Jak przygotować się do ważnego egzaminu szkolnego? Praktyczne wskazówki dla uczniów

,

Nauka do matury, egzaminu końcowego, czy zwykłego sprawdzianu bywa męcząca i nieskuteczna. Czasem uczniowie przegrywają z lenistwem, jednak o wiele częściej przyczyną ich porażki jest stres lub słaba organizacja czasu. Czy wiesz, że długie godziny spędzone na zakuwaniu regułek wcale nie poprawią stanu Twojej wiedzy? Sprawdź, czy potrafisz uczyć się efektywnie.

Stwórz dobry plan nauki

Robienie wszystkiego na ostatnią chwilę to bolączka dzieci, młodzieży i dorosłych. Naturalna tendencja do odkładania wszystkiego na później często przynosi opłakane skutki. Chociaż wielu uczniów próbuje przyswajać wiedzę na dzień przed egzaminem, to rozłożenie nauki w czasie zapewni lepsze efekty. Dobrym pomysłem jest prowadzenie terminarza, w którym można zaznaczać terminy zbliżających się testów i kartkówek. Warto rozplanować czas w taki sposób, aby do każdego egzaminu uczyć się przynajmniej przez kilka dni – dzięki temu mniej obciążamy mózg i ograniczamy stres.

Zadbaj o swoje samopoczucie

Przed rozpoczęciem nauki należy dobrze nawodnić mózg – odwodniony lub niedożywiony organizm nie działa na pełnych obrotach, a złe samopoczucie znacznie utrudnia proces przyswajania wiedzy. Warto zadbać o idealne warunki do nauki – najlepiej, jeśli pokój będzie przewietrzony, a pod ręką ucznia stale będzie się znajdować szklanka wody oraz słodkie owoce, takie jak jabłka, czy banany. Trudności z zapamiętywaniem mogą być oznaką zmęczenia. Jak sobie z nim poradzić? Można na przykład wyjść na krótki spacer, który skutecznie naładuje baterie.

Korzystaj ze sprawdzonych źródeł

Informacje znajdujące się w internecie nie zawsze stanowią rzetelne źródło wiedzy. Lepiej przygotowywać się do egzaminu na podstawie sprawdzonych źródeł. Najlepiej korzystać z notatek sporządzonych na lekcjach oraz z podręczników szkolnych. Dobrym urozmaiceniem nauki będzie czytanie i rozwiązywanie zadań znajdujących się w materiałach dodatkowych. Warto zwrócić uwagę na publikacje WSiP – repetytoria dla maturzystów i ósmoklasistów w łatwy i przyjemny sposób wspomagają proces nauki do najważniejszych egzaminów.

Ucz się krócej, ale efektywniej

Skuteczna nauka bazuje na rozwiązywaniu ćwiczeń znajdujących się w materiałach dodatkowych. Przyswajanie wiedzy poprzez wykonywanie zadań wymaga skupienia i jest mniej monotonne niż wkuwanie regułek.

Warto uczyć się za pomocą obrazów i skojarzeń. Pomocne będą na przykład:

  • mapy myśli,
  • haki pamięciowe,
  • układy skojarzeniowe,
  • pozostałe mnemotechniki.

Warto też przejrzeć rozmaite podręczniki szkolne – wiele wydań zawiera rozmaite sekcje ułatwiające zapamiętywania, a ponadto możemy upolować jakieś fajne repetytorium czy vademecum, które doskonale uporządkuje wiedzę z danego działu.

Nauka przyniesie lepsze efekty, gdy pozbędziemy się wszelkich rozpraszaczy. Najlepiej wyłączyć telefon, zamknąć drzwi do pokoju i usiąść przed biurkiem – 15 minut w pełnym skupieniu powoli na przyswojenie większej ilości informacji, niż godzina nauki na kolanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *