5 wskazówek, które należy znać, aby zapewnić bezpieczeństwo danych osobowych

bezpieczeństwo danych osobowych

Internet stał się istotnym aspektem naszego życia. Ludzie z całego świata spędzają dziennie ponad 7 godzin online. Można dyskutować, czy to dobrze czy źle, ale to fakt, a te liczby wciąż rosną.

Chociaż Internet i technologie cyfrowe pomagają i ułatwiają nam życie, niosą ze sobą również pewne zagrożenia. Liczba naruszeń danych wzrasta każdego roku, a bezpieczeństwo w sieci staje się poważnym problemem. 

Zarówno osoby prywatne, jak i firmy muszą chronić swoje dane w sieci. Na szczęście istnieje kilka sposobów, dzięki którym można to skutecznie zrobić. Oto kilka podstawowych wskazówek, których warto przestrzegać. 

SZYFRUJ SWOJE DANE ZA POMOCĄ VPN

Jednym z najskuteczniejszych sposobów ochrony swoich danych jest rozpoczęcie korzystania z usługi VPN. VPN to skrót od Wirtualnej Sieci Prywatnej, czyli usługi, która umożliwia wybór serwera i lokalizacji, z której chcesz korzystać, aby połączyć się z Internetem. Technologia ta jest stosowana od 2005 roku, jest dobrze przetestowana i bezpieczna w użyciu.

Zapewnia ona kilka godnych uwagi korzyści. Dostawcy usług VPN używają protokołów szyfrowania klasy przemysłowej, takich jak IPSec/IKEv2 i L2TP/IPSec, aby zapewnić Ci szyfrowanie typu end-to-end. Oznacza to, że podczas korzystania z VPN Twoje dane zostaną zakodowane. Nawet jeśli ktoś zdoła wykorzystać Twoje połączenie i wykraść Twoje dane, nie będzie w stanie ich rozszyfrować i wykorzystać.

Oprócz szyfrowania Twoich danych i uczynienia ich nieprzydatnymi dla wszystkich oprócz Ciebie, VPN maskuje również Twój adres IP i przypisuje Ci nowy, chroniąc w ten sposób Twoją prywatność i anonimowość. Na przykład, używając USA VPN, możesz zamaskować swój prawdziwy adres IP i pokazać światu online wirtualne amerykańskie IP. Ta dodatkowa warstwa bezpieczeństwa może pomóc w ochronie przed potencjalnymi cyberatakami hakerów, którzy mogą namierzać konkretne regiony geograficzne.

NIE ZAPISUJ HASEŁ W PRZEGLĄDARCE

Wiele przeglądarek i aplikacji ma wygodną opcję przechowywania haseł, ale jeśli zgubisz swoje urządzenie, zostanie ono skradzione lub ktoś inny skorzysta z Twojego stanowiska pracy, będzie miał pełny dostęp do wszystkich kont, do których przechowywałeś hasła. 

Aby tego uniknąć, powinieneś wyłączyć automatyczne zapisywanie haseł i usunąć dotychczas zapisane hasła. Jeśli uważasz autouzupełnianie za obowiązkowe udogodnienie, powinieneś użyć odpowiedniego menedżera haseł, aby bezpiecznie przechowywać swoje hasła. Menedżery haseł umożliwiają przechowywanie haseł w jednym miejscu i chowanie ich za pomocą hasła nadrzędnego. Najlepsze menedżery haseł są kompatybilne z różnymi urządzeniami, dzięki czemu możesz wygodnie przechowywać swoje hasła zarówno na urządzeniach mobilnych, jak i stacjonarnych. 

UNIKAJ KORZYSTANIA Z PUBLICZNEGO WI-FI

Publiczne Wi-Fi jest równie wygodne jak autouzupełnianie. Możesz zaoszczędzić dodatkowe dane w swoim planie lub uniknąć znacznych opłat podczas podróży. Jednak to publiczne i darmowe Wi-Fi na lotnisku lub w restauracji nie jest pozbawione ryzyka.

Większość publicznych sieci Wi-Fi jest niezabezpieczona. Haker może łatwo przejąć kontrolę nad siecią i wykorzystać Twoje połączenie. Może zobaczyć, jakie strony internetowe odwiedzasz, jakie masz konta i hasła lub zainstalować na Twoim urządzeniu złośliwe oprogramowanie, które będzie śledzić Twoją aktywność i wykradać Twoje dane, nawet jeśli nie korzystasz już z publicznej sieci Wi-Fi.

AKTUALIZUJ WSZYSTKIE SWOJE NARZĘDZIA, APLIKACJE I SYSTEM OPERACYJNY

Każda używana przez Ciebie aplikacja i narzędzie, w tym system operacyjny, to kawałek oprogramowania, który wymaga regularnych aktualizacji. Te aktualizacje to nie tylko nowe i ulepszone funkcje, ale także poprawki w lukach i aktualizacje zabezpieczeń. 

Na przykład jedna z najnowszych aktualizacji zabezpieczeń systemu Microsoft Windows usuwa lukę, która umożliwiała hakerom anonimowe łączenie się i uzyskiwanie dostępu do urządzeń z systemem Windows OS. Najważniejsze jest aktualizowanie systemu operacyjnego i zestawu aplikacji, aby zapobiec wykorzystaniu luk i zapewnić bezpieczeństwo danych. 

KORZYSTAJ Z PRODUKTÓW Z ZAKRESU BEZPIECZEŃSTWA CYBERNETYCZNEGO

Najwyższej klasy produkty cyberbezpieczeństwa nie są zarezerwowane tylko dla firm. Każdy popularny produkt cyberbezpieczeństwa ma wersję do użytku osobistego. Produkty te zostały opracowane w celu wykonywania monitorowania urządzeń i połączeń w czasie rzeczywistym oraz wczesnego wykrywania złośliwego oprogramowania i mogą pomóc w oczyszczeniu urządzenia ze złośliwego oprogramowania i wirusów. 

Automatycznie skanują one pamięć USB, aby uniemożliwić złośliwym programom dostęp do urządzeń. Powinieneś przynajmniej używać zapory sieciowej i oprogramowania antywirusowego, aby zapewnić bezpieczeństwo urządzeń i chronić swoje dane.

Czym jest bezpieczeństwo danych osobowych i jakie jest jego znaczenie? Bezpieczeństwo danych osobowych odnosi się do zapewnienia ochrony prywatności danych, które dotyczą osobowości ludzi, takie jak imię i nazwisko, adres zamieszkania, numer telefonu, numer dowodu osobistego, dane medyczne, informacje finansowe i wiele innych. Bezpieczeństwo danych osobowych ma kluczowe znaczenie dla ochrony prywatności i wolności jednostki, a także dla ochrony przed wykorzystywaniem tych informacji w celach nielegalnych.

Bezpieczeństwo danych osobowych jest szczególnie ważne dla osób indywidualnych, ponieważ w przypadku naruszenia prywatności, dane te mogą zostać wykorzystane do kradzieży tożsamości, oszustw finansowych lub innych nielegalnych działań, co może prowadzić do poważnych konsekwencji finansowych i osobistych.

Dla organizacji takich jak firmy czy urzędy, bezpieczeństwo danych osobowych jest również kwestią kluczową, ponieważ przechowują one wiele poufnych informacji swoich klientów, pracowników lub obywateli. Naruszenie prywatności danych osobowych może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych, finansowych i reputacyjnych, co może prowadzić do utraty zaufania klientów, spadku dochodów i szkód wizerunkowych.

Dlatego też, zarówno dla jednostek indywidualnych, jak i organizacji, bezpieczeństwo danych osobowych jest kluczowym elementem ochrony prywatności i bezpieczeństwa, a także ważnym aspektem związany z etyką i odpowiedzialnością.

Jedna odpowiedź do „5 wskazówek, które należy znać, aby zapewnić bezpieczeństwo danych osobowych”

  1. Awatar Karol
    Karol

    Znajomy zalogował się na konto bankowe na lotnisku w Dubaju przez wi-fi i chwilę później miał atak 😛

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *