Twarda spacja HTML: wstawiamy twardą spację w HTML

,
Twarda spacja HTML

Twarda spacja, nazywana też spacją niełamliwą, to sposób na tzw. sieroty w tekście. O ile użycie twardej spacji w Word czy innym edytorze tekstu nie nastręcza dużych trudności, to wiele osób nie wie, jak wstawić twardą spację w HTML i zapewnić, że tekst na stronie internetowej będzie wyglądał równie dobrze jak w Word.

Spis treści:

 1. Co to jest twarda spacja?
 2. Po co stosować twardą spację?
 3. Twarda spacja HTML
 4. Co jeszcze umożliwia twarda spacja html?
 5. Podsumowanie

Co to jest twarda spacja?

Zacznijmy od podstaw, a więc przypomnienia co to jest twarda spacja?

Twarda spacja (hard space po angielsku) lub spacja niełamliwa (ang. non-breaking space) to nazwy określające taką spację, która utrzymuje dwa wyrazy w tekście w jednej linijce i nie pozwala ich rozłączyć przy modyfikowaniu treści bądź układu tekstu. Twarda spacja łączy więc dwa słowa lub znaki w nierozerwalną część.

Po co stosować twardą spację?

Twardą spację stosujemy, żeby uniknąć nieestetycznego i niepoprawnego z punktu widzenia stylu pozostawienia spójnika bądź przyimka na końcu wiersza. Z reguły dotyczy to jednoznakowych przyimków i spójników, np. „o nas”, „w 1995 r.”, „10 kg” itp.

Zwroty takie, chociaż składają się z jednej bądź więcej części, czyta się łącznie. Dlatego w tekście na stronie internetowej powinny być prezentowane łącznie i nie powinny być łamane do dwóch osobnych linijek.

Większość z nas wie, jak zrobić twardą spację w Word, ale jak zrobić twardą spację w HTML podczas edytowania tekstu na stronie internetowej bądź w html-owym mailu? Sprawdźmy.

Twarda spacja HTML

Za wstawienie twardej spacji (spacji niełamliwej, dodatkowej spacji) w HTML odpowiada kod  

Czym jest  ? Jest to kod pozwalający wstawić dodatkową spację w tekście lub właśnie sprawić, że spacja pomiędzy dwoma wyrazami będzie traktowana jako niełamliwa, czyli twarda spacja. Jeśli znak   zostanie wstawiony pomiędzy dwoma słowami, na przykład „1995 r.”, użytkownik zobaczy tekst „1995 r.”, który nigdy nie zostanie przełamany do dwóch osobnych linijek.

Alternatywnym skrótem dla znaku   jest  . Możemy używać dowolnego z zapisów, aby wstawić twardą spację w HTML.

Co jeszcze umożliwia twarda spacja html?

Twarda spacja HTML umożliwia osiągnięcie kilku efektów:

 • podstawowy to oczywiście zapobieganiu łamaniu tekstu na dwie linijki (omówiony powyżej),
 • możemy jednak z użyciem znaku   wstawić również dwie spacje lub więcej obok siebie, co nie jest możliwe z użyciem zwyczajnej spacji, której nadmiarowe wstawienie zostałoby automatycznie usunięte,
 • twarda spacja HTML umożliwia również wstawienie spacji na początku wiersza

Pamiętajmy jednak, że właściwym i pierwotnym przeznaczeniem niełamliwej spacji HTML nie jest wprowadzanie wcięć czy powiększonych odstępów w tekście, ale poprawienie estetyki typograficznej treści poprzez unikanie sytuacji, że spójniki bądź przyimki znajdują się na końcu linii.

Twarda spacja HTML
Twarda spacja HTML

Podsumowanie

Co to jest twarda spacja HTML? Twarda spacja HTML pozwala unikać przełamania tekstu na dwie linijki. Jak wstawić twardą spację HTML? Za wstawienie twardej spacji w html odpowiadają skróty   oraz  . Jak jeszcze nazywana jest twarda spacja HTML? Alternatywna nazwa to spacja niełamliwa HTML.

Może Cię zainteresować: Symbole i znaki specjalne w Word!

Jedna odpowiedź do „Twarda spacja HTML: wstawiamy twardą spację w HTML”

 1. Awatar Webmaster
  Webmaster

  🙂 🙂 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *