Firma na ryczałcie a kredyt hipoteczny – co warto wiedzieć?

Mężczyzna przy kalkulatorze

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych może być bez wątpienia wyjątkowo korzystną formą opodatkowania, zwłaszcza w sytuacji, gdy mamy możliwość zastosowania niskich stawek podatku. Jak prezentuje się obecnie ryczałt a kredyt hipoteczny? Przedsiębiorcy, którzy rozliczają podatek od przychodu, powinni się lepiej przygotować do całego procesu. O szczegółach dowiesz się z dalszej części wpisu!

Kredyt hipoteczny na ryczałcie jest możliwy!

Przedsiębiorcy mogą wybierać spośród trzech dostępnych metod opodatkowania: poza skalą podatkową do ich dyspozycji pozostaje podatek liniowy i ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Ta ostatnia forma opiera się jednak na innych zasadach. Ryczałt bazuje na przychodach, a nie dochodach, w związku z czym nie jest konieczne prowadzenie księgi przychodów i rozchodów oraz wskazywanie wysokości kosztów poniesionych w związku z prowadzoną firmą.

Z perspektywy banku oznacza to spore utrudnienia dotyczące określania dochodów przedsiębiorcy. Przez długi czas można było spotkać się z przekonaniem, że działalność na ryczałcie a kredyt hipoteczny nie idą w parze. Warto mieć jednak świadomość, że finansowanie jak najbardziej da się uzyskać, jednak cały proces może okazać się nieco bardziej wymagający, a pod uwagę – poza najważniejszymi parametrami zobowiązania – trzeba wziąć również sposób obliczania zdolności kredytowej na ryczałcie w przypadku konkretnych banków.

Ryczałt coraz bardziej popularny

Podejście banków do klientów rozliczających się ryczałtem zmienia się wraz z coraz większą popularnością tej formy opodatkowania. Bez wątpienia miało na to wpływ wprowadzenie w ramach tak zwanego Polskiego Ładu dwóch nowych atrakcyjnych stawek ryczałtu.

Między innymi przedstawiciele zawodów medycznych, architekci i specjaliści świadczący usługi inżynierskie oraz związane z badaniami i analizą techniczną mogą rozliczać się stawką w wysokości 14%. Jeszcze niższy podatek (12%) płacą natomiast m.in. przedsiębiorcy zajmujący się usługami związanymi z oprogramowaniem, doradztwem w zakresie sprzętu komputerowego czy zarządzaniem siecią.

Oczywiście w obu tych grupach znajdują się wykwalifikowani specjaliści na samozatrudnieniu, którzy osiągają wysokie i stabilne przychody. W związku z tym wiele instytucji zdecydowało się na przygotowanie dla nich korzystnej oferty.

Ile wyniesie zdolność kredytowa na ryczałcie?

Podstawowy problem dotyczący opodatkowania ryczałtem wiąże się z utrudnionym określaniem dochodu. Większość instytucji rozwiązuje go, bazując na określonym współczynniku przychodów, które będą w stanie uznać za osiągnięty dochód.

Niektóre zakwalifikują w ten sposób nawet 80% osiągniętego przychodu. Może się jednak okazać, że podejście instytucji będzie różnić się m.in. w zależności od profilu wykonywanej działalności – pamiętaj też, że najważniejsze dane o ryczałcie a kredycie hipotecznym znajdziesz na BlogKredytowy.pl.

Dobrym rozwiązaniem będzie również zgłoszenie się do doświadczonego doradcy kredytowego. Pomoże Ci dobrać ofertę idealnie dostosowaną do indywidualnego przypadku i tym samym znacząco podnieść wynik oceny zdolności kredytowej na ryczałcie.

Jakie dokumenty będą potrzebne?

Wnioskowanie o kredyt, zwłaszcza kredyt mieszkaniowy, zawsze wiąże się z koniecznością przygotowania pewnych dokumentów. W przypadku działalności na ryczałcie a kredytu hipotecznego instytucja będzie wymagać przede wszystkim deklaracji PIT-28 za rok ubiegły (w niektórych przypadkach konieczne może być również dostarczenie druku sprzed dwóch lat lub może być to fakultatywne).

Poza tym instytucja będzie również oczekiwać ewidencji sprzedaży za aktualny i poprzedni rok oraz zaświadczeń o braku zaległości w Urzędzie Skarbowym i Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych.

Czytaj też: Zalety i funkcjonalność programów do wystawiania faktur VAT dla małych i średnich przedsiębiorstw.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *