Jak rozwijać w sobie zachowania asertywne?

,
Asertywność w biznesie

Przeglądając oferty pracy dostępne aktualnie na rynku z pewnością niejedna osoba natknęła się w wymaganiach na zwrot „poszukujemy osoby asertywnej”. Ta nazwa, niegdyś znana tylko nielicznym, w obecnych czasach robi prawdziwą furorę. Asertywności wymaga się od ludzi już od najmłodszych lat, choć mało kto zdaje sobie sprawę, że w większości przypadków asertywność nie jest cechą wrodzoną.

Asertywność na wagę złota

Czym tak naprawdę jest ta ceniona i pożądana asertywność? Jest to zdolność, która tak naprawdę jest wypadkową kilku cech – stanowczości, wyważenia, poczucia własnej wartości, jasności wyrażania poglądów, szacunku dla drugiego człowieka. Suma tych cech występujących jednocześnie daje nam osobę asertywną, czyli taką, która w konsekwentny sposób umie przedstawić swoje zdanie i bronić go, ale jednocześnie nie czyni w ten sposób krzywdy innym ludziom.

Dlaczego to takie ważne? We współczesnym, pędzącym świecie większości ludzi komunikuje się skrótowo, sygnały chwytane są w locie, często podświadomie, również my pędzimy do przodu aby podołać wszystkim wymaganiom życia codziennego i zawodowego. Osoby asertywne w takich uwarunkowaniach wybijają się spośród ogółu, gdyż świadome swoich możliwości i ograniczeń potrafią wyznaczać granice, komunikować się w sposób efektywny i wykonywać obowiązki w skuteczny sposób, między innymi dzięki umiejętności odmawiania i wyrażania swojego zdania. Nie trzeba dodawać, że stają się w ten sposób niezwykle pożądanym „towarem” na rynku pracy, zwłaszcza w zawodach wymagających stanowczości, ale wyrażanej w sposób nie naruszający niczyich praw.

Asertywność nie jest wrodzona

„Choć nie zawsze o tym pamiętamy asertywność w większości przypadków nie należy do cech wrodzonych. Osoby asertywne potrafią posługiwać się całym spektrum zachowań, nazywamy je zachowaniami asertywnymi i można je w sobie wyćwiczyć.”

mówi Sebastian Nowak.

Świadczy o tym chociażby liczba ofert szkoleniowych dotyczących asertywności, jakie dostępne są na rynku. Po wpisaniu w wyszukiwarkę internetową zwrotu „szkolenia asertywność” pojawi się długa lista wyników. Trening jest najpopularniejszą metodą dochodzenia do asertywności, jednakże nie jedyną. Można spróbować również metod takich jak indywidualne ćwiczenia w codziennym życiu, inscenizowane scenki, a także posiłkować się internetowymi tutorialami. Sposobem na rozwój zachowań asertywnych może być także praca z psychologiem – indywidualna lub grupowa.

Biznes lubi asertywnych

Osoby asertywne, także te które przeszły trening asertywności, są często poszukiwane na rynku pracy. Działalność biznesowa jest wprost stworzona dla osób, które potrafią bronić jasno przedstawionego przez siebie zdania. Niezwykle ułatwia to prowadzenie negocjacji handlowych, ale często również sprawdza się w obsłudze trudnego klienta czy miękkiej windykacji. W działalności komercyjnej są to cechy, które trudno przecenić.

Warto więc zastanowić się nad zbudowaniem w sobie umiejętności asertywnego komunikowania się. W bardzo istotny sposób ułatwia to codzienne życie, pozwalając jednocześnie na skuteczniejsze realizowanie obowiązków zawodowych.