W jaki sposób rozwijać kwalifikacje zawodowe – jeśli nie studia to co?

Rozwój osobisty - szkolenia, kursy, konferencje

Nowoczesny świat zmienia się niezwykle dynamicznie. Jeżeli chcesz nadążać za innowacjami, musisz się nieustannie rozwijać. Studia – także te podyplomowe – to tylko jedna z możliwych dróg. O rozwój zawodowy możesz zadbać również w inny sposób. Dobrym sposobem na poszerzenie horyzontów jest udział w eventach branżowych oraz szkoleniach. Zobacz, jak wybrać najlepsze.

Szans na to, aby poszerzyć swoje kompetencje zawodowe i zyskać nowe perspektywy awansu, jest dziś wiele. Coraz częściej czekają poza uniwersyteckimi bramami – zwłaszcza, jeśli już rozpocząłeś karierę zawodową i specjalizujesz się w węższej dziedzinie. Wówczas dość ogólna wiedza zdobyta na uczelni wyższej może się okazać dobrym fundamentem, ale… nie wystarczy, gdy chcesz zdobyć bardzo specjalistyczne umiejętności. Właśnie wtedy z pomocą przychodzą inne formy rozwoju osobistego i zawodowego.

Kursy i szkolenia

Kursy i szkolenia pozwalają na nabycie praktycznych umiejętności różnego rodzaju. Możesz zdecydować się na przykład na:

  • kurs językowy – przydatny niemal w każdej branży,
  • kursy programistyczne – z dziedziny powiązanej z Twoją ścieżką kariery zawodowej (np. kurs grafiki komputerowej może się przydać osobie pracującej w obszarze social media marketing),
  • specjalistyczne kursy i szkolenia branżowe, które przygotowują do zdobycia konkretnych certyfikatów.

Pamiętaj, że szkolenia można obecnie odbywać również w trybie on-line, za sprawą coraz powszechniejszych kursów e-learningowych.

Konferencje branżowe

To szansa na wymianę praktycznych doświadczeń z innymi osobami, które działają w Twojej branży. Możesz w nich uczestniczyć jako widz / słuchacz – wykłady i panele dyskusyjne zainspirują Cię do dalszego pogłębiania wiedzy i otworzą nowe perspektywy. A jeśli dysponujesz wiedzą ekspercką – zacznij dzielić się nią z innymi. To również Twoja szansa na rozwój zawodowy i osobisty – dodatkowo wzmocnisz kompetencje związane ze sztuką wygłaszania przemówień.

Stawiając na rozwój zawodowy, inwestujesz w swoją przyszłość. Wybierz zatem metodę, która najbardziej Ci odpowiada i rozwiń skrzydła. Nawet bez wieloletnich kursów akademickich możesz osiągnąć sukces.