Kategorie
Artykuły IT

Obsługa informatyczna firm i kopie zapasowe

Dane tworzone w przedsiębiorstwie są niezwykle cenne, a ich potencjalna utrata może oznaczać znaczące straty. Dowiedz się jak zorganizować backup danych.

Dane, które są zbierane oraz obrabiane przez firmę, to jedne z najcenniejszych informacji decydujących w niektórych przypadkach o wartości biznesowej danego przedsiębiorstwa. Rozsądnym i nieodłącznym elementem wiążącym się z ich przetwarzaniem jest wykonywanie kopii zapasowych. Poprawnie zorganizowane i wykonywane kopie są gwarancją bezpieczeństwa i ciągłości działania firmy. Dodatkowo należy pamiętać, że ochrona danych jest elementem wymaganym prawnie, na przykład w płaszczyźnie ochrony danych osobowych. Ilość aspektów, które należy wziąć pod uwagę przy projektowaniu i organizowaniu systemu kopii zapasowych, jest na tyle duża, że najczęściej jest powierzana zewnętrznej firmie, świadczącej profesjonalne usługi informatyczne. Kopia zapasowa może też być realizowana w ramach osobnej usługi chmurowej.

Na co należy zwrócić uwagę przy projektowaniu systemu backupu?

Właściwie zorganizowany system kopii zapasowej powinien przede wszystkim obejmować wszystkie istotne dane, które należy objąć ochroną. Powinien przewidywać wykonanie określonej ilości kroków wstecz, czyli możliwości cofnięcia się do określonej wersji kopii sprzed zadanego okresu czasu. W zależności od specyficznych potrzeb każdej firmy, może to być okres od kilku dni do nawet kilku miesięcy lub lat, choć wraz ze wzrostem takiego okresu rosną również koszty przechowywania danych. System kopii zapasowych powinien uwzględniać możliwość odtworzenia pojedynczych informacji, bez konieczności odtwarzania całej kopii zapasowej. Dzięki takiemu rozwiązaniu firmy są w stanie szybko i wygodnie odzyskać pojedyncze maile, zapisy z bazy danych lub na przykład pojedyncze pliki. Co więcej – firmy zajmujące się usługami informatycznymi, zwracają również uwagę na to, aby system kopii zapasowych miał możliwość wykorzystania wielu nośników oraz co najmniej dwóch niezależnych systemów oprogramowanie wykonującego kopię zapasową. Dzięki takiemu rozwiązaniu można w prosty sposób uniknąć problemów związanych z awariami. Oprócz właściwie zaprojektowanego systemu backupu, ważne jest, aby był on poddawany okresowym stres-testom związanym z odzyskiwaniem zarchiwizowanych danych.

Pewny dostawca usług informatycznych dla firm – bezpieczne kopie zapasowe

Jeżeli chciałbyś mieć pewność, że dane Twojej firmy są właściwie zabezpieczone lub jeżeli stoisz przed zadaniem stworzenia odpowiedniego systemu retencjonowania i przechowywania danych, to skontaktuj się z Centrum Systemów Komputerowych. Centrum Systemów Komputerowych działa na rynku usług IT od ponad 30 lat i oferuje klientom kompleksowe usługi backupu wraz z towarzyszącym oprogramowaniem, niezbędnym do tego sprzętem i nośnikami, usługami chmury oraz usługami informatycznymi dla firm  obejmującymi: analizę, projektowanie, wdrażanie, nadzór eksploatacyjny, tworzenie i weryfikacja procedur disaster recovery w kontekście odtwarzania zabezpieczonych informacji. 

Czytaj też: Co to jest cyberbezpieczeństwo?

Autor: Redakcja

W odpowiedzi na “Obsługa informatyczna firm i kopie zapasowe”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *