Numer BDO: co to jest nr BDO, jak sprawdzić numer BDO?

Jak sprawdzić numer BDO?

Zastanawiasz się co to jest numer BDO? Chcesz sprawdzić numer BDO kontrahenta po nipie i nie wiesz, jak to zrobić? Przeczytaj nasz artykuł poświęcony numerowi BDO i najważniejszym kwestiom z nim związanymi.

Co to jest numer BDO?

Nr BDO, zwany też numerem rejestrowym BDO to unikalny identyfikator podmiotu zarejestrowanego w Rejestrze podmiotów wprowadzających produkty, produkty w opakowaniach i gospodarujących odpadami. Baza danych o odpadach (zwana też baza danych odpadowych) to rejestr wszystkich firm i innych instytucji wytwarzających i przetwarzających odpady, który funkcjonuje w naszym kraju od 2018 roku. Przepisy o BDO są częścią polskiego prawa ochrony środowiska.

Prawo nakłada na podmioty wytwarzające i przetwarzające odpady między innymi:

 • obowiązek rejestracji w BDO,
 • obowiązek prowadzenia ewidencji odpadów,
 • obowiązek składania rocznego sprawozdania do BDO za pośrednictwem dedykowanego system teleinformatycznego online,
 • obowiązek posługiwania się numerem BDO w obrocie.

Więcej o BDO, w tym jakie podmioty są zobowiązane do rejestracji w BDO, a jakie zwolnione z obowiązku rejestracji, dowiesz się z poradnika dostępnego na https://eventis.pl/artykul/bdo-rejestracja-i-logowanie-kto-musi-a-kto-nie-musi-sie-rejestrowac-w-bdo-id38.

Jak sprawdzić numer BDO?

Wiele firm powierzających przetwarzanie odpadów wyspecjalizowanym podmiotom chce upewnić się, że kontrahent odbierający odpady jest uprawniony do zgodnego z przepisami prawa przetwarzania odpadów. Weryfikacji kontrahenta możemy dokonać poprzez sprawdzenie go w bazie danych odpadowych – pozwala ona wyszukać podmioty rynku odpadowego między innymi po nipie i potwierdzić ich numer BDO, a więc również fakt rejestracji w bazie.

Jak w praktyce sprawdzić numer BDO?

 1. Wejdź na internetową stronę systemu BDO pod adresem https://rejestr-bdo.mos.gov.pl,
 2. Użyj wyszukiwarki w zakładce Rejestr podmiotów,
 3. Wyszukaj, czy podmiot jest zarejestrowany w BDO:
  1. po numerze NIP,
  2. po nazwie firmy,
  3. po adresie firmy, województwie, powiecie oraz gminie rejestracji i prowadzenia działalności.
Jak sprawdzić numer BDO?
Jak sprawdzić numer BDO?

Numer BDO można więc sprawdzić między innymi po nipie, ale też z użyciem nazwy firmy oraz jej adresu. Korzystanie z wyszukiwarki podmiotów zarejestrowanych w BDO jest oczywiście całkowicie bezpłatne. Warto również zwrócić uwagę czy podmiot, z którym chcemy podjąć współpracę w zakresie przetwarzania odpadów posługuje się numerem NIP czy to na fakturach czy też pieczęci firmowej bądź w danych w stopce na dokumentach firmowych. Podmioty zarejestrowane w BDO mają bowiem obowiązek posługiwania się numerem BDO w obrocie odpadami.

Podsumowanie

Czym jest BDO? BDO, czyli inaczej Baza Danych Odpadowych, to rejestr podmiotów wprowadzających produkty w opakowaniach i gospodarujących odpadami prowadzony od 2018 roku. Co to jest numer BDO? Jest to unikalny numer identyfikujący podmiot uprawniony do przetwarzania odpadów i gospodarowania odpadami. Jak zweryfikować numer BDO? Numer BDO możemy sprawdzić w wyszukiwarce BDO. Po czym możemy sprawdzić numer BDO? Numer BDO możemy sprawdzić po nazwie firmy, jej NIP, a także adresie.

2 odpowiedzi na „Numer BDO: co to jest nr BDO, jak sprawdzić numer BDO?”

 1. Awatar Anna
  Anna

  czy jeśli mam podpisaną umowę z firmą zajmującą się odbiorem odpadów i są wpisani do BDO to muszę się rejestrować w bazie?

 2. Awatar Anna K.
  Anna K.

  czy jeśli podpisaliśmy umowę z organizacją gospodarowania odpadami to wciąż musimy się rejestrować w BDO?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *