W jakiej odległości umieszcza się znaki ostrzegawcze?

,
Znaki drogowe na tle nieba

Poprawne odległości rozmieszczenia znaków ostrzegawczych mieszczą się w przedziale od 150 do 300 metrów. Sposób ustawienia oznakowania drogowego jest uzależniony od typu drogi oraz dopuszczalnej prędkości pojazdów na danych odcinkach jezdni. Zarządcy dróg są zobowiązani do poprawnego rozmieszczenia znaków ostrzegawczych – to wpływa na bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego.

Znaki ostrzegawcze a przepisy w Polsce

Dokładne przepisy odnoszące się do poprawnego rozmieszczenia znaków ostrzegawczych można znaleźć w Rozporządzeniu Ministrów Infrastruktury oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 31 lipca 2002 r. w sprawie znaków i sygnałów drogowych[1]. Według informacji wynikających z ustawodawstwa:

 • Odległość znaku ostrzegawczego od miejsca niebezpiecznego powinna wynosić:
  • od 150 do 300 metrów na drogach z dopuszczalną prędkością przekraczającą 60 km/h,
  • do 100 metrów na drogach z dopuszczalną prędkością poniżej 60 km/h.
 • Znak A7 – Droga z pierwszeństwem umieszcza się w odległości do 50 m od skrzyżowania na drogach z dopuszczalną prędkością powyżej 60 km/h oraz do 25 m na pozostałych drogach.

Przepisy regulujące sposób rozmieszczenia znaków ostrzegawczych mówią też o rozmieszczeniu tabliczek dodatkowych do oznakowania. Tabliczka T-1 wskazuje na odległość znaku ostrzegawczego od miejsca niebezpiecznego. Ustawienie znaku bez tabliczki związane jest z koniecznością zastosowania się do przepisów wynikających z Rozporządzenia. Tabliczki informacyjne o długości odcinka drogi, na którym występuje niebezpieczeństwo, umieszcza się dla długości odcinka jezdni powyżej 500 m.

Więcej na temat ustawienia znaków drogowych można przeczytać w artykule: https://znakidrogowe24.pl/pl/blog/10. To dobre źródło informacji o dla zarządców na temat poprawnego rozmieszczenia znaków ostrzegawczych i innych drogowskazów.

Gdzie można kupić znaki ostrzegawcze zgodne z ustawową specyfikacją techniczną?

Znaki drogowe, które będą zgodne z przepisami Rozporządzenia Ministra Infrastruktury można zamówić na stronie sklepu internetowego znakidrogowe24.pl. To portal dla osób prywatnych i instytucji zajmujących się organizacją ruchu oraz zarządzaniem porządkiem na konkretnych rodzajach dróg.

Wszystkie dostępne w sprzedaży znaki ostrzegawcze można przejrzeć na stronie internetowej: https://znakidrogowe24.pl/znaki_drogowe_ostrzegawcze. Asortyment sklepu online to wszystkie znaki drogowe ostrzegawcze, które występują na drogach publicznych w kraju.

Jak poprawnie zamontować znaki drogowe ostrzegawcze?

Poprawnie ustawione znaki ostrzegawcze wzdłuż drogi to takie, które znajdują się na poboczu w odległości nie mniejszej niż 0,5 metra od krawędzi jezdni. Na drogach z awaryjnym pasem ruchu znak powinien być umieszczony w odległości 0,5 m od krawędzi bitumicznej pobocza.

Wysokość znaków drogowych zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 3 lipca 2003 roku powinna być nie mniejsza niż: 2 metry w przypadku obszarów zabudowanych oraz 2 lub 2,2 metra dla znaków umieszczonych na chodnikach poza terenem zabudowanym[2].

[1] https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=wdu20021701393

[2] https://dziennikustaw.gov.pl/D2003220218102.pdf

Jedna odpowiedź do „W jakiej odległości umieszcza się znaki ostrzegawcze?”

 1. Awatar Mario
  Mario

  Polscy drogowcy powinni zastanowić się ile znaków drogowych umieszczają. Cyz Wy też macie wrażenie że jest ich nastawiane jak drzew w lesie? Przez to Polacy dostają ślepoty znakowej, tak jak ślepota bannerowa 😛

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *