System podatkowy jest złożony i dla wielu, a może nawet dla większości osób, niezrozumiały. Dlatego też, aby być w stanie właściwie rozliczać podatki, a tym samym udzielać porad w tym zakresie, niezbędne jest nabycie odpowiedniej wiedzy. Mogą w tym pomóc studia podyplomowe doradztwo podatkowe. Na czym polegają te studia i kto prowadzi taki kierunek? Dla kogo jest on przeznaczony?
Studia podyplomowe doradztwo podatkowe – na czym to polega?
Przeważnie pełna nazwa kierunku, o którym mowa, to analityka i doradztwo podatkowe. Prowadzone na kierunku analityka i doradztwo podatkowe studia podyplomowe to edukacja osób z wykształceniem wyższym, które chcą się dokształcić w zakresie prawa podatkowego i sposobu rozliczania danin na rzecz państwa oraz samorządów. Studia podyplomowe doradztwo podatkowe to teoria dotycząca aktualnych przepisów podatkowych. Warto w tym miejscu podkreślić, że nieustannie pojawiają się zmiany w tym zakresie. Ponadto studenci odbywają zajęcia praktyczne, ucząc się między innymi tego, jak rozliczać podatki.
Dla kogo studia podyplomowe doradztwo podatkowe?
Zastanawiasz się, czy studia podyplomowe doradztwo podatkowe to coś dla Ciebie? Kierunek ten jest kierowany do wszystkich, którzy chcą poszerzyć swoją wiedzę i zwiększyć umiejętności w zakresie podatków, dotyczących ich przepisów i rozliczania świadczeń. Tym samym edukację na tym kierunku chętnie podejmują:
- księgowi,
- pracownicy urzędów skarbowych,
- pracownicy instytucji finansowych,
- przedsiębiorcy.
Studia podyplomowe to dobry sposób na poszerzenie wiedzy i pogłębienie kompetencji zawodowych. To także dobre rozwiązanie dla osób, które pragną zostać doradcami podatkowymi. W Polsce doradztwo podatkowe jest uregulowane, co oznacza, że aby legalnie świadczyć usługi w tym obszarze, trzeba posiadać certyfikat dowodzący zaliczenia egzaminu państwowego. Studia podyplomowe doradztwo podatkowe pomagają w przygotowaniu się do egzaminu. Co więcej, służą one doradcom, którzy zdali już egzamin, do pogłębienia wiedzy i jej aktualizacji.
Doradztwo podatkowe – studia podyplomowe w UTH
Jedną z uczelni, prowadzących studia podyplomowe doradztwo podatkowe, a konkretnie analityka i doradztwo podatkowe, jest UTH. To uczelnia prywatna z wykwalifikowaną kadrą pracowniczą, oferująca 180 godzin zajęć w ramach zjazdów weekendowych, odbywających się co dwa tygodnie. W ramach studiów podyplomowych doradztwo podatkowe przekazywana jest wiedza teoretyczna. Ponadto wyucza się umiejętności praktycznych. Zajęcia są prowadzone przez kadrę uczelni oraz ekspertów zewnętrznych.
Przeczytaj również: Podatki – sporządzamy dokumentacje cen transferowych.
Czym zajmuje się doradca podatkowy? Doradca podatkowy w biznesie zajmuje się udzielaniem porad i konsultacji z zakresu podatków i przepisów podatkowych dotyczących firm. Głównym celem doradcy podatkowego jest minimalizacja obciążeń podatkowych, zwiększenie zysków i optymalizacja struktury finansowej przedsiębiorstwa.
Doradca podatkowy pomaga w rozwiązywaniu różnego rodzaju problemów podatkowych, takich jak rozliczenia podatkowe, deklaracje podatkowe, rozliczenia VAT, zasady księgowości, opodatkowanie transakcji zagranicznych oraz restrukturyzacja podatkowa przedsiębiorstwa.
Doradca podatkowy także pomaga w prowadzeniu audytów podatkowych, kontrolach podatkowych, jak również w przypadku sporów z organami podatkowymi. Może również pomóc w przygotowaniu dokumentów wymaganych przez organy podatkowe, takich jak zezwolenia i zeznania podatkowe.
Doradca podatkowy może też doradzać w kwestiach prawnych, takich jak regulacje i przepisy dotyczące podatków i finansów, jak również pomagać w opracowywaniu strategii biznesowej.