Kategorie
Artykuły IT

Tester oprogramowania

Dowiedz się na czym polega testowanie oprogramowania oraz jaką rolę w tym procesie odgrywają tester manualny i tester automatyczny?

W trakcie tworzenia oprogramowania niezwykle ważnym elementem jest sprawdzanie poprawności jego działania. Jest to konieczny krok jeszcze przed udostępnieniem finalnego produktu użytkownikom. Jak przebiega to w praktyce?

Na czym polega testowanie oprogramowania?

Produkcja oprogramowania to wiele żmudnych etapów od tworzenia algorytmów przez pisanie kodu aż po wypuszczenie programu na rynek. Dla klienta istotne jest jednak tylko to, aby działał on prawidłowo, a więc bez błędów i zgodnie z założeniami. Kontrolą tego, czy aplikacja właściwie spełnia swoje funkcje zajmuje się tester oprogramowania. Jego najważniejsze zadania to:

  • testowanie poszczególnych funkcji programu,
  • wykrywanie i analizowanie błędów,
  • tworzenie nowych testów i rozbudowa frameworka testowego,
  • przygotowywanie raportów z wykonanych analiz.

Często tester oprogramowania odpowiada również za kontakty z konkretnym klientem, który będzie docelowym użytkownikiem programu.

Tester manualny i automatyczny

Tester manualny zajmuje się analizą oprogramowania zgodnie z określonym wcześniej scenariuszem testowym. Jest to szczegółowy plan, który uwzględnia wszystkie elementy i opcje niezbędne do sprawdzenia aplikacji pod względem poprawności.

Dużą część procesu można zautomatyzować. Tym właśnie zajmuje się tester automatyczny. Najczęściej jest to programista, który pisze odpowiedni program testowy wykonujący te same zadania, co tester manualny. Takie podejście ma swoje zalety. To przede wszystkim znaczne skrócenie czasu na wykonanie analizy. Przykładowo program testowy może szybko sprawdzić, jak działa badana aplikacja przy logowaniu się większej grupy użytkowników lub w innych żmudnych i czasochłonnych sytuacjach.

Jak skutecznie poprawić program?

Testowanie oprogramowania to zadanie wieloetapowe. Błędy są raportowane, a aplikacja wraca do programistów, którzy dokonują korekty. Następnie tester oprogramowania ponownie dokonuje kontroli, dopóki nie stwierdzi, że wszystko funkcjonuje zgodnie z założeniami.

Doświadczony tester dokonuje rzetelnej analizy niezależnie od rodzaju oprogramowania jakie testuje. Często też zajmuje się przygotowywaniem scenariuszy testowych. W GlobalLogic zatrudniamy specjalistów zarówno w zakresie programowania, jak i późniejszej kontroli tworzonych aplikacji. Dzięki temu nasi klienci mają pewność otrzymania produktu na najwyższym poziomie działającego optymalnie i zgodnie z ich oczekiwaniami. Nasze aplikacje sprawdzamy na każdym poziomie i według surowych standardów i norm. Sprawdź i skorzystaj z naszej oferty!

Czytaj też: Jakie kursy programowania warto rozważyć?

W odpowiedzi na “Tester oprogramowania”

Ile zarabia się jako tester oprogramowania? Czy zatrudnienie jest na umowę czy raczej działalność trzeba mieć?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *