Ubezpieczenie podróżne – niezbędna ochrona w podróży

Rodzina w podróży

Ubezpieczenie podróżne to dobrowolna polisa, która zapewnia ochronę przed różnymi nieprzewidzianymi zdarzeniami, które mogą wydarzyć się podczas wyjazdu. Głównym celem ubezpieczenia jest pokrycie kosztów leczenia za granicą, które mogą być bardzo wysokie, zwłaszcza w przypadku poważnych schorzeń lub wypadków.

Jak działa ubezpieczenie podróżne?

Ubezpieczenie podróżne to umowa między ubezpieczającym a ubezpieczycielem, na mocy której ubezpieczyciel zobowiązuje się do świadczenia pomocy w razie wystąpienia określonych w umowie zdarzeń podczas podróży.

Zasada działania:

  1. Zakup ubezpieczenia: Wybierasz odpowiednią polisę i opłacasz składkę.
  2. Zdarzenie: Podczas podróży zachodzi zdarzenie objęte ubezpieczeniem, np. zachorowanie, wypadek, kradzież bagażu.
  3. Zgłoszenie zdarzenia: Kontaktujesz się z ubezpieczycielem (infolinia, aplikacja) i zgłaszasz zdarzenie.
  4. Pomoc ubezpieczyciela: Ubezpieczyciel udzieli Ci niezbędnej pomocy, np. organizacja leczenia, transport medyczny, pokrycie kosztów naprawy bagażu.
  5. Zwrot kosztów: Po powrocie z podróży możesz ubiegać się o zwrot kosztów poniesionych w związku ze zdarzeniem.

Ważne! Ubezpieczenie podróżne nie oznacza, że ubezpieczyciel „przyleci po nas na stok narciarski” lub „będzie nas leczył, jeśli zachorujemy”. Ubezpieczyciel zapewnia pomoc w organizacji i pokryciu kosztów leczenia, ratownictwa itp., korzystając z dostępnych w kraju docelowym form pomocy.

Na jaką pomoc możemy liczyć?

Zakres pomocy ubezpieczeniowej różni się w zależności od wybranej polisy, ale najczęściej obejmuje:

  • Koszty leczenia: Ubezpieczyciel pokryje koszty wizyty lekarskiej, hospitalizacji, badań diagnostycznych, zabiegów operacyjnych, leków itp.
  • Transport medyczny: Ubezpieczyciel może zorganizować i pokryć koszty transportu medycznego do najbliższego szpitala lub do Polski, jeśli dalsze leczenie jest tam niezbędne.
  • Ratownictwo: Ubezpieczyciel może pokryć koszty akcji ratunkowej, np. w górach lub na morzu.
  • Ubezpieczenie bagażu: Ubezpieczyciel może pokryć koszty naprawy lub wymiany bagażu w przypadku jego uszkodzenia, kradzieży lub zaginięcia.
  • Pomoc assistance: Ubezpieczyciel może udzielić Ci pomocy w różnych sytuacjach, np. w zorganizowaniu tłumacza, prawnika, holowania samochodu itp.

Dodatkowe świadczenia:

W zależności od polisy, ubezpieczenie może obejmować również inne świadczenia, np.:

  • Ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW): Ubezpieczyciel wypłaci świadczenie w przypadku śmierci, trwałego uszczerbku na zdrowiu lub pobytu w szpitalu w wyniku nieszczęśliwego wypadku.
  • Ubezpieczenie kosztów rezygnacji z podróży: Ubezpieczyciel może pokryć koszty biletów lotniczych, hoteli i innych opłaconych świadczeń, jeśli będziesz zmuszony do rezygnacji z wyjazdu z powodu nagłego zdarzenia losowego.
  • Ubezpieczenie OC w życiu prywatnym: Ubezpieczyciel pokryje szkody wyrządzone osobom trzecim przez ubezpieczonego podczas podróży.

Różne rodzaje polis podróżnych

Wyróżniamy kilka rodzajów ubezpieczeń podróżnych, dopasowanych do różnych potrzeb podróżujących:

1. Ubezpieczenie dla zwiedzających, turystów…

To podstawowy rodzaj ubezpieczenia podróżnego przygotowanego z myślą o zwiedzaniu, odpoczynku nad basenem itp. Polisa zawiera zakres ryzyk, które są wystarczające przy codziennych czynnościach, które podejmujemy w trakcie wyjazdu. Koncentruje się na pokryciu kosztów leczenia i dodatkowych świadczeniach.

2. Ubezpieczenie turystyczne dla osób uprawiających sport:

Ten rodzaj ubezpieczenia obejmuje ochronę podczas uprawiania różnych sportów, zarówno amatorskich, jak i zawodowych. Polisa może pokryć koszty leczenia, ratownictwa, transportu medycznego, a także sprzętu sportowego. Kupując to ubezpiecznie koniecznie musimy zadeklarować czy uprawiamy sport amatorsko czy wyczynowo lub zawodowo, gdyż ryzyko, a co za tym idzie i wycena różnią się mocno w przypadku amatorów i zawodowców.

3. Górskie ubezpieczenia podróżne:

Ubezpieczenie to jest niezbędne podczas wyjazdów w góry, niezależnie od poziomu zaawansowania turysty. Polisa obejmuje m.in. koszty ratownictwa górskiego, transportu śmigłowcem, leczenia oraz poszukiwań i akcji ratunkowej. Kupując to ubezpieczenie zwróćmy uwagę, że w wersji dla amatorów działa ono jedynie przy wyprawach do określonej wysokości. Jeśli więc planujemy wyprawę wysokogórską w naprawdę wysokie góry lub wyczynową wspinaczkę, będziemy potrzebować polisy specjalnej.

Czytaj też: Trekking: gdzie jechać i jak zaplanować bezpieczny trekking?

4. Ubezpieczenia podróżne dla wyjeżdżających na narty i snowboard:

Ubezpieczenie to zapewnia ochronę na stoku narciarskim lub snowboardowym. Polisa obejmuje m.in. koszty leczenia, ratownictwa narciarskiego, transportu medycznego, a także sprzętu sportowego. Ponownie jest to polisa dla osób uprawiających narciarstwo i snowboard rekreacyjnie, a nie wyczynowo.

5. Ubezpieczenie kosztów rezygnacji z podróży:

Ten rodzaj ubezpieczenia chroni przed finansowymi konsekwencjami rezygnacji z wyjazdu, np. z powodu choroby, wypadku lub nagłego zdarzenia losowego. Polisa może pokryć koszty biletów lotniczych, hoteli, rezerwacji i innych opłaconych przed wyjazdem świadczeń.

Oprócz wyżej wymienionych rodzajów ubezpieczeń, dostępne są również polisy obejmujące m.in. ubezpieczenie bagażu, ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW), ubezpieczenie assistance czy ubezpieczenie OC w życiu prywatnym.

Jak wybrać ubezpieczenie podróżne?

Wybierając ubezpieczenie podróżne, należy wziąć pod uwagę kilka czynników, takich jak:

  • Cel podróży
  • Kierunek podróży
  • Czas trwania wyjazdu
  • Planowane aktywności
  • Stan zdrowia
  • Indywidualne potrzeby

Przed zakupem polisy warto porównać oferty różnych ubezpieczycieli, aby wybrać ubezpieczenie o odpowiednim zakresie ochrony i cenie.

Pamiętaj:

  • Przed zakupem ubezpieczenia dokładnie zapoznaj się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia (OWU).
  • Wybierz polisę o odpowiednim zakresie ochrony i cenie, dopasowaną do Twoich potrzeb i planów podróży.
  • W razie jakichkolwiek wątpliwości skontaktuj się z ubezpieczycielem.

Ubezpieczenie podróżne to ważna ochrona podczas każdego wyjazdu. Pamiętaj, że nawet krótki wyjazd za granicę może wiązać się z wysokimi kosztami leczenia lub innymi nieprzewidzianymi wydatkami.

Gdzie kupić dobrą polisę na podróż?

Dobrą polisę na podróż można kupić na wiele sposobów. Jednym z popularnych sposobów jest zakup bezpośrednio na stronie ubezpieczyciela lub w jego oddziale. Pozwala to zapoznać się szczegółowo z ofertą tego ubezpieczyciela, możemy też liczyć na pomoc konsultanta lub Agenta. Niestety z tą formą zakupu wiążą się też wady. Wybór ofert jest ograniczony i jeśli chcemy uniknąć przepłacania oznacza to konieczność poświęcenia czasu na porównanie ofert różnych ubezpieczycieli.

Jednym z absolutnie najpopularniejszych sposobów na zakup ubezpieczenia jest skorzystanie z usług ubezpieczeniowej porównywarki internetowej. Pozwala to szybko porównać różne oferty, wybrać ofertę, która będzie najlepsza zarówno pod względem zakresu, jak i ceny oraz zakupić polisę online. Co więcej, wiele porównywarek zapewnia też wsparcie konsultantów, więc jeśli zgubimy się w gąszczu ofert i możliwości możemy liczyć na fachową pomoc.

Polisę możemy kupić też w biurze podróży lub linii lotniczej. Dużą zaletą jest możliwość zakupu ubezpieczenia przy okazji rezerwacji wyjazdu, jednakże wybór ofert jest zazwyczaj bardzo ograniczony, a cena okazuje się z reguły znacznie wyższa niż w pozostałych sposobach.

Od niedawna ubezpieczenia podróżne dostępne są coraz częściej również w aplikacji bankowej. To bardzo wygodny i szybki sposób zakupu, gdyż pieniądze za polisę zostaną pobrane bezpośrednio z naszego konta. Niestety wybór ofert jest zazwyczaj ograniczony do 1-2 ubezpieczycieli, a cena zwykle wyższa niż w porównywarce czy bezpośrednio na stronie zakładu ubezpieczeń.

Wybór najlepszego sposobu zakupu ubezpieczenia podróżnego zależy oczywiście od indywidualnych potrzeb i preferencji. Warto porównać różne oferty i wybrać tę, która najlepiej odpowiada naszym potrzebom i możliwościom finansowym.

Pytania i odpowiedzi dotyczące ubezpieczeń podróżnych

Czy muszę drukować polisę i zabrać wydruk ze sobą w podróż?

Nie, nie musisz drukować polisy i zabierać wydruku ze sobą w podróż. Wystarczy, że będziesz mieć dostęp do polisy w wersji elektronicznej, np. na swoim smartfonie. W razie potrzeby możesz okazać polisę ubezpieczeniową na ekranie telefonu.

Pamiętaj jednak, że w niektórych sytuacjach, np. podczas wyjazdu do krajów, gdzie dostęp do internetu jest ograniczony, wydrukowana polisa może okazać się niezbędna. W takich przypadkach warto zabrać ze sobą wydruk polisy na wszelki wypadek.

Oto kilka powodów, dla których warto mieć przy sobie wydrukowaną polisę:

  • Brak dostępu do internetu: W niektórych krajach lub regionach dostęp do internetu może być ograniczony lub drogi. W takiej sytuacji wydrukowana polisa może okazać się jedynym sposobem na udowodnienie posiadania ubezpieczenia.
  • Awaria telefonu: W przypadku awarii telefonu lub utraty dostępu do danych wydrukowana polisa będzie jedynym dowodem posiadania ubezpieczenia.

Czy, jeśli choruję przewlekle ubezpieczenie podróżne zadziała?

To zależy od kilku czynników:

1. Rodzaj choroby: Niektóre ubezpieczenia podróżne wykluczają z ochrony choroby przewlekłe lub ograniczają zakres ochrony w przypadku takich schorzeń. Dlatego podczas zakupu należy poinformować o przewlekłej chorobie.

2. Informacja o chorobie: Ubezpieczyciel musi być poinformowany o chorobie przewlekłej przed zawarciem umowy ubezpieczenia. Należy to zrobić, wypełniając formularz zakupu ubezpieczenia, gdzie najczęściej pojawi się dodatkowe pytanie, czy chorujesz na choroby przewlekłe. Po zaznaczeniu tej opcji otrzymasz oferty ubezpieczeń, które biorą pod uwagę ryzyko zaostrzenia choroby w trakcie wyjazdu.

3. Dodatkowa składka: W przypadku chorób przewlekłych ubezpieczyciel może zażądać dodatkowej składki za rozszerzenie ochrony ubezpieczeniowej. Z reguły wystarczy zaznaczyć odpowiednią ofertę w formularzu wyceny ubezpieczenia, a nasza oferta będzie już zawierała zwyżkę w cenie.

4. Charakter zdarzenia: Ubezpieczenie zadziała, jeśli podczas podróży dojdzie do nagłego pogorszenia stanu zdrowia lub powikłań związanych z chorobą przewlekłą. Ubezpieczenie nie pokryje kosztów leczenia planowych zabiegów lub kontroli związanych z chorobą przewlekłą.

5. Zakres ochrony: Dokładny zakres ochrony ubezpieczeniowej w przypadku chorób przewlekłych jest określony w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU). Należy je dokładnie przeczytać przed zakupem ubezpieczenia.

Przykładowe sytuacje, w których ubezpieczenie podróżne może zadziałać w przypadku choroby przewlekłej:

  • Nagły atak astmy
  • Zaostrzenie cukrzycy
  • Nagły wzrost ciśnienia krwi

Przykładowe sytuacje, w których ubezpieczenie podróżne może nie zadziałać w przypadku choroby przewlekłej:

  • Planowa kontrola u lekarza
  • Zaplanowane badania diagnostyczne
  • Planowa hospitalizacja
  • Zabieg chirurgiczny związany z chorobą przewlekłą
  • Leczenie choroby przewlekłej, która nie wymaga natychmiastowej interwencji medycznej

Czy mogę kupić polisę już po wyjeździe z kraju?

Tak, w większości przypadków możesz kupić ubezpieczenie podróżne po wyjeździe z kraju, jednakże bardziej opłacalną opcją jest zrobić to przed wyjazdem. Co warto wiedzieć:

1. Karencja: Ubezpieczenie podróżne może zawierać karencję, czyli okres, w którym ochrona ubezpieczeniowa nie działa. Karencja może wynosić od kilku godzin do kilku dni, w zależności od ubezpieczyciela. Dlatego lepiej jest zdecydować się na zakup ubezpieczenia jeszcze przed wyjazdem, najlepiej na kilka dni przed rozpoczęciem podróży.

2. Wyższe ceny: Ubezpieczenia podróżne zakupione po wyjeździe z kraju mogą być droższe niż te zakupione przed wyjazdem.

3. Dostępność: Niektórzy ubezpieczyciele nie oferują możliwości zakupu ubezpieczenia po wyjeździe z kraju. Pamiętaj też, że jeśli już doszło do wypadku i potrzebujesz pomocy, zakup ubezpieczenia nie pomoże, gdyż zgodnie z prawem ubezpiecznie obejmuje tylko zdarzenia, które zaistnieją po zakupie. Ewentualne skłamanie naraża Cię na odpowiedzialność prawną.

Czy ubezpieczenie podróżne jest drogie?

To zależy od kilku czynników, takich jak:

  • Kierunek podróży: Ubezpieczenia do krajów europejskich są zazwyczaj tańsze niż te do krajów egzotycznych.
  • Czas trwania wyjazdu: Im dłuższy wyjazd, tym droższe ubezpieczenie.
  • Wiek ubezpieczonego: Osoby starsze zazwyczaj płacą więcej za ubezpieczenie.
  • Zakres ochrony: Ubezpieczenia z rozszerzonym zakresem ochrony, np. obejmujące sporty ekstremalne, są droższe od standardowych polis.

Ogólnie rzecz biorąc, ubezpieczenia podróżne nie są drogie. Koszt ubezpieczenia na tygodniowy wyjazd do Europy to zazwyczaj kilkadziesiąt złotych. W porównaniu do kosztów leczenia za granicą, które mogą być bardzo wysokie, ubezpieczenie jest bardzo tanie.

Przykład:

Koszt tygodniowego ubezpieczenia podróżnego do Francji to około 50 zł. Koszt hospitalizacji w tym kraju może wynosić kilkadziesiąt tysięcy złotych. Jak widać, ubezpieczenie stanowi niewielki procent całych kosztów wyjazdu, a może uchronić przed ogromnymi wydatkami w razie nieprzewidzianych zdarzeń.

Pamiętaj:

  • Leczenie za granicą może być bardzo drogie.
  • Ubezpieczenie podróżne to niewielki koszt w porównaniu do potencjalnych wydatków na leczenie.
  • Ubezpieczenie może uratować życie lub zdrowie.

Nie oszczędzaj na ubezpieczeniu podróżnym! Inwestycja w ubezpieczenie to inwestycja w bezpieczeństwo i komfort podczas każdego wyjazdu.

2 odpowiedzi na „Ubezpieczenie podróżne – niezbędna ochrona w podróży”

  1. Awatar Fotograf
    Fotograf

    Naprawdę dobrze napisane. Wielu autorom wydaje się, że mają rzetelną wiedzę na poruszany przez siebie temat, ale niestety tak nie jest. Stąd też moje zaskoczenie. Po prostu świetny artykuł. Będę rekomendował to miejsce i częściej wpadał, żeby przejrzeć nowe rzeczy.

  2. Awatar Woda
    Woda

    Bardzo dobre. Naprawdę dobrze napisane. Wielu autorom wydaje się, że posiadają odpowiednią wiedzę ,by się wypowiadać na ten temat, ale niestety tak nie jest. Stąd też moje miłe zaskoczenie. Czuję, że powinienem podziękować tu za Twój trud. Będę polecał to miejsce i częściej wpadał, żeby poczytać nowe posty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *