BIP – informacje o działaniu administracji publicznej

BIP

Podmioty zobowiązane do prowadzenia BIP publikują w nim wszelkie informacje publiczne (czyli dotyczące spraw publicznych). Co to dokładnie znaczy? Po co stworzono BIP? Kto musi w nim publikować? Jeśli poszukujesz odpowiedzi na te pytania, trafiłeś doskonale!

BIP – Biuletyn Informacji Publicznej

Skrót BIP rozwijany jest jako Biuletyn Informacji Publicznej. To urzędowy system teleinformatyczny umożliwiający obywatelom łatwy dostęp do informacji publicznych. Składa się z ujednoliconego systemu stron. Został uruchomiony zgodnie z wymogami zawartymi w ustawie z 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (Dz. U. Nr 112, poz. 1198) oraz Rozporządzenia MSWiA z 17 maja 2002 r. w sprawie Biuletynu Informacji Publicznej (Dz.U. Nr 67, poz. 619).

Czym jest informacja publiczna?

Czym jest informacja publiczna w świetle prawa? Ustawa o dostępie do informacji publicznej precyzuje to pojęcie. Wskazuje ona, że informacjami publicznymi są te dotyczące m.in.:

  • statusu prawnego lub formy prawnej podmiotu,
  • organizacji,
  • przedmiotu działania i kompetencji,
  • organów i osób sprawujących funkcje i ich kompetencji,
  • programów w zakresie realizacji zadań publicznych, sposobów ich realizacji, wykonywania i skutków realizacji tych zadań,
  • majątku, którym dysponuje podmiot,
  • trybu działania
  • sposobów przyjmowania i załatwiania spraw,
  • długu publicznego, pomocy publicznej.

Kogo dotyczy Biuletyn Informacji Publicznej?

Do stworzenia strony podmiotowej BIP są zobowiązane, ogólnie ujmując, instytucje państwowe oraz podmioty wykonujące zadania publiczne. Dotyczy to w szczególności:

  • organów władzy publicznej,
  • jednostek samorządu terytorialnego,
  • organów samorządów gospodarczych i zawodowych,
  • związków zawodowych i ich organizacji,
  • partii politycznych.

Rozporządzenie w sprawie BIP określa również m.in. strukturę, zakres publikowanych informacji i mechanizmy działania serwisów internetowych Biuletynu Informacji Publicznej. Oznacza to, że wszystkie strony w BIP skonstruowane są według tego samego schematu. Ułatwia to nawigację i zapoznawanie się z zamieszczonymi na nich danymi.

Szkolenia dla administracji publicznej i urzędników

Każda osoba zainteresowana poznaniem obowiązków i wyzwań stojących przed administracją publiczną i urzędnikami powinna zainteresować się bazą szkoleń dla urzędników. Dostępna jest ona pod adresem https://eventis.pl/szkolenia/administracja-publiczna, gdzie zgromadzono kilkaset szkoleń, seminariów, warsztatów i kursów dla administracji publicznej organizowane przez najlepsze w Polsce firmy szkoleniowe i konferencyjne. Baza umożliwia szybkie odnalezienie szkoleń adresowanych do urzędników – zarówno tych realizowanych przez Internet, w formule online, jak i stacjonarnych dostępnych w największych miastach w Polsce. Najszersza oferta szkoleń dla administracji publicznej dostępna jest w Warszawie, ale wiele szkoleń i kursów dla urzędników znajdziemy też w takich miastach jak Wrocław, Kraków, Łódź, Poznań, Lublin, Rzeszów, Gdańsk czy Katowice.

Dlaczego warto korzystać z bazy szkoleń dla urzędników?

Przede wszystkim baza szkoleń umożliwia dużo szybsze znalezienie szkoleń dla urzędników. Nie jesteśmy już skazani na przeglądanie setek stron firm szkoleniowych i poszukiwanie szkolenia odpowiadającego naszym potrzebom. Porównanie programu szkoleń, ale też ich cen, nigdy nie było łatwiejsze. Baza szkoleń pozwala więc nie tylko oszczędzić czas, ale też pieniądze na szkolenia oraz wybrać kursy i szkolenia dla urzędników najlepiej dopasowane do potrzeb.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *