Kategorie
Podatki

Ceny transferowe – czy dokumentacja zawsze do końca września?

Nie wszyscy podatnicy mają czas do końca września na sporządzenie dokumentacji cen transferowych. Sprawdź czy Ciebie też dotyczy obowiązek przygotowania dokumentacji w 3 miesiące od zakończenia roku podatkowego!

Panuje powszechne przekonanie, że podatnicy mają obowiązek sporządzenia dokumentacji podatkowej cen transferowych do końca września danego roku. Szczegółowa analiza przepisów pokazuje, że nie zawsze tak jest i być może twojej firmie zostało zaledwie kilka tygodni na przygotowanie dokumentacji.

Podatnicy, których rok podatkowy nie kończył się wraz z rokiem kalendarzowym, ale pomiędzy 1 października a 31 grudnia 2019 r. mogą być zobowiązani do przygotowania dokumentacji podatkowej w ciągu 3 miesięcy od jego zakończenia, a nie jak to standardowo ma miejsce do końca września.

Dotyczy to podatników, którzy wybrali możliwość sporządzania dokumentacji podatkowej za rok finansowy zaczynający się po 1 stycznia 2018 r. „na tzw. starych zasadach” (czyli przy zastosowaniu przepisów, które obowiązywały od 1 stycznia 2017 r. do 31 grudnia 2018 r.) oraz których rok podatkowy kończy się po 30 września 2019 r.

Podatnicy tacy w terminie 3 miesięcy od daty zakończenia roku podatkowego:

  • powinni sporządzić dokumentację podatkową cen transferowych,
  • zawiadomić Urząd Skarbowy o jej przygotowaniu,
  • dołączyć do zeznania podatkowego uproszczone sprawozdanie CIT-TP/PIT-TP.

Praktyka organów podatkowych w zakresie sporządzania dokumentacji cen transferowych

Powyżej opisaną interpretację przepisów podatkowych potwierdza również praktyka organów podatkowych. 22 listopada 2019 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wydał Interpretację Indywidualną (sygnatura: 0114-KDIP2-2.4010.421.2019.1.SJ), w której stwierdza, że zgodnie z § 3 Rozporządzenia z dnia 14 marca 2018 r. w sprawie przedłużenia terminów wykonania niektórych obowiązków z zakresu dokumentacji podatkowej przedłużenie terminu na sporządzenie dokumentacji podatkowej i wykonanie innych, określonych obowiązków z zakresu cen transferowych do 9 miesięcy, liczonych od zakończenia roku podatkowego, stosowane jest jedynie dla zasadniczych terminów upływających w 2018 r. lub 2019 r. Więcej informacji o cenach transferowych na stronie Krajowej Administracji Skarbowej.

Szkolenia z cen transferowych

Powyższy przykład pokazuje jak złożoną tematyką jest poprawne przygotowanie dokumentacji cen transferowych. Trudności nastręcza nie tylko zastosowanie odpowiednich metod dokumentowania ceny rynkowej, ale również terminy sporządzenia dokumentacji podatkowej itp. W takim przypadku warto rozważyć jest skorzystanie ze specjalistycznych usług w powyższym zakresie, czy to w postaci usług doradczych bądź audytorskich czy też szkoleń z cen transferowych pozwalających zbudować odpowiedni poziom wiedzy i świadomości dotyczący tej materii. Liczne szkolenia ceny transferowe mogą znaleźć w serwisie eventis.pl agregującym oferty wielu firm szkoleniowych z całej Polski. Serwis pozwala w szybki i wygodny sposób porównać między sobą program szkoleń, zapoznać się z sylwetkami prowadzących, warunkami i cenami udziału w szkoleniu oraz dokonać zgłoszenia online.

Czytaj więcej o cenach transferowych w naszym artykule o sporządzaniu dokumentacji cen transferowych.

Szkolenia z cen transferowych – stacjonarnie czy online?

Szkolenia, kursy i warsztaty ceny transferowe znajdziemy głównie w dużych miastach, takich jak Poznań, Warszawa, Kraków, Katowice, Lublin, Łódź, Wrocław, Rzeszów, Gdańsk czy Szczecin. Warto jednak pamiętać, że nie jesteśmy zdani na ofertę lokalnego rynku szkoleniowego bądź podróże służbowe w celu odbycia szkolenia. Coraz więcej szkoleń i kursów z cen transferowych realizowanych jest bowiem zdalnie przez Internet. Zajęcia w trakcie szkoleń z cen transferowych zdalnych realizowane są online, za pośrednictwem platform do wideokonferencji, np. Microsoft Teams. Są to oczywiście zajęcia na żywo, co pozwala zadawać pytania, uzyskać podpowiedzi w trudnych kwestiach, jak i uczyć się od innych uczestników szkolenia.

2 odpowiedzi na “Ceny transferowe – czy dokumentacja zawsze do końca września?”

Przyznam szczerze, że miło i przyjemnie się czyta Twojego bloga. Masz talent, ambicję i lekkie pióro gratuluję 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.