E-learning z platformą Moodle

Moodle - platforma e-learning

Zdalne nauczanie jest obecnie jedną z dziedzin rozwijających się wyjątkowo szybko. Od czasu epidemii zarówno szkolenia i kursy dla firm, jak i osób indywidualnych przeniosły się do platform e-learning na niespotykaną skalę. Jedną z platform e-learning cieszących się największą popularnością jest Moodle.

Czym jest Moodle?

MOODLE – platforma Moodle wzięła swoją nazwę od Modular Object Oriented Dynamic Learning Environment (Modularne Obiektowo Zorientowane Środowisko Nauczania). W dużym skrócie jest to aplikacja pozwalająca tworzyć szkolenia i kursy internetowe (szkolenia zdalne, kursy online, eszkolenia) i nimi zarządzać. W świecie e-learning Moodle jest tym czym w świecie stron internetowych Worpress.

Platforma Moodle dostępna jest przez przeglądarki internetowe, a jej podstawowa funkcjonalność to tworzenie i administracja kursami online, czyli stwarzanie możliwości zdalnego nauczania. Liczba użytkowników Moodle systematycznie rośnie, a obecnie uchodzi ona za najpopularniejsze narzędzie do e-learningu.

Pierwsza wersja platformy Moodle została udostępniona w 2002 roku, ale od tamtej pory przeszła szereg zmian i ulepszeń, dzięki zaangażowaniu autorów jak i entuzjastów uczenia zdalnego. Pomysłodawcą Moodle jest Australijczyk Martin Dougiamas, który tworząc platformę połączył swoje umiejętności programistyczne z wiedzą o procesach uczenia się (Dougiamas obronił doktorat w dziedzinie edukacji).

Dzisiaj zespół pracujący nad rozwojem Moodle to setki osób z całego świata, zarówno programistów, jak i ekspertów nauczania, e-learningu i zdalnych metod komunikacji. Przyświeca im idea zapewnienia możliwości dostępu do wiedzy i edukacji jak najszerszemu gronu odbiorców, a w swojej pracy starają się zwracać uwagę, aby tworzone narzędzie było przyjazne i intuicyjne w obsłudze. Użytkownicy platformy Moodle wydają się potwierdzać spełnienie tych założeń, zarówno od strony administratorów platformy i autorów kursów, jak i uczestników rozmaitych szkoleń i kursów online opartych o platformę Moodle.

Zobacz "Czym kierować się wybierając szkolenie?"

Najważniejsze fakty dotyczące Moodle

  • Platforma Moodle to cały zestaw powiązanych ze sobą narzędzi, co sprawia że może ona być wykorzystana zarówno do przygotowania i udostępniania prostych kursów, jak i złożonych cykli szkoleniowych i ścieżek edukacyjnych.
  • Moodle pozwala prowadzić zajęcia zarówno w sposób indywidualny, jak i dla wielu tysięcy słuchaczy.
  • Moodle to platforma Open Source – oznacza to, że platforma jest udostępniana bezpłatnie na licencji publicznej GPL. Każdy użytkownik może więc zapoznać się z kodem platformy i dokonywać w niej stosownych zmian i ulepszeń w zależności od potrzeb.
  • Moodle dostępna jest poprzez przeglądarki internetowe, co sprawia, że korzystanie z niej (zarówno podczas tworzenia kursów online, jak i korzystania z samych kursów) nie wymaga instalowania jakiegokolwiek oprogramowania na komputerze użytkownika.
  • Moodle jest intuicyjne – interfejs platformy jest na tyle prosty, że większość uczestników może korzystać z platformy bez żadnego wstępnego szkolenia czy instruktażu.
  • Moodle ma modułową budowę – platforma składa się z szeregu modułów, co zapewnia jej wysoką elastyczność, możliwość zastosowania w rozmaitych konfiguracjach, ale jednocześnie prostotę działania.
  • Instalacja Moodle – każdy może pobrać pliki instalacyjne dostępne pod adresem https://download.moodle.org i zainstalować na własnym serwerze sieciowym bądź lokalnym. Dokumentacja systemu Moodle jest dostępna na stronie  https://docs.moodle.org/37/en/Main_page.
  • Administrator Moodle – administrator platformy Moodle ma możliwość zarządzania platformą, tworzenia użytkowników i nadawania im uprawnień, a także tworzenia katalogu kursów online.
  • Komunikacja na Moodle – platforma oferuje zarówno synchroniczne komunikowanie się pomiędzy prowadzącym kurs, a jego uczestnikiem, czyli pozwala na organizację kursów prowadzonych na żywo, jak i asynchroniczne komunikowanie się – uczestnik i prowadzący mogą się ze sobą kontaktować, ale nie muszą robić tego w czasie rzeczywistym.
  • Interakcja na Moodle – platforma wyposażona jest w szereg funkcjonalności pozwalających na zbudowanie interaktywności w tworzonym kursie online, są to przede wszystkim ankieta, czat, forum, quiz, zadania.
  • Materiały dydaktyczne na Moodle – na platformie materiał dydaktyczny może mieć postać dokument HTML, dokumentu PDF, prezentacji multimedialna, pliku filmowego, pliku dźwiękowego itp.

Więcej o e-learningu

Tworzenie kursów, szkoleń i warsztatów online, zarówno kursów online na żywo, jak i typowych e-szkoleń i e-kursów realizowanych jako klasyczny e-learning wymaga nie tylko dobrych narzędzi, takich jak platforma Moodle, ale też wiedzy z zakresu angażowania uczestników, motywowania i przekazywania im wiedzy. Więcej jak tworzyć skuteczny e-learning przeczytamy w artykule „Kompendium wiedzy o e-learning” dostępnym w serwisie szkoleniowym Eventis.pl.

Platforma Eventis pozwala również znaleźć szkolenia i kursy online oferowane przez ponad 700 różnych organizatorów i firm szkoleniowych z całej Polski. W jednym miejscu mamy więc możliwość zapoznania się z szeroką ofertą szkoleń i kursów online, porównania ich programu zajęć, a nawet cen.

Jedna odpowiedź do „E-learning z platformą Moodle”

  1. Awatar Trener
    Trener

    czy administrowanie moodle jest łatwe? gdyby porównać to z administracją strony na wordpress? jest łatwiej, trudniej?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *