System MES. Czym jest i jak w praktyce działa system do zarządzania produkcją?

System MES

Z roku na rok rośnie liczba przedsiębiorstw zainteresowanych wdrożeniem wysokiej klasy, nowoczesnych systemów informatycznych przeznaczonych do zarządzania produkcją. Odpowiedzią na ich potrzeby jest MES – nowoczesne oprogramowanie informatyczne, stworzone w celu delegowania zadań oraz sprawowania kontroli nad realizacją produkcji w czasie rzeczywistym. Jak w praktyce działają systemy zarządzania produkcją, jakie korzyści wiążą się z jego wdrożeniem i na jaki system warto się zdecydować – o tym powiemy poniżej!

Co kryje się pod skrótem MES? Jaki system do zarządzania produkcją warto poznać bliżej?

Systemy MES to rozwiązania informatyczne dedykowane firmom specjalizującym się w produkcji. Z sukcesem korzystają z nich zarówno duże fabryki, jak i mniejsze zakłady produkcyjne, które chcą funkcjonować w oparciu o najlepsze, aktualnie dostępne rozwiązania o potwierdzonej skuteczności. Pod skrótem MES kryje się Manufacturing Execution System, czyli po polsku „system realizacji produkcji”. Jest on dostępny m. in. w ofercie marki Quantum Qugar, która specjalizuje się w zaopatrywaniu klientów w wysokiej klasy rozwiązania informatyczne z zakresu automatyzacji logistyk i zarządzania łańcuchem dostaw. Jednym z jej flagowych produktów jest MES Qguar.

System MES Qguar umożliwia szybkie i efektywne modelowanie procesów produkcyjnych oraz stałe monitorowanie ich postępów i przebiegu. Może zostać sprawnie zintegrowany z innymi podstawowymi systemami wykorzystywanymi przez firmę, w tym m. in. z systemami ERP oraz programami informatycznymi z obszaru logistyki.

Dzięki jego wdrożeniu firma może śledzić swoje produkty, komponenty oraz surowce na każdym etapie ich obecności w przedsiębiorstwie. Jest to rozwiązanie wprost stworzone dla wszystkich profesjonalnych podmiotów, które muszą sprostać wysokim wymaganiom w zakresie bezpieczeństwa dostarczanych przez siebie produktów. System do zarządzania produkcją może zostać z sukcesem wykorzystywany w wielu branżach, w tym m. in. w motoryzacyjnej, kosmetycznej, spożywczej oraz farmaceutycznej.

Dlaczego warto wdrożyć system do zarządzania produkcją? Jakie korzyści zapewnia to rozwiązanie?

System zarządzania produkcją to rozwiązanie informatyczne stworzone z myślą o potrzebach wszystkich współczesnych firm działających w branży produkcyjnej. Dzięki niemu możliwe jest efektywne zarządzanie zleceniami produkcyjnymi, czyli ciągiem operacji, które mają za zadanie przekształcenie danego materiału w półprodukt lub produkt docelowy. Jego wdrożenie pozwala na zwiększenie efektywności wykorzystania parku maszynowego oraz zapewnia pełen wgląd we wszystkie zjawiska zachodzące na hali produkcyjnej.

Ponadto, system MES od firmy Quantum Qguar skutecznie wspiera pracę kilku działów przedsiębiorstwa produkcyjnego. Jego funkcjonalność okazuje się bowiem przydatna nie tylko w samej produkcji, ale także w dziale procesach planowania produkcji, logistyki, utrzymania ruchu, a także ciągłego doskonalenia. To jedno z tych nowoczesnych, wysokofunkcjonalnych rozwiązań informatycznych, dzięki którym można znacznie szybciej i efektywniej realizować większość istotnych procesów zachodzących w przedsiębiorstwie produkcyjnym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *