Odroczenie terminu na złożenie zeznania podatkowego

,
Podatki

Epidemia koronawirusa wywołała prawdziwą rewolucję ekonomiczno-gospodarczą, prawną i społeczną. Ze względu na poziom skomplikowania sytuacji zdecydowano się m.in. na odroczenie terminu składania zeznań podatkowych. Dowiedz się, do kiedy wydłużono termin, kogo dotyczą te regulacje oraz w jaki sposób złożyć deklarację po terminie bez konsekwencji karno-skarbowych.

Podatek dochodowy w 2020 r. – do kiedy można złożyć deklarację?

Odroczenie terminu na złożenie zeznania podatkowego dotyczy zarówno podatników PIT, jak i podatników CIT. Ci pierwsi otrzymali dodatkowy miesiąc na złożenie zeznania – terminem ostatecznym jest w 2020 roku 31 maja, a nie tak jak zwykle 30 kwietnia. Z kolei płatnikom CIT „darowano” dwa miesiące – tegoroczne zmiany w podatkach zezwalają na przesłanie zeznania do końca piątego miesiąca po zakończeniu roku podatkowego, jednak nie dla wszystkich. Reguła ta dotyczy wyłącznie tych podatników, których rok podatkowy (obrotowy) zakończył się w okresie od 1 grudnia 2019 r. do 31 stycznia 2020 r. Mogą oni złożyć zeznanie CIT do dnia 31 maja 2020 r. Jednocześnie ci podatnicy CIT, którzy osiągają wyłącznie dochody przedmiotowo zwolnione z opodatkowania CIT lub w co najmniej 80 procentach przychody z działalności pożytku publicznego, mają czas na złożenie zeznania do końca lipca 2020 roku.

Odroczenie terminu na złożenie deklaracji a zapłata podatku dochodowego

Wraz ze złożeniem deklaracji PIT lub CIT należy uiścić opłatę w wysokości należnego podatku dochodowego, jeśli wyliczona w zeznaniu kwota jest wyższa od sumy pobranych w ciągu roku rozliczeniowego zaliczek. To kwestia, która nieco komplikuje możliwość skorzystania z odroczonego terminu na złożenie deklaracji podatkowej PIT. W dotyczących odroczenia przepisach Tarczy Antykryzysowej nie przewidziano bowiem żadnych wyjątkowych regulacji w zakresie odsetek od podatku zapłaconego po 30 kwietnia. Oznacza to, że w praktyce złożenie deklaracji w maju może oznaczać konieczność zapłacenia odsetek – mimo iż samo „spóźnienie” w złożeniu zeznania o maksymalnie miesiąc nie niesie za sobą żadnych konsekwencji karno-skarbowych. Odsetek nie muszą wpłacać jedynie podatnicy, u których niedopłata podatku jest niewielka. Zgodnie z prawem nie trzeba bowiem dokonywać wpłaty, jeśli wyliczona kwota odsetek nie przekracza 8,70 zł.

Szkolenia z podatku dochodowego

Zmiany przepisów w podatku dochodowym wymagają ich sprawnego wdrożenia w firmach i instytucjach. Warto zapoznać się z ofertą szkoleń z podatku dochodowego dostępnych na https://eventis.pl/szkolenia/podatek-dochodowy. Mogą one być pomocne w zapoznaniu się i zrozumieniu praktycznego znaczenia wprowadzanych w prawie podatkowym zmian. Wiele szkoleń prowadzonych jest zdalnie, co pozwala zapoznać się z tą trudną tematyką bez potrzeby odbywania podróży służbowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *