Kursy programowania – które warto wybrać?

ciekawe kursy programowania

Kursy programowania to jedna z najciekawszych możliwości na zdobycie dobrze płatnej pracy. Zapotrzebowanie na programistów jest bowiem bardzo duże. Z czego to wynika? Jakie kursy programowania warto wybrać? Sprawdź!

Kursy programowania – skąd się bierze ich popularność?

Współcześnie coraz więcej sfer życia polega na technologiach informatycznych. Powstaje coraz więcej aplikacji i skryptów wykorzystywanych zarówno przez „zwykłych” użytkowników, jak i w środowisku profesjonalnym. Wszystko to sprawia, że zapotrzebowanie na programistów jest duże, a kursy programowania cieszą się dużym zainteresowaniem. Co ważne, działając w tej branży, można liczyć na atrakcyjne zarobki. Dlatego nawet szybki kurs programowania online może stać się przepustką do nowej, dochodowej kariery.

Badania rynku pracy pokazują, że tylko na polskim rynku brakuje blisko 50 tysięcy programistów. Od wielu lat zawód programisty nie jest związany z krajowym czy lokalnym rynkiem pracy – doświadczony programista posługujący się przynajmniej jednym językiem obcym bez trudu znajdzie zatrudnienie również za granicą i to bez potrzeby przeprowadzania się. Praca zdalna jest w tym zawodzie najczęściej stosowaną metodą pracy.

Polscy programiści cieszą się uznaniem firm z całego świata. Uchodzą za dobrze przygotowanych do wykonywania pracy w tym zawodzie, sumiennych oraz sprawnie komunikujących się z osobami pochodzącymi z różnych krajów i kultur. To wszystko sprawia, że warto zastanowić się nad wejściem do branży IT, właśnie poprzez ukończenie kursu programowania.

Naukę programowania można traktować również jako czynność rozwojową, gdyż uczy ona abstrakcyjnego myślenia i rozwiązywania problemów. Często to właśnie umiejętności rozwiązywania problemów i kreatywność są jednym z kluczy do odniesienia sukcesu w zawodzie programisty komputerowego. Oczywiście, aby zastosować swoją wiedzę w praktyce niezbędne jest poznanie niektórych języków kodowania.

Jakie kursy programowania są godne uwagi?

Obecnie można się uczyć programowania zarówno stacjonarnie, jak i przez Internet. Trzeba jednak przyznać, że kurs programowania online jest wygodniejszy, a przy tym zwykle tańszy. Będzie idealny dla każdego, kto niekoniecznie potrzebuje stałego nadzoru nauczyciela.

Jakie kursy programowania są godne uwagi? Możliwości są bardzo szerokie! Do polecanych przez specjalistów w branży tematów należą:

 • podstawowy kurs programowania online – często obejmujący absolutne podstawy programowania i omawiający kilka bazowych języków;
 • kurs programowania online w języku Java – znajomość tego języka jest poszukiwana przez pracodawców, co przekłada się na wysokie zarobki; jest wykorzystywany między innymi do tworzenia aplikacji internetowych i mobilnych;
 • kurs programowania online w języku Python – jest to najważniejsza technologia backendowa, wykorzystywana m.in. przy produkcji gier; co więcej, Python jest prosty, a więc bardzo dobry dla początkujących;
 • kursy HTML i CSS – język HTML to podstawowy język umożliwiający tworzenie stron internetowych, a CSS to arkusz styli, w którym webdeveloper może zdefiniować jak strona internetowa będzie wyglądała;
 • kursy PHP i MySQL – język PHP jest najbardziej rozpowszechnionym językiem do tworzenia aplikacji internetowych, stron i różnorodnych rozwiązań na potrzeby Internetu. W połączeniu z bazą MySQL umożliwia tworzenie zaawansowanych serwisów z dużą ilością danych.

Technologia podbija świat

Technologia jest dzisiaj niemalże wszędzie i nie ma wątpliwości, że stała się częścią naszego codziennego życia. Technologia umożliwia nam efektywniejszą pracę, pozwala lepiej się komunikować, planować podróże, a nawet jest podstawą sektora rozrywki (np. gier komputerowych). Efektów pracy programistów używamy w życiu osobistym i zawodowym, są one podstawą osiągania lepszych efektów w dziedzinach badawczych i naukowych, mają szerokie zastosowanie w analizie danych, finansach czy obsłudze klienta. I chociaż technologia otacza nas ze wszystkich stron i każdego dnia dziesiątki razy wykorzystujemy wytwory pracy programistów komputerowych to wciąż niewiele osób wie jak kodować. Warto skorzystać z jednej z baz internetowych zawierających kursy i szkolenia z programowania, w których możemy porównać ceny szkoleń i kursów, ich program, doświadczenie trenerów prowadzących zajęcia i wybrać kurs programowania dla siebie. Nie ważne czy ukończymy go z myślą o zdobyciu nowego zawodu czy też umiejętności, które pomogą nam wykorzystać je w codziennym życiu, kurs programowania pozwoli nam rozwinąć nie tylko wiedzę o technologii, ale też umiejętności analizy, kreatywnego myślenia i rozwiązywania problemów!

2 odpowiedzi na „Kursy programowania – które warto wybrać?”

 1. Awatar Sylwek
  Sylwek

  ile zarabia początkujący programista?

  1. Awatar Redakcja
   Redakcja

   Trudno jest wskazać jedną wartość, gdyż w zależności od opanowanego języka programowania stawki mogą znacząco się różnić. Przyjmuje się jednak, że początkujący programista zarabia około 7 500 zł brutto na umowie o pracę oraz 8 300 zł netto przy współpracy na B2B.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *