Hz, czyli Herc – co to jest Hz?

Co to jest Herc?

Zastanawiasz się co to jest Hz? Ile to jest 1Hz? Przeczytaj nasze kompendium wiedzy dotyczące Hz, czyli jednostki miary częstotliwości w układzie SI nazywanej Herc od nazwiska niemieckiego fizyka Heinricha Hertza.

Co to jest Hz?

Skrót Hz to inaczej Herc. Hz, czyli Herc jest jednostką miary częstotliwości w układzie SI. Herc definiuje się jako liczbę cykli na sekundę i oznacza wzorem:

Jeden Hz (Herc lub Hertz).

W języku angielskim symbol Hz rozwijany jest jako Hertz, gdy w języku polskim stosuje się pisownię Herc.

Ile to jest 1 Hz?

Hz (czyli Herc) jest jednostką główną częstotliwości w układzie SI i wyraża częstotliwość przebiegu okresowego, którego okres wynosi 1 sekundę.

1 Herc [Hz] = 1 cykl/s.

1 Herc równa się zatem 1 cyklowi na sekundę.

Ile to jest kHz?

Symbol kHZ czytamy jako kiloherc.

1 kiloherc [kHZ] to 1000 Herc [Hz].

Jeden kiloherc to tysiąc herców.

Ile to jest MHz?

Symbol MHz czytamy jako megaherc.

1 Megaherc [MHz] to 1 000 000 Herc [Hz].

Jeden megaherc to milion herców.

Ile GHz to Hz?

Symbol GHz czytamy jako gigaherc.

1 Gigaherc [GHz] = 1 000 000 000 Herc [Hz].

Jeden gigaherc to miliard herców.

Jednostka miary herc (lub Hertz) jest wyjątkowo często wykorzystywana do pomiaru układów w informatyce, energetyce, telekomunikacji i tym podobnych dziedzinach.

Heinrich Hertz

Polska nazwa Herc, w języku angielskim oraz w języku niemieckim zapisywana jest jako Hertz, od nazwiska niemieckiego uczonego. Heinrich Rudolf Hertz urodził się 22 lutego 1857 w Hamburgu, a zmarł 1 stycznia 1894 w Bonn. Był to niemiecki fizyk pochodzenia żydowskiego, którego uważa się za odkrywcę fal elektromagnetycznych.

W 1886 Heinrich Hertz wytworzył fale elektromagnetyczne przy pomocy skonstruowanego przez siebie oscylatora elektrycznego. Oscylator Hertza pozwolił mu zgłębić zjawisko fal elektromagnetycznych oraz świetlnych, a także zaobserwować ich jednakową prędkość rozchodzenia się. W kolejnych latach dzięki swojej pracy Hertz połozył podwaliny pod rozwój radiokomunikacji.

Dla uczczenia tych osiągnięć i składu Herza w rozwój wiedzy z zakresu fal energetycznych jednostkę częstotliwości nazwano od jego nazwiska hercem (Hz).

Hz dla fizyka?

Pytania o jednostkę częstotliwości w układzie SI często spotykamy we wszelkiego typu quizach, krzyżówkach i teleturniejach.

W krzyżówkach często napotykamy pytanie „Hz dla fizyka”, na które odpowiedź brzmi „herc” lub „hertz” w zależności od przyjętej pisowni spolszczonej lub angielskojęzycznej.

Często spotykanym pytaniem w krzyżówkach jest również „jednostka częstotliwości” lub „jednostką częstotliwości w układzie SI jest”, na które poprawna odpowiedź to Hz w przypadku dwuliterowych pól lub herc w przypadku czteroliterowych haseł.

W teleturniejach często pada pytanie „jednostką częstotliwości jest”, na które należy odpowiedzieć Hz, czyli Herc.

Podsumowanie

Co to jest Hz? Hz, czyli Hertz to jednostka częstotliwości w układzie SI. 1 Hz ile to sekund? 1 Hertz to jeden cykl na sekundę. Kto jest twórcą miary Hz? Odkrywcą częstotliwości od którego nazwiska nazwę wzięła nazwa Hz, jest niemiecki uczony żydowskiego pochodzenia Heinrich Rudolf Hertz.

2 odpowiedzi na „Hz, czyli Herc – co to jest Hz?”

  1. […] Jeśli szukasz więcej informacji dotyczących jednostki częstotliwości Hz czy też niemieckiego uczonego, od którego nazwiska wzięła się nazwa jednostki częstotliwości przeczytaj artykuł dostępny na https://welearn.pl/hz-czyli-herc-co-to-jest-hz/. […]

  2. Awatar Pytanie
    Pytanie

    Moje słuchawki mają oznaczenie 20Hz-40KHz czy to znaczy że dobre są ?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *