Nowoczesny biznes zdaje sobie sprawę ze znaczenia przywództwa. To właśnie odpowiednie kierowanie i zarządzanie zespołem w znacznej mierze odpowiada za jego sukces. Przywództwo to jednak nie tylko wyznaczanie ścieżek postępowania, ale również kreowanie atmosfery i zaufania. Jakie są style przywództwa i jaki sprawdza się najlepiej? Przeczytaj!
Style przywództwa – o co chodzi?
Przewodzić można na wiele sposobów. Co prawda w pierwotnej typologii wyróżniano tylko dwa typy przywództwa – autokratyczny (dyrektywny) i demokratyczny (integratywny) – ale obecnie istnieje niejedna koncepcja uznająca podział na znacznie więcej kategorii. Style przywództwa odnoszą się do sposobu postępowania przełożonego w stosunku do podwładnych. Niekiedy wybrany przez kierownika styl jest odzwierciedleniem jego osobowości. Wykształceni menedżerowie częściej jednak świadomie decydują o sposobie zarządzania zgodnie z tym, jaką metodę uznają za najskuteczniejszą.
Szkolenia dla przywódców
Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że umiejętności przywódcze można rozwijać poprzez rozmaite kursy, szkolenia i coaching. Nikt z nas nie rodzi się przywódcą, mamy co najwyżej predyspozycje do występowania w roli lidera. Warto jednak je aktywnie odkrywać i wzmacniać poprzez odpowiednie zajęcia. Szkolenia z rozwoju cech przywódczych omawiają zarówno teoretyczne aspekty kierowania ludźmi, motywowania ich, budowania wizji, za którą będą podążać, jak i praktyczny trening zachowań przywódczych, którego zadaniem jest wzmocnić pożądane cechy. Zanim jednak zapiszemy się na kurs czy szkolenie z przywództwa warto dowiedzieć się jakie są główne style przywództwa i czym się charakteryzują.
Główne style przywództwa
Główne style przywództwa nazywane są również stylami Lewina, Lipitta i White’a – od nazwisk badaczy, którzy po raz pierwszy je opisali. Celem ich badań było sprawdzenie wyników, jakie można uzyskać przy stosowaniu jednego z trzech stylów zarządzania:
- autokratycznego,
- demokratycznego,
- liberalnego (nieingerującego).
Naukowcy dokładnie opisali każdy z modeli postępowania. Według tego podziału styl autokratyczny bazuje na braku zaufania, dokładnych wytycznych i weryfikacji realizacji zadań. Praca w tak zorganizowanej firmie charakteryzuje się terminowością i efektywnością, ale jednocześnie tłumi kreatywność pracowników i nie wpływa korzystnie na atmosferę.
Przeciwstawny styl demokratyczny zakłada wspólne dążenie do tego samego celu oraz przykładanie jednakowej wagi do zdania każdego z pracowników. Przywódca podejmuje decyzje, ale dopiero po wysłuchaniu wszelkich racji personelu. Członkowie zespołu mają głos w każdej sprawie i dużo swobody w działaniach. Dzięki temu atmosfera miejsca pracy jest uznawana za przyjazną i sprzyjającą kreatywności. Model pozwala również wykorzystać potencjał kadry i jej pomysły, co może wpływać na bardziej dynamiczny rozwój przedsiębiorstwa. Minusem może być jednak czas podejmowania decyzji.
Ostatnim stylem jest styl liberalny nazywany również nieingerującym ze względu na minimalistyczne podejście do zarządzania. Rolą przywódcy jest w nim w zasadzie tylko zapewnienie narzędzi do pracy. Jest to więc w zasadzie antyteza przywództwa, której stosowanie może zaszkodzić organizacji, wywołując chaos. Niektórym pracownikom może jednak sprzyjać brak kontroli, sprawiając, że będą bardziej się w swoje zadania.
Warto wiedzieć, że na bazie głównych angażować stylów przywództwa zostały wyodrębnione również inne. Popularny jest np. podział Daniela Golemana na 6 różnych metod. Eksperci są jednak zgodni, że prawdziwy sukces wymaga czerpania z każdego ze stylów zarządzania.
Dodaj komentarz