Co to są webinary oraz webinaria?

Webinar, webinarium

Jeśli szukasz wiedzy na konkretny temat, bardzo możliwe, że istnieje webinar, który pomoże Ci ją zdobyć. Ta forma poszerzania swoich horyzontów cieszy się ostatnio ogromną popularnością. Jednak czym tak naprawdę są webinary, na czym polegają i jakie mają zalety? Sprawdź!

Czym jest webinar?

Webinar (lub webinarium) to spotkanie, najczęściej o charakterze edukacyjnym lub informacyjnym, odbywające się za pośrednictwem Internetu. Może w nim uczestniczyć nawet kilkaset osób, a wszystko realizowane jest „na żywo”. Webinary wykorzystują łączność wideo i audio, a także elementy multimedialne, takie jak prezentacje, wirtualne tablice, quizy czy czat. Dzięki temu pozwalają na efektywne przekazywanie informacji oraz na interakcje.

Webinar najczęściej bazuje na prezentacji lub wykładzie i ma jednego lub kilku prowadzących. Jego interaktywna forma pozwala również na prowadzenie ćwiczeń oraz odpowiadanie na pytania od uczestników. Dzięki temu webinary są cenione przez wiele osób jako wygodniejsza forma spotkania „w realu”. Wszystko to sprawia, że w tej formie coraz częściej realizowane są szkolenia na różne tematy.

Webinary – najważniejsze zalety

Edukacyjne webinary zyskały popularność w pandemii, gdy możliwości organizacji spotkań w grupach były bardzo ograniczone. W tym okresie okazało się, że mogą być równie owocne, co tradycyjne szkolenia, a jednocześnie mają wiele ciekawych zalet. Przede wszystkim są tańsze i prostsze w organizacji. Webinar można poprowadzić w zasadzie z dowolnego miejsca – wystarczą ciche pomieszczenie, dostęp do Internetu i odpowiedni sprzęt. Jednocześnie są niezwykle przystępne – uczestnicy nie muszą się martwić dojazdami i związanymi z tym kosztami oraz czasem. Dzięki swojej interaktywności są bardzo zbliżone do „tradycyjnych” szkoleń i mogą poruszać niemal dowolne tematy.

Nie bez znaczenia jest również fakt, że istnieją darmowe webinary, które niejednokrotnie pozwalają pozyskać bardzo interesujące informacje.

Katalog internetowy zawierający webinary i webinaria od wielu organizatorów.
Katalog internetowy zawierający webinary i webinaria.

Jak odmieniać słowo webinar?

Wiele osób zastanawia się jak należy odmieniać słowo webinar oraz czy webinar i webinarium to to samo? Słowo webinarium to de facto spolszczona wersja słowa webinar, w którym końcówka zaczerpnięta została się od słowa seminarium. W praktyce słowa webinarium oraz webinar są używane zamiennie i oznaczają po prostu internetowe spotkanie w postaci wideokonferencji, którego celem jest zapoznanie uczestników z danym tematem bądź przekazanie im wiedzy w danym obszarze.

Jeśli chodzi o odmianę słowa webinar oraz webinarium to jest ona niezwykle prosta:

 • mianownik (kto? co?): webinar, webinarium
 • dopełnacz (kogo? czego?): webinaru, webinarium
 • celownik (komu? czemu?): webinarowi, webinarium
 • biernik (kogo? co?): webinar, webinarium
 • narzędnik (z kom? z czym?): webinarem, webinarium
 • miejscownik (o kim? o czym?): webinarze, webinarium
 • wołacz (o!): webinarze, webinarium

Jak znaleźć ciekawe webinary i webinaria w Internecie?

Możemy ich wyszukać z użyciem wyszukiwarki internetowej, w mediach społecznościowych, a także w internetowych bazach webinarów i webinariów, które zawierają listę zbliżających się webinarów od wielu organizatorów.

3 odpowiedzi na „Co to są webinary oraz webinaria?”

 1. Awatar Kasiulek
  Kasiulek

  Niestety mam wrażenie, że nie każdy rozumie, że webinar musi mieć wartość merytoryczną. Coraz więcej organizatorów webinarów traktuje je jak okazję do sprzedaży produktu.

  1. Awatar Ola
   Ola

   Oj tak, więc dobrze jest uważać na co się zapisujemy!

 2. […] prac zewnętrznej zaufanej firmie. W przypadku tworzenia takich treści jak ebooki, szkolenia czy webinary warto poddać wszystkie materiały dodatkowej korekcie i upewnić się, że będą one przyjemne w […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *