Jaki jest zakres obowiązków w pracy kasjera w sklepie?

Kasjer w sklepie

Kasjer to trudne i męczące zajęcie. Do obsługi klienta wymagana jest cierpliwość oraz uprzejmość, a zarobki w tym zawodzie wcale nie są wysokie. Do tego zakres obowiązków jest znacznie szerszy, niż to się może wydawać – to nie tylko praca na kasie, ale też wypełnianie raportów, przyjmowanie zwrotów oraz przestrzeganie procedur sklepowych. Wyjaśniamy, jakie dokładnie obowiązki ma kasjer i ile można zarobić w tym zawodzie.

Czym zajmuje się kasjer i kto może nim zostać?

Kasjer to pracownik sklepu, którego najważniejszym zadaniem jest obsługa klientów i pomoc w procesie sprzedaży. Do pracy w tym zawodzie nie są niezbędne żadne konkretne kwalifikacje, o czym świadczą ogłoszenia pracodawców na GoWork.pl. Mimo to warto mieć szereg cech i umiejętności, które ułatwią codzienną pracę. Najważniejszą z nich jest cierpliwość – sprzedawca powinien być zawsze miły i uśmiechnięty, nawet jeśli klient jest wymagający lub nieuprzejmy. Poza tym przydaje się komunikatywność, która ułatwia porozumiewanie się z klientami.

Praca kasjera

Kasjer i sprzedawca – czym różnią się te zawody?

Choć obu słów często używa się wymiennie, to w praktyce występują zasadnicze różnice pomiędzy kasjerem i sprzedawcą. Ten pierwszy pracuje głównie w sklepach spożywczych – do jego obowiązków należy skanowanie produktów, obsługa kasy fiskalnej, przyjmowanie płatności od klientów oraz wydawanie reszty. Natomiast sprzedawca ma znacznie szerszy zakres obowiązków. Powinien nie tylko obsłużyć klienta, ale też pomóc mu wybrać odpowiedni produkt i odpowiedzieć na pytania dotyczące oferty sklepu.

Praca na kasie to nie tylko obsługa klientów

Obsługa klienta to najważniejszy z obowiązków kasjerów, ale w praktyce muszą oni dbać o inne, równie istotne kwestie. Do zadań sprzedawcy należy dbanie o czystość oraz ładny wygląd sklepu, co dotyczy również właściwego ułożenia produktów oraz uzupełniania braków z magazynu. Ponadto trzeba przyjmować zwroty i reklamacje od niezadowolonych klientów – często to najbardziej wymagająca część pracy.

To jednak nie koniec, bo wiele sklepów nakłada na sprzedawców obowiązek sporządzania raportów sprzedażowych. Muszą one uwzględnić liczbę i rodzaj sprzedanych produktów, dokonane transakcje, dzienny obrót oraz stan kasy fiskalnej w momencie zamknięcia sklepu. Innym, równie istotnym obowiązkiem podczas pracy na kasie jest przestrzeganie procedur sklepowych. Każda firma ma własny regulamin, którego postanowienia trzeba wypełniać. Może to być np. konieczność założenia ubrania służbowego lub obsługi klientów zgodnie z przyjętymi standardami. Jeśli kasjer nie przestrzega procedur, to pracodawca może odebrać mu dodatki do pensji lub po prostu go zwolnić z pracy.

Ile zarabiają sprzedawcy i od czego zależy wysokość ich pensji?

Choć praca kasjera nie jest prosta, to osoby wykonujące ten zawód nie mogą liczyć na zbyt atrakcyjne zarobki. Sytuacja sprzedawców poprawiła się w ciągu ostatnich kilku lat ze względu na duże braki w sile roboczej, co przełożyło się na zauważalny wzrost realnych wynagrodzeń. W praktyce wysokość zarobków osób, które pracują na kasie zależy od różnych czynników. Oto one!

Miejsce zatrudnienia

Wielu kasjerów zatrudnionych w mniejszych miejscowościach otrzymuje minimalne wynagrodzenie z niewielkimi bonusami. Wysokość pensji w dużych miastach jest wyższa, głównie ze względu na duże koszty życia. Wielkość oraz zamożność regionu też ma znaczenie. Przykładowo kasjer w Łodzi może zarobić nieco mniej od kasjera w Warszawie, choć w przypadku dużych dyskontów i hipermarketów stawki są zasadniczo bardzo podobne.

Doświadczenie i staż pracy

Im większe doświadczenie i dłuższy staż pracy na stanowisku, tym wyższa pensja. Taka reguła dotyczy niemal wszystkich zawodów, a różnice w wynagrodzeniach kasjerów raczej nie są znaczące. Mimo to doświadczenie stanowi ważny argument w negocjacjach z pracodawcą – warto o nim wspomnieć, składając wniosek o podwyżkę!

Premie za wyniki

Wiele sklepów oferuje sprzedawcom premie za wyniki. Ich wysokość jest różna, choć raczej nie należy się spodziewać cudów. Zazwyczaj jest to od kilkudziesięciu do kilkuset złotych miesięcznie. Często kasjerzy mogą też otrzymać inne bonusy, np. dodatek motywacyjny lub dodatek za sumienne przestrzeganie procedur sklepowych.

Artykuł sponsorowany.

Jedna odpowiedź do „Jaki jest zakres obowiązków w pracy kasjera w sklepie?”

  1. Awatar Moni
    Moni

    Generalnie kasjer sklepowy potrafi czasami zarobić więcej niż pracownik biurowy, więc jest to jakaś opcja. Człowiek siedzi na kasie i ma wszystko w nosie 😛

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *