Szkolenia online: czy warto inwestować w szkolenie online?

Szkolenia online

Z roku na rok coraz więcej dziedzin przenosi się do biznesu. Dotyczy to również organizacji szkoleń, które kiedyś realizowane były w salach konferencyjnych, a dzisiaj poprzez wirtualne pokoje szkoleniowe, programy do widekonferencji itp. Czy szkolenia online są jednak dobrym wyborem? Czy warto zainwestować w szkolenie online? Czego się możemy nauczyć w trakcie szkolenia on line, a jakie tematy wciąż warto realizować na żywo?

Co to jest szkolenie online?

Szkolenie to cykl wykładów, których celem jest zapoznanie uczestników z danym obszarem, wyposażenie ich w wiedzę oraz kompetencje. Szkolenie online to natomiast takie szkolenie, które realizowane jest za pośrednictwem środków porozumiewania na odległość, najczęściej przy pomocy sieci Internet. Prowadzący szkolenie i jego uczestnicy mogą więc fizycznie przebywać w zupełnie różnych miejscach, a spotykają się w wirtualnej przestrzeni szkoleniowej.

Wiele osób zastanawia się, czy jeśli bierze udział w szkoleniu, które nie przewiduje zajęć na żywo, a jedynie oferuje dostęp do materiałów szkoleniowych online, np. prezentacji lub uprzednio nagranych filmów edukacyjnych, to wciąż jest to szkolenie online? I tak, i nie. W przeszłości pod pojęciem szkolenie kryło się takie spotkanie edukacyjne, w którym uczestnik i trener prowadzący szkolenie mają bezpośredni kontakt lub inaczej, mogą ze sobą rozmawiać na żywo. Programy rozwojowe z materiałami umieszczonymi online, ale bez możliwości bezpośredniej rozmowy, nazywano kursami online. Dzisiaj jednak różnice te uległy zatarciu i terminy szkolenie online oraz kurs online używane są zamiennie.

Ciekawe szkolenia online

W dzisiejszych czasach szkolenia on-line stanowią znaczną część oferty szkoleniowej. Popularność szkoleń online wynika zarówno z wygody, z ograniczeń w spotykaniu się na żywo (np. spowodowanych pandemią), ale również z faktu, że szkolenia online są często niezwykle ciekawe. Dlaczego? Częścią szkolenia online może być tradycyjna dyskusja, wykład czy prezentacja, ale dzisiejsza technologia pozwala na użycie w jego trakcie dużo większej liczby różnorodnych form komunikowania się, co znacznie ożywia zajęcia.

Czym można ożywić szkolenie online? Na przykład realizowanym w czasie rzeczywistym quizem, gdzie prowadzący zadaje pytanie, a uczestnicy szkolenia on line mogą głosować na poprawną odpowiedź.

Szkolenia on-line można wzbogacić również o możliwość pracy w podgrupach, co nie zawsze możliwe jest w przypadku tradycyjnego szkolenia, gdzie wszyscy uczestnicy pozostają w jednej sali. Wirtualne pokoje szkoleniowe pozwalają podzielić uczestników na grupy czy pary, które mogą wspólnie pracować w dedykowanej i zapewniającej prywatność i odosobnienie przestrzeni wirtualnej.

Szkolenia online to również możliwość pracy nad wspólnymi projektami, np. na wirtualnej tablicy, na której wielu uczestników może rysować, przeprowadzać symulację czy nawet tworzyć wspólne fragmenty rozwiązań (dzieje się tak na przykład podczas szkoleń z programowania, gdzie możliwe jest tworzenie kodu we wspólnej przestrzeni).

Bogactwo rozmaitych form komunikacji, różnych typów zajęć i ćwiczeń sprawia, że szkolenia online często są postrzegane jako niezwykle ciekawe i mniej nużące od tradycyjnych szkoleń stacjonarnych.

Jakiego szkolenia nie warto robić online?

Nie ma się co oszukiwać, nie każde szkolenie możemy przeprowadzić online, a przede wszystkim nie każde szkolenie warto realizować online. Jednym z przykładów szkolenia, które z trudem daje się przenieść do Internetu jest praktyczne szkolenie z wystąpień publicznych. Wystąpienie publiczne to niby odczyt czy rozmowa, dlaczego więc nie warto przenosić takiego szkolenia do sieci? Otóż wystąpienie publiczne z reguły ma miejsce w realnej sali konferencyjnej i jest oglądane przez duże grono odbiorców. Dobre wystąpienie publiczne wymaga więc nie tylko opanowania strony werbalnej naszej prezentacji, ale również niewerbalnej. Nasze gesty, ruchy na scenie, sposób wchodzenia w interakcję z publicznością, a także radzenie sobie z tremą czy stresem przed wystąpieniem publicznym wymagają przećwiczenia na żywo. Dobrze jest móc poczuć scenę, dobrze jest mówić do ludzi siedzących na widowni, nawet jeśli są to tylko inni uczestnicy szkolenia.

To oczywiście tylko jeden przykład, ale wszelkie szkolenia, które wymagają naszego fizycznego zaangażowania czy odzwierciedlenia codziennych sytuacji z życia lepiej jest realizować w tradycyjnej formie.

Czy szkolenia online są popularne?

Chcąc sprawdzić jaka jest popularność szkoleń on-line wystarczy odwiedzić największy polski portal ze szkoleniami, czyli Eventis.pl, gdzie zgromadzono oferty szkoleń od blisko ośmiuset różnych organizatorów z całego kraju. Krótka analiza miejsc, w których realizowane są szkolenia pokazuje, że szkolenia online stanowią dzisiaj już blisko 40% oferty wszystkich szkoleń w Polsce. O popularności szkoleń online świadczą też zapytania w wyszukiwarce Google. Coraz więcej z nich dotyczy słów takich jak szkolenie online, kurs online, szkolenia on-line, szkolenia internetowe, zdalne itp. Widać, że uczestnicy pokochali szkolenia internetowe. Stopniowe przenoszenie się szkoleń do Internetu sprawiło też, że coraz więcej osób może uczestniczyć w szkoleniach. Nie wymagają one już podróży do najbliższego dużego miasta – w szkoleniu online można wziąć udział z każdego miejsca. To niezwykle cieszy, bo edukacja, zdobywanie wiedzy i rozwijanie kompetencji, czy to osobistych czy zawodowych, powinno być dostępne dla każdego!

Cena szkolenia online

Cena szkolenia online jest jednym z powodów, dlaczego szkolenia online stały się tak popularne. Szkolenia online często są po prostu tańsze od ich stacjonarnych odpowiedników i nie powinno nas to dziwić. Organizator szkolenia online nie musi zapewniać sali wykładowej, wyżywienia i serwisu kawowego, a także papierowych materiałów szkoleniowych dla uczestników. To czysta oszczędność.

Co ciekawe, szkolenia online są tańsze w realizacji nie tylko dla organizatora, ale też uczestników. Nie muszą oni podróżować, wynajmować hotelu i poświęcać czasu na całą logistykę związaną z udziałem w tradycyjnych szkoleniach.

Cena przeciętnego szkolenia online jest niższa o około 15-30% od odpowiednika stacjonarnego.

Jakie programy pozwalają realizować szkolenia online?

Wraz ze wzrostem popularności szkoleń online znacząco rozwinął się rynek rozmaitego typu programów i platform do prowadzenia szkoleń online oraz uatrakcyjniających szkolenia online. Nie sposób omówić ich wszystkich, ale warto wspomnieć o najpopularniejszych.

Microsoft Teams – to nie tylko komunikator znany pracownikom wielu korporacji, ale coraz częściej wykorzystywane narzędzie do prowadzenia szkoleń online. Zaletą programu w tym względzie jest jego ogromna popularność, co sprawia, że uczestnicy organizowanego przez nasz szkolenia internetowego nie muszą się go uczyć. Wiedzą, jak się połączyć z pokojem szkoleniowym, jak podnieść rękę, podzielić się swoim ekranem z innymi uczestnikami itp. Program umożliwia również nagrywanie zajęć, tak żeby uczestnicy szkolenia online mogli wrócić do jego najciekawszych momentów czy przypomnieć sobie dane zagadnienie omawiane w programie szkolenia. Teams pozwala też organizować naprawdę duże szkolenia, w których udział może brać nawet kilkaset osób.

Zoom – to chyba drugi popularny program do prowadzenia wideokonferencji i szkoleń online. Jego użytkowanie jest bardzo proste, dlatego nawet niezaawansowani użytkownicy są w stanie szybko opanować obsługę programu. Co ważne, udostępniany jest on w pewnym zakresie bezpłatnie, a także działa z poziomu przeglądarki internetowej, jak i aplikacji, którą możemy zainstalować na komputerze, tablecie lub smartfornie. Sprawia to, że używanie go do organizacji szkoleń online staje się coraz popularniejsze.

Kahootczym jest Kahoot? To narzędzie do tworzenia interaktywnych quizów, które mogą podnieść efektywność uczenia się online. Nie tylko uatrakcyjniają zajęcia, ale też dowiedziono, że przekazywanie wiedzy w atrakcyjny wizualnie sposób oraz z użyciem zasad grywalizacji jest niezwykle efektywne i poprawia proces zapamiętywania. Nic dziwnego, że Kahoot jest bardzo popularny nie tylko w trakcie szkoleń online, ale nawet w szkołach.

Miro – program Miro, dostępny poprzez przeglądarkę internetową to rozbudowana platforma do wirtualnej pracy zespołowej. Główną funkcjonalnością programu jest wirtualna tablica, gdzie uczestnicy mogą widzieć, gdzie znajdują się poszczególne osoby i nad jakimi elementami pracują. Na wirtualnej tablicy można pisać, osadzać zdjęcia, umieszczać karteczki post-it itp. Miro podbiło serca uczestników szkoleń online, ale też rozmaitych zespołów, które pracują wspólnie nad rozwiązaniami problemów wymagających wkładu różnych członków zespołu.

Jakich błędów unikać organizując szkolenie online?

Szkolenie online różni się od szkoleń tradycyjnych. Uczestnik szkolenia online musi koncentrować uwagę przez wiele godzin na ekranie monitora, a część komunikacji (komunikacja niewerbalna) jest mocno ograniczona w trakcie szkolenia online. Dlatego należy unikać kilku błędów, które mogą zaszkodzić szkoleniom online.

Przede wszystkim szkolenie online powinno mieć dużo częstsze przerwy oraz przerwy energetyzujące. Ich celem jest z jednej strony danie uczestnikom szkolenia online możliwości odpoczęcia, a z drugiej skoncentrowanie ich uwagi i zaangażowanie w zajęcia.

Warto również ustalić zasady przebiegu zajęć czy zabierania głosu. Wszelkie próby jednoczesnego mówienia przez uczestników kończą się niemożliwym do opanowania chaosem. Dlatego podnoszenie wirtualnej ręki, używanie czata czy wirtualnych tablic w trakcie szkolenia online jest tak ważne.

Na koniec warto podzielić materiał na mniejsze porcje i regularnie wracać do uczestników z prośbą o informację zwrotną. Czy wszystko zrozumieli, czy tempo zajęć jest odpowiednie. Można również używać quizów i ankiet jako sposobu na zamknięcie danej porcji materiału. Ich wyniki szybko pozwolą prowadzącemu zorientować się, że uczestnicy nie nadążają bądź czegoś nie zrozumieli.

Podsumowanie

Każde szkolenie czy stacjonarne, czy on-line ma swoje wady i zalety. Grzechem jednak byłoby nieskorzystanie z możliwości rozwijania swoich umiejętności poprzez szkolenia online. Są one dostępne bez względu na to, gdzie mieszkamy i pracujemy, a ich cena jest dużo przystępniejsza niż tradycyjnych szkoleń. Dlatego warto przekonać się czy szkolenie online to coś dla nas!

2 odpowiedzi na „Szkolenia online: czy warto inwestować w szkolenie online?”

  1. Awatar Jo
    Jo

    Zdalne szkolenia są dużo tańsze, dla mnie to bardzo ważne, bo pracodawcy nie zawsze są chętni żeby finansować, więc jeśli szkolenie kosztuje mniej to są większe szanse.

  2. […] spotkania „w realu”. Wszystko to sprawia, że w tej formie coraz częściej realizowane są szkolenia na różne […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *