Ścieżki rozwoju w HR

Dział HR charakteryzuje się tym, że ma bardzo rozbudowany zakres obowiązków. W końcu w departamencie spotkamy osoby zajmujące się rekrutacją, szkoleniami, employer brandingiem, zgłaszaniem umów do urzędów, ewidencjonowaniem czasu pracy… Skupmy się jednak dziś na HR miękkim i specjalistach ds. HR i rekrutacji. Okazuje się bowiem, że rola HRowców, a zwłaszcza rekruterów, bardzo się w ostatnim czasie zmieniła. A w związku z tym przed HRowcami otworzyły się nowe ścieżki rozwoju. Podpowiadamy, jak awansować może specjalista ds. HR i rekruter. 

Awans w HR – od czego zacząć?

Aby móc awansować, najpierw trzeba rozpocząć pracę w dziale HR. Jak to zrobić? Warto próbować dostać się na staż w HR w dziedzinie, która nas interesuje. Można również starać się rozpocząć ścieżkę zawodową w HR jako asystent ds. rekrutacji. Osoba na tym stanowisku zajmuje się wsparciem rekruterów – redaguje i zamieszcza ogłoszenia o pracę, pomaga w selekcji CV, asystuje przy rozmowach rekrutacyjnych, buduje bazy kandydatów.

Osoby odbywające staż bądź rozpoczynające swoją przygodę na stanowisku asystent HR powinny jednocześnie dbać o swój rozwój – kierunkowe studia, kursy, warsztaty, szkolenia, akademia rekrutera, specjalistyczne książki i publikacje – możliwości na poszerzanie wiedzy jest mnóstwo.

Następnie, po zdobyciu doświadczenia, nowych umiejętności i odpowiedniej wiedzy można próbować rozwinąć skrzydła! Praca w HR daje wiele możliwości rozwoju.

Czym zajmuje się współczesny rekruter?

Osoby, które chcą wiązać swoją przyszłość z branżą HR, ale nie do końca wiedzą, jaki kierunek będzie ich najbardziej interesował, zazwyczaj wybierają stanowiska związane z rekrutacją. Czy nas to dziwi? Ani trochę! Wszak współczesny rekruter to wszechstronny specjalista!

Candidate experience, employer branding, onboarding, pozyskiwanie talentów, dbanie o pozytywny wizerunek organizacji wewnątrz i na zewnątrz, komunikacja wewnętrzna, komunikacja z kandydatami, tworzenie baz danych i baz kandydatów, opieka nad budżetem rekrutacyjnym, nowoczesne technologie – to codzienność pracy współczesnego rekrutera. Pracując na takim stanowisku można więc dogłębnie poznać świat HR od środka i w ramach zdobywania doświadczenia, decydować się na rozwój w węższej specjalizacji.

Jak i dlaczego zmieniła się rola rekrutera?

Obserwując trendy na rynku szybko dochodzimy do wniosku, że rola specjalisty ds. rekrutacji w ciągu ostatnich lat bardzo się zmieniła. Kiedyś obowiązki rekrutera sprowadzały się wyłącznie do prowadzenia rozmów kwalifikacyjnych, a dziś? Rekruter jest niezbędnym wsparciem dla biznesu i całej organizacji. 

Oczywiście zmieniły się także narzędzia, którymi w codziennej pracy dysponują rekruterzy. Nowoczesne systemy ATS, technologicznie rozwinięte rozwiązania informatyczne, narzędzia służące do zarządzania rekrutacjami i bazami kandydatów to tylko niektóre z nich.

Warto także wspomnieć o tym, że nowoczesne techniki rekrutacji i selekcji poniekąd również poszerzyły zakres obowiązków specjalistów ds. rekrutacji. Rekruterzy biorą udział w prowadzeniu sesji Assessment Center, przeprowadzają wywiady behawioralne, wykonują specjalistyczne testy osobowości, prowadzą procesy rekrutacyjne w oparciu o grywalizację.

Jednak czy to negatywna zmiana? Absolutnie. Dzięki szerokim kompetencjom rekruterzy mogą bowiem rozwijać się w różnych kierunkach HR. 

Atrakcyjne ścieżki rozwoju w HR

Już sam początek kariery w roli asystenta ds. rekrutacji otwiera możliwości awansu poziomego. Zaangażowany asystent szybko może stać się młodszym specjalistą ds. rekrutacji, następnie specjalistą, a potem ekspertem. Oczywiście dla osób z zacięciem do zarządzania istnieje także możliwość skupienia się na awansie pionowym – obrania ścieżki managerskiej i budowaniu własnego zespołu specjalistów.

Rekrutacja daje także możliwości rozwoju wyłącznie w dziedzinie selekcji i pozyskiwania kandydatów. Asystent może więc obrać tę ścieżkę kariery i wyspecjalizować się np. w pozyskiwaniu talentów IT.

Nie zapominajmy, że rekruterzy mają też swój udział w ocenie okresowej i kreowaniu ścieżek karier dla zatrudnionych pracowników. Na podstawie zdobytych informacji pomagają więc w wybieraniu warsztatów i kursów dla zatrudnionych. W związku z tym posiadają już umiejętności i narzędzia, by próbować swoich sił, jako Specjalista ds. Rozwoju Pracowników.

A co najważniejsze, wszystkie wymienione wyżej kwalifikacje, połączone z umiejętnością negocjacji z biznesem sprawiają, że najlepsi rekruterzy mogą rozwinąć skrzydła jako HR Business Partnerzy. To z pewnością jedna z najbardziej pożądanych ról w HR i jesteśmy pewni, że wielu młodszych specjalistów dąży do osiągnięcia takiego pułapu.

Powodzenia!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *