Inwestujesz w kapitał ludzki? Dowiedz się czym są szkolenia dofinansowane z UE?

Uczestnicy szkolenia słuchają trenera

Polscy pracodawcy i pracownicy coraz częściej doceniają szkolenia jako ważny element rozwoju zawodowego i biznesowego. To inwestycja w przyszłość, która zazwyczaj bardzo się opłaca. Dlatego z pewnością warto się zainteresować szkoleniami dofinansowanymi z UE, przez Europejski Fundusz Społeczny. To program, który pozwala na zwrot nawet 80% kosztów różnego rodzaju usług rozwojowych! Dowiedz się więcej.

Szkolenia dofinansowane z UE – jakie i dla kogo?

Unia Europejska od zawsze kładzie nacisk na wyrównywanie szans i rozwój. Dlatego prowadzi szeroko zakrojone działania z zakresu wsparcia firm i ich pracowników. Jednym z nich jest program dofinansowania szkoleń i innych działań rozwojowych. Pozwala on na uzyskanie refundacji części kosztów szkolenia zarówno pracowników, jak i pracodawców. Objęte są nim szkolenia otwarte i zamknięte, a także np. usługi indywidualnego doradztwa prowadzone przez akredytowane, starannie dobierane i odpowiednio nadzorowane firmy. Z pełną listą dostępnych usług można się zapoznać w internecie, na stronach Bazy Usług Rozwojowych. Znajdują się tam m.in. typowe szkolenia biznesowe dla przedsiębiorców, a także szkolenia miękkie i oferty doradców. Umożliwia to dobór odpowiednich narzędzi, które wspomogą rozwój firmy.

Szkolenia dofinansowane z UE – jak ubiegać się o zwrot kosztów?

Skorzystanie z programu dofinansowania szkoleń nie jest trudne. W pierwszej kolejności warto się zapoznać ze spisem BUR obejmującym wszystkie refundowane usługi z podziałem na konkretne regiony, a także założyć w Bazie konto firmy. Należy sprawdzić kryteria dla danego obszaru i konkretnego rodzaju przedsiębiorstwa – można się tym zająć samodzielnie lub z pomocą konsultanta. Następnie należy:

  • złożyć u Operatora przypisanego do konkretnego regionu wniosek o dofinansowanie na szkolenie biznesowe lub innego rodzaju usługę rozwojową,
  • po jego pozytywnym rozpatrzeniu podpisać umowę o dofinansowanie,
  • zapisać się na wybrane szkolenie,
  • po jego zakończeniu wypełnić krótką ankietę pozwalającą na ocenę jakości,
  • rozliczyć dofinansowanie, by otrzymać przysługujący firmie zwrot kosztów.

Dofinansowanie na szkolenia biznesowe i nie tylko – ile można dostać?

Wysokość dofinansowania zależy od kilku czynników. Pierwszym jest wielkość firmy. EFS oferuje maksymalnie:

  • 80% dofinansowania dla mikroprzedsiębiorstw,
  • 70% dofinansowania dla małych przedsiębiorstw,
  • 50% dofinansowania dla średnich przedsiębiorstw.

Obowiązują też limity kwotowe. Jedna firma nie może otrzymać więcej niż 100 tys. zł przy jednoczesnym założeniu maksymalnej kwoty dofinansowania 5000 zł na jednego pracownika lub jedną usługę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *