Warunki kontraktowe FIDIC – szkolenia

Szkolenia FIDIC

Zamówienia publiczne na roboty budowlane, ale inne inwestycje z obszaru branży technologicznej, zwłaszcza te na większą skalę, wymagają zachowania bardzo dużej przejrzystości zasad współpracy. Jasny podział odpowiedzialności za ponoszone ryzyka i klarowne ustalenie praw i obowiązków każdej ze stron przekłada się na usprawnienie realizacji projektu. W tym celu powszechnie stosuje się warunki kontraktowe FIDIC. Zobacz, czym są i dlaczego warto je wdrożyć oraz jakie szkolenia pomogą Ci to zrobić.

Skąd wzięły się warunki kontraktowe FIDIC?

FIDIC jest nazwą Międzynarodowego Stowarzyszenia Inżynierów Kontraktowych, które już od ponad 100 lat działa na rzecz definiowania oraz propagowania wysokich standardów w branżach technologicznych. To właśnie jego przedstawiciele stworzyli zestaw zasad, które powinny rządzić współpracą inwestora oraz wykonawcy przy realizacji kontraktu – głównie na roboty budowlane.

W tym kontekście wzorce FIDIC były po raz pierwszy wykorzystane już w drugiej połowie lat 50-tych, w Wielkiej Brytanii. Z uwagi na to, jak dobrze się przyjęły, zyskały popularność na całym świecie. Są również nieustannie rozwijane – tak, aby dostosowywać je do współczesnych realiów biznesowych oraz prawa poszczególnych krajów.

Jakie typy warunków FIDIC można wyróżnić?

Warunki kontraktowe FIDIC są obecnie dostępne w pięciu „wersjach” – adekwatnie do typów kontraktów. Najważniejsze są trzy z nich, stosowane, gdy w grę wchodzą przede wszystkim inwestycje budowlane. Są to:

  • czerwona książka – a więc warunki kontraktowe stosowane wówczas, gdy to zleceniodawca dostarcza projekt inwestycji, a zadaniem wykonawcy jest jego realizacja zgodnie z wytycznymi,
  • żółta książka jest wykorzystywana, kiedy odpowiedzialność za stworzenie projektu jest dzielona między wykonawcę a inwestora, a samo wykonanie robót jest powierzane zleceniobiorcy,
  • srebrna książka znajduje zastosowanie przy kontraktach, w których rolą wykonawcy jest zarówno przygotowanie projektu, jak i jego realizacja.

Warunki kontraktowe mogą być de facto wykorzystane jako wzorce umowy zawieranej między inwestorem a wykonawcą, jednak należy pamiętać o tym, aby w razie potrzeby dostosować je do wymogów prawa krajowego – w Polsce do przepisów Kodeksu cywilnego. Równie istotna jest weryfikacja tych zapisów, gdy w grę wchodzą zamówienia publiczne, które są obwarowane dodatkowymi regulacjami.

Szkolenia FIDIC

Wdrożenie FIDIC to szansa na przejrzyste określenie relacji między inwestorem a wykonawcą, a co za tym idzie, podniesieniem standardów współpracy i poprawą rezultatów realizowanego projektu. Warto zatem pogłębić swoją wiedzę w tym zakresie i wykorzystać ją w praktyce biznesowej. Rynek oferuje cały szereg szkoleń z FIDIC, ich sporą listę można znaleźć na stronie https://eventis.pl/szkolenia/fidic oraz bezpośrednio na stronach odpowiednich firm szkoleniowych. Warto jednak porównać oferty między sobą, co pozwoli nam wybrać i szkolenie najlepiej dopasowane do naszych potrzeb i nie przepłacić.

Szkolenia pozwalają w krótkim czasie zapoznać się z tematyką warunków kontraktowych FIDIC, dowiedzieć się jak FIDIC stosować w praktyce zamówień publicznych czy też prawa budowlanego, prawa wodnego itp. W obszarach tych dochodzi do częstych i istotnych zmian, więc będzie to też dobra okazja do odświeżenia wiedzy o obowiązujących przepisach.

Jedna odpowiedź do „Warunki kontraktowe FIDIC – szkolenia”

  1. Awatar Inżynier
    Inżynier

    Rzeczywiście muszę przyznać, że FIDIC zdobywa coraz większą popularność i tylko wciąż nie we wszystkich kwestiach rozwiązano kolizje pomiędzy regułami FIDIC, a polskim prawem zamówień publicznych. Rządzący mają czas zająć się różnymi sprawami, a tym nie za bardzo – szkoda, bo dałoby to dużo większe bezpieczeństwo dla firm budowlanych, pozwoliłoby lepiej panować nad ryzykiem, a dzięki temu wpłynęło pozytywnie na obniżenie kosztów w wielu przetargach na zamówienie publiczne! Naprawdę, czapki z głów przed kimś kto wreszcie załatwi ten problem!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *