Działalność biznesowa – zwłaszcza prowadzenie średniego bądź dużego przedsiębiorstwa – nie jest prostym zadaniem. Wymaga przede wszystkim wdrożenia odpowiednich technik zarządzania, by uniknąć chaosu w firmie, kontrolować jej funkcjonowanie, budować wiarygodność rynkową oraz analizować potrzebne do jej działania dane. Ogromnie pomagają w tym systemy BI.
Systemy Business Intelligence (BI) można najprościej zdefiniować jako rozwiązania i narzędzia służące do agregowania danych finansowych i operacyjnych, pochodzących z różnych źródeł, a następnie wizualizacji ich w formie Dashboardów KPI, łatwych do interpretacji i pomagających w podejmowaniu decyzji. Systemy BI najczęściej skierowane są dla średnich i dużych przedsiębiorstw, którym znacząco pomagają w zarządzaniu, ale oczywiście korzystać z nich mogą również małe firmy.
Dlaczego warto wdrożyć systemy BI?
Wdrożenie i stosowanie oprogramowania Business Intelligence zapewnia wzrost efektywności działania na poziomie każdego stanowiska pracy i całego przedsiębiorstwa. Dzięki niemu zyskać można:
- czas – systemy BI pomagają szybciej i sprawniej zbierać, wprowadzać do odpowiedniego zestawienia i analizować wszelkie dane, na podstawie których podejmuje się decyzje;
- poprawę decyzyjności – systemy BI zapewniają automatyczne, cykliczne, odpowiednie jakościowo raporty, dzięki którym łatwiej jest podejmować w poszczególnych kwestiach;
- regularny monitoring – systemy BI służą m.in. do pozyskiwania aktualnych i precyzyjnych danych, niezbędnych do tego, by przedsiębiorstwo zachowało płynność finansową;
- stałą kontrolę;
- usprawnienie procesów raportowania zarządczego i prognozowania finansowego;
- skonsolidowanie danych na różnym poziomie szczegółowości;
- ograniczenie ryzyka biznesowego związanego z opóźnieniami w płatnościach klientów.
Jakie są najpopularniejsze narzędzia BI?
Na polskim rynku dostępnych jest sporo systemów Business Intelligence. Zaliczyć do nich można nawet… Excel.
Największą popularnością wśród działających w Polsce przedsiębiorców cieszą się trzy narzędzia BI:
1) Tableau – odznacza się przyjaznym interfejsem, dzięki czemu jest to narzędzie łatwe w obsłudze. Szybko łączy się z prawie każdym źródłem danych, wyposażone jest w liczne konektory. Plusem jest wysoka wydajność.
2) Qlik Sense – samoobsługowa aplikacja do wizualizacji i analizy danych. Pozwala na eksplorowanie danych bez ograniczeń i bardzo szybką ich analizę, którą można z łatwością wprowadzić do każdej aplikacji, projektu czy procesu z pomocą kompletnego zestawu otwartych interfejsów API. Oferuje również skalowanie w chmurze, udostępnienie i korzystanie z funkcji mobilnych. Do licznych zalet tego systemu zaliczają się:
- dotykowy interfejs, metoda „przeciągnij i upuść”;
- analiza wizualna w dowolnym czasie i miejscu;
- Smart Search – prosty system wyszukiwania danych;
- wiele źródeł danych w jednej aplikacji;
- funkcjonalny storytelling, czyli opowiadania historii za pomocą danych, co ułatwia dzielenie się analizami i wnioskami;
- bezpieczeństwo.
Qlik Sense poznasz i wypróbujesz tutaj: https://businessintelligence.pl/qlik-sense/.
3) Microsoft Power BI – Kompleksowa platforma Business Intelligence, umożliwiająca stworzenie jednego źródła wiarygodnych danych. Oferuje samoobsługowe analizy w skali przedsiębiorstwa, inteligentne narzędzia, ścisłą integrację z Excelem, niestandardowe konektory danych, a także zapewnia dobry poziom ochrony danych analitycznych.
Pamiętajmy, że to, które narzędzie wybierzemy, powinno zależeć od indywidualnych potrzeb i oczekiwań naszej firmy. Każde z dostępnych na rynku będzie nieocenioną pomocą w procesie zarządzania i osiągania lepszych wyników przedsiębiorstwa.
Co to jest BI? BI, czyli Business Intelligence, to proces zbierania, analizowania i prezentowania danych biznesowych w celu ułatwienia podejmowania decyzji. BI ma na celu pomóc organizacjom w lepszym zrozumieniu swoich operacji biznesowych, a także pomóc im w podejmowaniu bardziej trafnych decyzji.
Co to jest system BI? System BI to zestaw narzędzi i aplikacji, które umożliwiają zbieranie, przetwarzanie i prezentowanie danych biznesowych w sposób, który ułatwia podejmowanie decyzji. System BI składa się z różnych komponentów, takich jak narzędzia do zbierania danych, magazynów danych, narzędzi do analizy danych, raportowania i wizualizacji danych. System BI może być również wyposażony w moduły do przetwarzania języka naturalnego, które pozwalają użytkownikom zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi w sposób łatwiejszy i bardziej naturalny niż za pomocą zapytań w języku SQL.
Systemy BI są stosowane w różnych branżach i działach, takich jak marketing, sprzedaż, finanse, logistyka i produkcja, w celu optymalizacji procesów biznesowych i podejmowania lepszych decyzji biznesowych.