Kategorie
Energetyka

Hz, czyli Herc – co to jest Hz?

Chcesz wiedzieć czym jest Hz? Do czego używany jest symbol Hz, a także ile Hz stanowi kHz lub MHz? Przeczytaj nasz artykuł.

Zastanawiasz się co to jest Hz? Ile to jest 1Hz? Przeczytaj nasze kompendium wiedzy dotyczące Hz, czyli jednostki miary częstotliwości w układzie SI nazywanej Herc od nazwiska niemieckiego fizyka Heinricha Hertza.

Co to jest Hz?

Skrót Hz to inaczej Herc. Hz, czyli Herc jest jednostką miary częstotliwości w układzie SI. Herc definiuje się jako liczbę cykli na sekundę i oznacza wzorem:

Jeden Hz (Herc lub Hertz).

W języku angielskim symbol Hz rozwijany jest jako Hertz, gdy w języku polskim stosuje się pisownię Herc.

Ile to jest 1 Hz?

Hz (czyli Herc) jest jednostką główną częstotliwości w układzie SI i wyraża częstotliwość przebiegu okresowego, którego okres wynosi 1 sekundę.

1 Herc [Hz] = 1 cykl/s.

1 Herc równa się zatem 1 cyklowi na sekundę.

Ile to jest kHz?

Symbol kHZ czytamy jako kiloherc.

1 kiloherc [kHZ] to 100 Herc [Hz].

Jeden kiloherc to sto herców.

Ile to jest MHz?

Symbol MHz czytamy jako megaherc.

1 Megaherc [MHz] to 1000 Herc [Hz].

Jeden megaherc to tysiąc herców.

Ile GHz to Hz?

Symbol GHz czytamy jako gigaherc.

1 Gigaherc [GHz] = 1 000 000 000 Herc [Hz].

Jeden gigaherc to miliard herców.

Jednostka miary herc (lub Hertz) jest wyjątkowo często wykorzystywana do pomiaru układów w informatyce, energetyce, telekomunikacji i tym podobnych dziedzinach.

Heinrich Hertz

Polska nazwa Herc, w języku angielskim oraz w języku niemieckim zapisywana jest jako Hertz, od nazwiska niemieckiego uczonego. Heinrich Rudolf Hertz urodził się 22 lutego 1857 w Hamburgu, a zmarł 1 stycznia 1894 w Bonn. Był to niemiecki fizyk pochodzenia żydowskiego, którego uważa się za odkrywcę fal elektromagnetycznych.

W 1886 Heinrich Hertz wytworzył fale elektromagnetyczne przy pomocy skonstruowanego przez siebie oscylatora elektrycznego. Oscylator Hertza pozwolił mu zgłębić zjawisko fal elektromagnetycznych oraz świetlnych, a także zaobserwować ich jednakową prędkość rozchodzenia się. W kolejnych latach dzięki swojej pracy Hertz połozył podwaliny pod rozwój radiokomunikacji.

Dla uczczenia tych osiągnięć i składu Herza w rozwój wiedzy z zakresu fal energetycznych jednostkę częstotliwości nazwano od jego nazwiska hercem (Hz).

Podsumowanie

Co to jest Hz? Hz, czyli Hertz to jednostka częstotliwości w układzie SI. 1 Hz ile to sekund? 1 Hertz to jeden cykl na sekundę. Kto jest twórcą miary Hz? Odkrywcą częstotliwości od którego nazwiska nazwę wzięła nazwa Hz, jest niemiecki uczony żydowskiego pochodzenia Heinrich Rudolf Hertz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *