Kategorie
Artykuły Języki obce

Kto może zostać lektorem języka angielskiego?

Praca lektora języka angielskiego może być źródłem nie tylko dobrych zarobków, ale też satysfakcji zawodowej. Czy każdy może zostać lektorem angielskiego?

Praca lektora daje bardzo dużo satysfakcji, którą trudno porównać z innym rodzajem pracy. Przede wszystkim chodzi tutaj o wyjątkową możliwość pracy z drugim człowiekiem, przeprowadzenia go przez pewien proces i wspólnej radości z efektów. Czy lektorem może jednak zostać każdy?

Wykształcenie lektora języka angielskiego

Nie da się ukryć, że podstawą do pracy lektora jest oczywiście odpowiednie wykształcenie. Bez znajomości języka angielskiego na wysokim poziomie trudno sobie wyobrazić pracę w charakterze lektora. Punktem wyjścia są tutaj przede wszystkim studia językowe, a więc ukończenie filologii angielskiej. 

Plusem tego typu wykształcenia jest także zdobyta na studiach, szeroka wiedza kulturowa, literacka, teatralna, która może pomóc w tworzeniu ciekawych materiałów dla uczniów, przybliżaniu im nie tylko języka, ale kontekstu historyczno-społeczno-kulturowego Anglii czy Stanów Zjednoczonych (w przypadku studentów amerykanistyki). 

Czy to oznacza, że lektorem można zostać jedynie po studiach językowych? Niekoniecznie – są bowiem osoby, które bardzo wiele czasu poświęciły na podnoszenie swoich kwalifikacji językowych, natomiast inaczej niż poprzez studia. Często spędziły wiele lat za granicą, pochodzą z zagranicy, urodziły się tam, a teraz chcą uczyć innych w Polsce. Znajomość języka to podstawa, natomiast drogi do osiągnięcia określonego poziomu biegłości językowej mogą być bardzo różne.  

Pedagogika

Znajomość angielskiego to jednak zbyt mało, żeby zostać lektorem. Każdy, kto studiował filologię angielską, wie, że z myślą o osobach planujących karierę dydaktyczną, wydziały oferują szereg specjalizacji pedagogicznych, a także poszczególne przedmioty. 

Osobną ofertę stanowią również studia pedagogiczne. Najprościej rzecz ujmując, chodzi o przygotowanie do pracy z druga osobą lub grupą osób i nabycie umiejętności prowadzenia ich przez pewien proces nauki. Dzisiaj jednak i takie kursy uzupełniać trzeba szkoleniami, warsztatami, udziałem w konferencjach, które pokazują:

  • nowoczesne techniki nauczania, 
  • aktualną wiedzę neurodydaktyczną dotyczącą tego, jak uczy się mózg, 
  • dokonania w zakresie badań nad kreatywnością i procesem nauczania, 
  • metody pracy, także z uczniami o szczególnych potrzebach. 

Ta otwartość na naukę jest dla wielu szkół bardzo ważna, same także oferują sporo szkoleń i warsztatów: https://universe.earlystage.pl/praca/praca-u-nas

Predyspozycje

Nie da się ukryć, że wykształcenie językowe i dydaktyczne to nadal nie wszystko, co liczy się w pracy lektora. Nie mniej istotne są bowiem bardzo osobiste kompetencje, predyspozycje, cechy charakteru, przekonania. Otwartość, gotowość do zmiany, komunikatywność, kreatywność, empatia to także cechy dobrego lektora. Aby uczyć, trzeba widzieć drugiego człowieka, dostrzegać jego potrzeby i możliwości, odpowiadać na nie twórczymi rozwiązaniami. Najlepsze szkoły językowe mocno podkreślają także ten osobowy aspekt, na który zwraca się uwagę podczas rekrutacji. Szukasz pracy jako lektor języka angielskiego? Sprawdź aktualne oferty w swoim mieście: https://universe.earlystage.pl/praca/oferty-pracy

Czytaj również: Studia podyplomowe Doradztwo Podatkowe.

2 odpowiedzi na “Kto może zostać lektorem języka angielskiego?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *