z działalnością gospodarczą, a bez zakupu trunków nie dałoby się uzyskać przychodów. Serwowany uczestnikom alkohol może być traktowany zatem za niezbędny do przeprowadzenia spotkania materiał dydaktyczny, a wydatki na jego nabycie mogą być rozliczone w kosztach uzyskania przychodów. Pozwoli to przedsiębiorcy obniżyć dochód i zapłacić mniejszy podatek.
Numer interpretacji: 0112-KDIL3-3.4011.163.2019.5.WS