Jakie są obszary specjalizacji w IT?

Specjalizacje IT

Branża IT jest najszybciej rozwijającą się branżą na całym świecie. Jakie są główne obszary specjalizacji IT? W jaki sposób można znaleźć zatrudnienie w tym sektorze?

Specjalizacje w IT – jaki obszar wybrać?

Branża informatyczna jest bardzo rozbudowana, ponieważ składa się ona z różnych obszarów. Wiele z nich ma wspólny mianownik, ale każda osoba związana z IT musi wiedzieć, że w pewnym momencie kariery konieczne jest obranie jednej ze specjalizacji, aby dalej się rozwijać. 

Istnieje wiele specjalizacji w branży IT, wśród których znajdują się między innymi:

  • Analiza danych – obszar związany z bazami i hurtowniami danych oraz prowadzeniem ich analizy przy użyciu narzędzi do zbiorów danych.
  • Bezpieczeństwo IT – specjalizacja w ochronie sieci, systemów i danych przed cyberzagrożeniami przy użyciu narzędzi takich jak zapory, systemy wykrywania zagrożeń czy szyfrowanie.
  • Administracja bazami danych – specjalizacja w zarządzaniu bazami danych i ich optymalizacji.
  • Tworzenie oprogramowania – pracownicy IT o takiej specjalizacji zajmują się jego projektowaniem i programowaniem, przygotowując różne rodzaje systemów, programów i aplikacji.
  • Tworzenie stron internetowych – specjalizacja polegająca na tworzeniu i utrzymywaniu stron www.
  • Cloud computing – tworzenie rozwiązań związanych ze środowiskiem chmury obliczeniowej.
  • Inżynieria sieci – projektowanie, wdrażanie, utrzymywanie i rozwiązywanie problemów związanych z infrastrukturą sieciową.
  • Wsparcie IT – pracownik w tym obszarze zajmuje się udzielaniem pomocy w ramach IT, między innymi przy awariach sprzętowych, problemach z oprogramowaniem.
  • Testowanie – specjalizacja ta odnosi się do prowadzenia testów oprogramowania IT w celu wykrywania potencjalnych problemów z jego działaniem.

Jak widać, obszar IT jest bardzo szeroki i daje on zróżnicowane możliwości kariery osobom, które chcą związać się właśnie z sektorem informatycznym.

Praca w IT – gdzie jej szukać?

Poszukiwanie pracy w branży IT jest przede wszystkim powiązane z wybraną ścieżką rozwoju oraz z posiadanymi kompetencjami. 

Wiele osób poszukuje pracy już w okresie studiów, a także korzysta wtedy z programów stażowych, które pozwalają na zdobycie pierwszego doświadczenia.

Zatrudnienia jako informatyk można poszukiwać nie tylko w popularnych firmach IT, ale też  w software house’ach, firmach outsourcingowych, jak również w firmach działających w innych branżach, które posiadają własne działy informatyczne. 

Pracowników IT zatrudnia między innymi sieć Biedronka, która poszukuje osób gotowych na wyzwania w branży retail. Oferuje ona stanowiska między innymi dla programistów, administratorów baz danych, specjalistów w dziedzinie bezpieczeństwa czy ekspertów SAP.

Jak awansować w branży IT?

Podobnie jak w przypadku innych branż, także w IT pracownicy mogą awansować na wyższe stanowiska. Ścieżka kariery w IT może obejmować wiele pozycji – od juniora, przez mida i seniora, a skończywszy na kierowniku i dyrektorze działu.

Aby mieć jak najlepsze perspektywy kariery, warto zdecydować się na zatrudnienie w firmie, która umożliwia wszechstronny rozwój na jasnych i korzystnych zasadach.