Nie każdy o tym wie, ale wielu head hunterów każdego roku uczestniczy w kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu konferencjach. Zastanawialiście się dlaczego tak się dzieje? Czy jest to grupa tak bardzo spragniona wiedzy, że jest gotowa wydawać często dziesiątki tysięcy złotych, aby zapoznać się z najnowszymi trendami w zarządzaniu?
Okazuje się, że powód dla którego head hunterzy tak często biorą udział w konferencjach i szkoleniach biznesowych jest trochę inny. Oczywiście wiedza i orientacja w trendach zarządzania jest dla tej grupy równie wartościowa i warta starań, co dla innych grup, ale konferencje i szkolenia pozwalają head hunterom przede wszystkim budować sieć kontaktów i spotkać najlepszych na rynku kandydatów.
W rekrutacji wysokiej klasy specjalistów, menedżerów czy członków zarządów nigdy nie mamy do czynienia z nadmiarem dobrych kandydatów. Nie wystarczy znać konkretne nazwiska czy firmy, w których Ci kandydaci pracują bądź przejrzeć profile na LinkedIn. Znalezienie dobrego kandydata wymaga szczegółowego researchu, zebrania referencji na rynku i zdobycia wiedzy o kandydacie, jego stylu pracy, dotychczasowych doświadczeniach zawodowych. Uczestnictwo w konferencji biznesowej pozwala zrealizować wiele z tych punktów. W jednym miejscu zyskujemy dostęp zarówno do prelegentów, jak i uczestników zainteresowanych z reguły ściśle określoną, specjalistyczną tematyką. W swobodnej rozmowie możemy zweryfikować ich poziom wiedzy, znajomości tematyki, a także uzyskać referencje.
„Konferencje profesjonalne to rzeczywiście dobre miejsce żeby nawiązywać kontakty zawodowe i nie ukrywam, że nasza firma często korzysta z takiej możliwości.”
mówi Anna Sobieracka z firmy executive search.
Pamiętajmy też o drugiej stronie medalu, skoro head hunterzy poszukują kandydatów w trakcie konferencji biznesowych, to może kandydaci też powinni zadbać o swoją ekspozycję na tego typu wydarzeniach? Zarówno uczestnictwo w prelekcjach, rozmowy kuluarowe, jak też prowadzenie prezentacji na konferencji, to wszystko świetne sposoby na podniesienie naszych szans na znalezienie dobrej pracy. Warto też wpisać uczestnictwo w szkoleniach i konferencjach w CV!