Kategorie
Rozwój osobisty

Skuteczna autoprezentacja

Chcesz odnieść sukces? Rozwijaj umiejętności autoprezentacji i wystąpień publicznych. To jak Cię zobaczą może zdecydować o uznaniu współpracowników, szefa i awansie. Co ważne – skutecznej i efektywnej autoprezentacji można się nauczyć. Gotowi do działania?

Wizerunek ma ogromne znaczenie w życiu zawodowym. To, w jaki sposób zaprezentujesz się w środowisku biznesowym, ma kluczowy wpływ na efektywność relacji i szeroko pojęty sukces. Zastanawiasz się, co zrobić, aby autoprezentacja stała się Twoim atutem? Zobacz, co zrobić, aby zyskać w oczach innych – zwłaszcza, gdy przed Tobą wystąpienia publiczne.

Wystąpienia publiczne mogą budzić przerażenie – niezależnie od tego czy występ odbywa się przed dużym audytorium, czy w kameralnym gronie w związku z prowadzeniem negocjacji biznesowych. Nieśmiałość, stres, zaniżone poczucie własnej wartości, złe przygotowanie – to tylko kilka czynników, które sprawiają, że autoprezentacja stoi na niskim poziomie. Wystarczy jednak kilka niewielkich zmian, aby pozytywnie wykreować swój wizerunek.

Przygotowanie do wystąpienia to podstawa

Kiedy jesteś przygotowany – czy to do wystąpienia publicznego, czy do negocjacji – wzrasta Twoje poczucie pewności siebie. A to odbija się na tembrze głosu, postawie, gestykulacji oraz płynności komunikacji. Dlatego przed każdym ważnym spotkaniem:

  • zbierz ważne dane i inne informacje, które będą Ci potrzebne,
  • zrób notatki – przygotowując konspekt swojej wypowiedzi lub listę kluczowych argumentów,
  • przećwicz „na sucho”, np. przed lustrem znaczące fragmenty wypowiedzi.

Dzięki temu łatwiej pokonasz stres i wzmocnisz wrażenie profesjonalizmu.

Wygląd ma znaczenie

Na to, jak zostaniesz odebrany, ma wpływ Twój wygląd zewnętrzny. Choć nie powinno się „oceniać książki po okładce”, proste mechanizmy psychologiczne sprawiają, że pierwsze wrażenie jest kluczowe. Punkty zyskasz, jeśli zadbasz o profesjonalny i schludny strój biznesowy oraz uczesanie, a także… o uśmiech na twarzy.

Zapanuj nad stresem

Opanowanie stresu i emocji to już połowa sukcesu. Aby to zrobić, możesz:

  • jeszcze przed wystąpieniem zwizualizować sobie najgorsze możliwe scenariusze i zastanowić się, jak postąpić, gdyby stały się prawdą,
  • ćwiczyć wystąpienia przed lustrem,
  • wykonywać ćwiczenia związane z kontrolą oddechu (np. wykonać kilka – kilkanaście długich, głębokich oddechów, aby uspokoić emocje),
  • nauczyć się 2-3 zdań wystąpienia na pamięć, aby zapewnić sobie „gładki start” – później pójdzie już tylko lepiej.

Szkolenia z autoprezentacji i wystąpień publicznych

Autoprezentacja to umiejętność, którą można wypracować – nawet, jeśli wydaje Ci się, że nie masz wrodzonego talentu do przemówień publicznych. Praktyka czyni mistrza, a teorię można zdobyć w trakcie licznych szkoleń z autoprezentacji. Szkolenia z autoprezentacji (listę szkoleń znajdziesz np. na https://eventis.pl/szkolenia/wystapienia-publiczne) wymagają oczywiście pewnych nakładów finansowych, ale na szczęście ze względu na swoją popularność są to szkolenia dosyć przystępne cenowo. Dobre szkolenie z wystąpień publicznych i autoprezentacji (odwiedź https://eventis.pl/szkolenia/autoprezentacja) można znaleźć już za 400 zł za dzień, co w przypadku profesjonalnych zajęć należy uznać za bardzo dobrą cenę. Co ważne jest to inwestycja, która może nam się szybko zwrócić w odróżnieniu od zakupu kolejnej pary butów czy jeansów 😉 Warto również porównywać oferty firm szkoleniowych, aby znaleźć kurs bądź szkolenie zarówno blisko naszego miejsca zamieszkania, jak też dopasowane do naszych potrzeb. Wreszcie warto porozmawiać z szefem o możliwości uzyskania dofinansowania albo nawet pokrycia kosztów udziału w szkoleniu. Zwłaszcza jeśli do twoich obowiązków należy kontakt z klientami czy reprezentowanie firmy w rozmaitych sytuacjach oficjalnych.

Więcej: https://pl.wikipedia.org/wiki/Autoprezentacja