Być może zauważyłeś na niektórych produktach specyficzne piktogramy ostrzegające o niebezpieczeństwie związanym z ich użytkowaniem. Tego typu oznaczenia są ujednolicone w całej Unii Europejskiej. Zasady ich umieszczania na produktach, a także klasyfikacji substancji określa rozporządzenie CLP. Dowiedz się więcej co to jest CLP i jakie cele ma rozporządzenie CLP?
Czym jest rozporządzenie CLP i czego dotyczy?
Co to jest CLP? Rozporządzenie nazywane CLP (od angielskiego wyrażenia Classification, Labelling and Packaging – klasyfikacja, oznakowanie i pakowanie) zostało uchwalone przez Parlament i Radę Europejską 16 grudnia 2008 roku. To dokument dotyczący klasyfikacji oraz oznaczania substancji i mieszanin, a także odpowiedniego postępowania ze środkami chemicznymi. Dotyczy wszystkich podmiotów zajmujących się produkcją, importem i użytkowaniem rozmaitych substancji czy mieszanin. W rozporządzeniu zawarto m.in. szczegółowe wytyczne dotyczące:
- klasyfikacji i oznaczania substancji chemicznych oraz mieszanin,
- wykazu C&L zawierającego dane na temat klasyfikacji i oznakowania substancji,
- zgłaszania informacji o mieszaninach w celu ewentualnego wykorzystania w nagłych przypadkach (przy zatruciach),
- alternatywnych nazw rodzajowych w mieszaninach – używanych w celu zachowania poufności formuł.
Zasady zawarte w akcie prawnym obowiązują obecnie w całej Unii Europejskiej.
Cele rozporządzenia CLP
Rozporządzenie CLP powstało w celu:
- zapewnienia wyższego poziomu ochrony zdrowia ludzi,
- ochrony środowiska naturalnego,
- umożliwienia swobodnego przepływu substancji, mieszanin i wyrobów w całej UE.
Cele te są osiągane za pomocą;
- zharmonizowanych kryteriów klasyfikacji substancji i mieszanin, a także przepisów dotyczących ich oznakowania oraz pakowania w odniesieniu do zagrożenia, jakie mogą stwarzać;
- nałożenia na producentów, importerów i dalszych użytkowników obowiązku klasyfikowania substancji i mieszanin wprowadzanych do obrotu;
- nałożenia na dostawców obowiązku odpowiedniego oznakowania i pakowania substancji oraz mieszanin wprowadzanych do obrotu;
- wykazu substancji wraz ze zharmonizowaną klasyfikacją i elementami oznakowania;
- ustanowienia wykazu klasyfikacji i oznakowania substancji oraz zobowiązania producentów, importerów i dalszych użytkowników do ich zgłaszania;
- przekazanych informacji, zharmonizowanych klasyfikacji i elementów;
- oznakowania substancji i mieszanin wprowadzanych do obrotu.
Wszystkie powyższe obowiązki dotyczą większości substancji i mieszanin wprowadzanych do obrotu na terenie Zjednoczonej Europy. Wszelkie wyjątki i wyłączenia zawarte są w rozporządzeniu.
Chemikalia w firmie
Obrót i zarządzanie chemikaliami w firmie to odpowiedzialne zajęcie, które wiąże się z koniecznością znajomości wielu przepisów i przestrzegania procedur. Może to sprawiać niemałe problemy, dlatego konieczne jest odpowiednie przygotowanie wszystkich osób, które się tym zajmują – pomagają w tym odpowiednie szkolenia. Chemikalia używane są w wielu branżach, dlatego ich tematyka jest dostosowana do różnych potrzeb.
Szkolenia CLP
CLP to rozporządzenie dotyczące klasyfikacji, oznakowania i pakowania substancji i mieszanin (Classification, Labeling and Packaging of Substances and Mixtures). Wprowadza ono harmonijny system oznaczeń i jednolite zasady pakowania chemikaliów. W tym zakresie również przeprowadzane są szczegółowe szkolenia. Chemikalia są również klasyfikowane w określony sposób, a związane z tym przepisy dość często się zmieniają. Od 2021 roku obowiązuje też nowy system zgłaszania mieszanin stwarzających zagrożenie – jeśli Twój zespół do tej pory się z nim nie zapoznał, najwyższy czas zainwestować w szkolenia CLP.
Szkolenia REACH
REACH to rozporządzenie UE dotyczące rejestracji, oceny, udzielania zezwoleń i stosowanych ograniczeń w zakresie chemikaliów (Registration, Evaluation, Authorisation and Restriction of Chemicals). Na jego mocy powstała także Europejska Agencja Chemikaliów. Rozporządzenie to definiuje m.in. wygląd karty charakterystyki substancji niebezpiecznej. Znajomość REACH jest niezbędna w celu prawidłowego odczytywania karty, sprawdzania jej aktualności czy sposobu przedstawiania dołączanych do niej scenariuszy narażenia przeznaczonych dla pracodawców. Dlatego dostępne są szkolenia REACH przedstawiające w przystępny sposób wszystkie te informacje. Niekiedy tematyka obejmuje również inne ważne rozporządzenie – CLP.
Inne szkolenia – chemikalia w firmie
Szkolenia CLP i REACH należą do najpopularniejszych, ale dostępne są również inne tematy – zarówno te węższe i bardziej specyficzne, jak i rozleglejsze. Na szkoleniach z chemikaliów można się zapoznać np. z zasadami tworzenia magazynów substancji niebezpiecznych, gospodarowania odpadami czy też pakowania substancji chemicznych. To programy przeznaczone dla firm farmaceutycznych, biotechnologicznych, producentów kosmetyków i każdej innej gałęzi przemysłu, która zajmuje się obrotem chemikaliami i chce poznać obowiązujące w tym zakresie prawo.
2 odpowiedzi na “CLP: co to jest rozporządzenie CLP?”
ktoś wie kiedy wchodzi kolejny update rozporządzania CLP?
jak ważne jest przestrzeganie takich przepisów możemy się przekonać po zdarzeniach z zatruciem Odry!!!