Dlaczego warto nauczyć się latać dronem?

Dron

Latanie dronem jest coraz popularniejszym zajęciem. Szerokie możliwości dronów sprawiają, że mogą one realizować profesjonalne zadania, ale mogą również stać się pasjonującym i atrakcyjnym hobby dla amatorów przygody.

Co daje latanie dronem?

Dla wielu osób tworzących w sieci, ale również dla zwiedzających czy miłośników przyrody, dron służy przede wszystkim do uwiecznienia obrazów, oglądanych bez ograniczeń w szerokiej panoramie. Drony umożliwiają bowiem robienie zdjęć i nagrywanie filmów z powietrza, z perspektywy lotu ptaka, co daje niesamowite wrażenie. Takie zdjęcia i obrazy wideo stanowią unikatową wartość i zachwycają swoją niepowtarzalnością. Ponadto latanie wyzwala poczucie wolności i pozwala na poznawanie nowych, nieznanych przestrzeni. Jest świetną przygodą i zabawą rozwijającą umiejętności.

Jakie aspekty są ważne w nauce latania dronem?

Pilotowanie dronem nie jest trudne, ale trzeba pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Przede wszystkim ważny jest sam pilot, jego doświadczenie i wytrenowane zdolności motoryczne. Musi on również posiadać odpowiedni zasób wiedzy i umiejętności pilotowania drona. Równie ważna jest znajomość przepisów i zasad obowiązujących przy lataniu dronem. Mogą one ograniczać warunki lotów, np. jego wysokość i miejsce, czy określać niedostępność filmowania i fotografowania niektórych obiektów. Niekiedy do pilotowania drona może być konieczne uzyskanie specjalistycznych licencji i certyfikatów. 

Niemniej istotne w pilotażu drona jest przestrzeganie zasad bezpieczeństwa. Ważne jest tu przede wszystkim zachowanie ciągłej kontroli nad lotem, monitorowanie położenia drona oraz unikanie latania blisko ludzi i zwierząt czy innych przeszkód. Znaczenie ma również rodzaj pilotowanego drona – każdy z nich może bowiem wymagać nieco odmiennych umiejętności. Jednakże pomimo tych zasad odpowiednio dobrane szkolenie i praktyka pozwolą na przyjemność pilotowania każdej osobie.

Jaki dron wybrać?

Do wyboru jest wiele modeli dronów, różniących się wagą, ceną oraz swoimi możliwościami. Jaki dron wybrać, aby spełniał wszystkie oczekiwania? Dron DJI Air 3 będzie idealnym wyborem zarówno dla osób doświadczonych w pilotowaniu, jak i dla osób rozpoczynających przygodę w lataniu dronem.

Przemawia za tym jego niewielka masa, łatwość obsługi oraz system podwójnych kamer. DJI Air 3 wyposażony bowiem został w dwie bardzo wysokiej jakości kamery: szerokokątną oraz ze średnim teleobiektywem i trzykrotnym zoomem optycznym. Pozwala to na filmowanie rozległych krajobrazów w wyjątkowej i perfekcyjnej perspektywie.

Dron DJI Air 3 umożliwia lot sięgający aż 46 minut, a precyzyjne czujniki wykrywają wielokierunkowo przeszkody i zabezpieczają go przed kolizją. Dodatkowe wyposażenie zapewnia nagrywanie filmów w wysokiej rozdzielczości także w niekorzystnych warunkach oświetleniowych, a nawet w nocy. Istnieje również możliwość bezpośredniego przekazu gotowych materiałów z drona na telefon oraz nagrywanie filmów w zwolnionym tempie.

Atutem drona jest także nowy, innowacyjny hub do ładowania akumulatorów. Rozwiązanie to pozwala na transfer energii z kilku akumulatorów do jednego o najwyższym poziomie naładowania – jest to szczególnie przydatne w przypadkach utrudnionego ładowania. Dron DJI Air 3 to gwarancja długiego, bezpiecznego i pasjonującego lotu.

Od redakcji: kurs latania dronem

Do latania dronem w Polsce są wymagane odpowiednie uprawnienia. Właściciele dronów muszą zdobyć Certyfikat Kwalifikacji Operatora Lotniczego (UAVO), który wydaje Urząd Lotnictwa Cywilnego (ULC). Przepisy dotyczące lotów dronami są określone w Rozporządzeniu Komisji (UE) 2019/947 z dnia 24 maja 2019 r.

Jak zdobyć uprawnienia do latania dronem?

Chcąc uzyskać uprawnienia do latania dronem, musisz ukończyć kurs latania dronem, zdać egzamin teoretyczny i praktyczny, a następnie złożyć wniosek o certyfikat UAVO do ULC. Kurs latania dronem obejmuje zarówno część teoretyczną, jak i praktyczną.

Czym jest kurs latania dronem?

Kurs latania dronem to szkolenie, które przygotowuje kandydatów do bezpiecznej i odpowiedzialnej obsługi dronów. Szkolenie zapewnia umiejętności potrzebne do operowania dronami w różnych warunkach i sytuacjach, a także przekazuje wiedzę na temat obowiązujących przepisów.

Jakie punkty znajdziemy w programie kursu latania dronem?

Program kursu latania dronem zazwyczaj obejmuje następujące elementy:

  1. Teorię latania: nauka o aerodynamice, meteorologii, nawigacji itp.
  2. Zasady działania dronów: wiedza na temat różnych typów dronów, ich konstrukcji, systemów sterowania, etc.
  3. Bezpieczeństwo: nauka o ryzyku, procedurach awaryjnych i zarządzaniu bezpieczeństwem lotów.
  4. Prawo lotnicze: omówienie obowiązujących przepisów, zasad i procedur, w tym ograniczeń i odpowiedzialności.
  5. Praktyczne umiejętności latania dronem: szkolenie na symulatorach lub rzeczywiste latanie pod nadzorem instruktora.

Ile trwa i ile kosztuje kurs latania dronem?

Długość kursu latania dronem może się różnić w zależności od organizacji szkoleniowej i programu kursu, ale zazwyczaj trwa od kilku dni do kilku tygodni.

Koszt kursu latania dronem również zależy od organizacji szkoleniowej, ale ceny zazwyczaj zaczynają się od około 1000 zł i mogą wzrosnąć do kilku tysięcy złotych, w zależności od zakresu i jakości kursu. Pamiętaj, że do kosztów szkolenia należy doliczyć również opłaty za egzamin i wniosek o certyfikat UAVO.

Zawsze zalecamy sprawdzenie najnowszych informacji na stronach ULC i poszukiwanie zaufanych organizacji szkoleniowych.

Jedna odpowiedź do „Dlaczego warto nauczyć się latać dronem?”

  1. Awatar Marek
    Marek

    Gdzie można się zatrudnić po takim kursie?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *