Jak budować swoje portfolio jako programista?

,
Jak budować portfolio programisty?

Aby programista mógł przebierać w ofertach pracy i liczyć na bardzo wysokie wynagrodzenie, musi w pierwszej kolejności zbudować pokaźne portfolio. Firmy programistyczne wymagają od kandydatów do pracy szerokiego doświadczenia. Jeśli dany specjalista może pochwalić się znajomością kilku języków oraz realizacją znacznej liczby projektów, wówczas jego szanse na zdobycie dobrze płatnej pracy są nieporównywalnie wyższe. Jakie są sposoby na zbudowanie portfolio jako programista? Szereg przydatnych informacji i wskazówek zamieszczamy w poniższym poradniku.

Jak programista powinien stworzyć swoje portfolio?

Jeśli przejrzymy oferty pracy IT – mindboxgroup.com/pl/, to łatwo można zaobserwować, że wiele firm wymaga od potencjalnych kandydatów na poszczególne stanowiska dostarczenie portfolio. Jest to zrozumiałe, ponieważ firmy chcą mieć dokładne informacje na temat tego, kim są i co potrafią poszczególne osoby ubiegające się o dane stanowisko. 

W jaki sposób można stworzyć portfolio? Może mieć ono formę strony internetowej, pliku PDF czy multimedialnej prezentacji. Portfolio powinno zawierać następujące elementy:

  • wyszczególnienie dotychczasowych realizacji i projektów wraz z dokładnymi przykładami, 
  • referencje od klientów, 
  • podstawowe informacje na temat kandydata, 
  • opcjonalnie: linki do profili na portalach społecznościowych, np. LinkedIn, GitHub.

Wielu specjalistów z roku na rok coraz częściej decyduje się na stworzenie własnych repozytoriów w ramach bijącego rekordy popularności portalu dedykowanego programistom GitHub. Największe szanse na zdobycie dobrze płatnej pracy mają oczywiście te osoby, które posiadają wieloletnie doświadczenie i mogą pochwalić się znajomością najważniejszych technologii programistycznych. 

Praktyki i staże

Wielu początkujących programistów ma poważny problem ze znalezieniem pracy. Najwięcej ofert pracy przeznaczonych jest dla tych specjalistów, którzy mają już pewne doświadczenie, przez co ci mniej doświadczeni niejednokrotnie nieco dłużej muszą poszukiwać swojego miejsca pracy. Dodatkowo, gdy przeanalizujemy dokładnie zarobki w IT – mindboxgroup.com/pl/ – możemy przekonać się, że najlepsze pensje otrzymują ci najbardziej doświadczeni.

Co powinien zrobić początkujący programista chcący w możliwie najkrótszym czasie stworzyć swoje portfolio? Jednym z najlepszych sposobów jest udział w stażach i praktykach. Dzięki nim możemy uczestniczyć aktywnie w rozmaitych projektach programistycznych, a informacje na ten temat następnie można zamieścić w portfolio. 

Warto nadmienić, że istnieje sporo różnic między praktykami a stażami. Praktyki najczęściej są przeznaczone dla studentów – są bezpłatne lub płatne. Staże są raczej dedykowane tym osobom, które zakończyły już edukację i poszukują firmy informatycznej, w której mogłyby podciągnąć swoje umiejętności programistyczne. 

Niestety, zarówno udział w praktykach jak i stażach bardzo często wiąże się z bardzo niskim wynagrodzeniem. Są również sytuacje, w których firmy organizują praktyki i staże całkowicie bezpłatne. Mimo tego, warto brać w nich udział, ponieważ dzięki nim można opanować cenne praktyczne umiejętności oraz zyskać doświadczenie. 

Tworzenie własnych projektów

Niezwykle ważną kwestią związaną z budowaniem portfolio jest także tworzenie własnych projektów. W ten sposób możemy udowodnić przyszłym pracodawcom, że mamy odpowiednie doświadczenie i umiejętności potrzebne do pracy jako programista. 

Początkujący programiści mogą mieć oczywiście pewne trudności ze stworzeniem swojego pierwszego projektu, jednakże jeśli będą mieli odpowiednie podstawowe umiejętności bez problemu sobie z tym poradzą. W przypadku, gdy nie mamy żadnych pomysłów na swoje testowe projekty, powinniśmy inspirować się realizacjami znalezionymi w internecie. Warto też poprosić o porady swoich znajomych. Dzięki temu bez trudu uda nam się zrealizować taki projekt, który zostanie zauważony przez rekruterów oraz zwiększy nasze szanse na otrzymanie pracy. 

Artykuł reklamowy.

Jedna odpowiedź do „Jak budować swoje portfolio jako programista?”

  1. Awatar Logito
    Logito

    Artykuł dostarcza konkretne i użyteczne wskazówki na temat tworzenia portfolio przez programistów. Portfolio jest niezwykle ważne w branży IT i to, jak je zaprezentujemy, może zdecydować o naszym sukcesie na rynku pracy. Poruszony tu został temat staży i praktyk, co jest szczególnie wartościową wskazówką dla młodszych, czy mniej doświadczonych programistów. Podkreślenie roli tworzenia własnych projektów, to kolejny cenny punkt, który może przyspieszyć rozpoczęcie kariery. Jednym słowem, ten artykuł to cenna lektura dla każdego aspirującego programisty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *