Six Sigma – szkolenia z jakości

Szkolenia Six Sigma

Zarządzanie jakością to fundament funkcjonowania nowoczesnych przedsiębiorstw. Chodzi nie tylko o jakość produktu końcowego, ale przede wszystkim o dopracowanie niemal do perfekcji wszelkich procedur, które prowadzą do jego otrzymania. I choć osiągnięcie stuprocentowego ideału nie jest możliwe, da się diametralnie ograniczyć liczbę wadliwych wyrobów. Takie jest główne założenie metody Six Sigma.

Czym jest metoda Six Sigma?

Six Sigma, nazywana też „sześć sigma” to metoda zarządzania jakością, która po raz pierwszy została wdrożona w Stanach Zjednoczonych, a dokładniej w zakładzie Motorola w latach 80-tych ubiegłego stulecia. Jej nazwa została zaczerpnięta z matematyki – sigma jest oznaczeniem odchylenia standardowego zmiennej. Zaś sześć sigm to prawdopodobieństwo 3,4 wystąpień wad na milion przypadków – takie maksimum wyznaczyli sobie Bob Galvin oraz Bill Smith, tworząc metodę Six Sigma. Zaproponowane przez nich rozwiązania, których celem było maksymalne zoptymalizowanie procesów produkcyjnych dla podniesienia ogólnej jakości, sprawdziły się w praktykę. Ich autorzy otrzymali zaś Amerykańską Nagrodę Jakości im. M. Baldridge’a.

Na czym opiera się zarządzanie jakością przez Six Sigma?

Główne założenia Six Sigma to zarządzanie jakością oparte na nieustannym doskonaleniu procesów produkcyjnych. Kluczowe zadania, jakie stawia ta metoda to redukcja kosztów wytwórczych połączona z uważnym nadzorem na każdym etapie podejmowanych działań.

To właśnie staranna i rzetelna kontrola pozwala wychwycić i wyeliminować wszelkie usterki i niedociągnięcia jeszcze na wczesnym etapie. Wówczas ich usunięcie nie niesie za sobą wysokich kosztów ani nie wymaga przeprowadzenia skomplikowanych akcji. Jest to więc działanie zgodne z filozofią działania Motoroli, w myśl „której jakość nie może kosztować”.

Procedury, jakie wprowadza Six Sigma do procesu produkcyjnego są złożone z pięciu faz, takich jak:

  1. definiowanie,
  2. pomiar,
  3. analiza,
  4. udoskonalenie,
  5. kontrola.

Przebiegają one cyklicznie, co pozwala dążyć do coraz większej perfekcji, a co za tym idzie – do wyższej satysfakcji klienta i większych zysków przedsiębiorstwa.

Szkolenia Six Sigma

Co ważne, Six Sigma można połączyć z metodami z obszaru lean manufacturing dla osiągnięcia jeszcze lepszych rezultatów. Dlatego coraz więcej firm produkcyjnych decyduje się na skorzystania z założeń „czystego” Six Sigma lub metodologii, które bazują na jego założeniach. Warto poznać tego typu koncepcje w trakcie odpowiednich szkoleń i kursów. Ich listę znajdziemy na https://eventis.pl/szkolenia/sixsigma. Mogą one pomóc pracownikom podnieść poziom posiadanej wiedzy dotyczącej i nowoczesnej produkcji i zagadnień związanych z zapewnieniem jakości. Co istotne, szkolenia z Six Sigma nie kosztują dużo, przeciętne dwudniowe szkolenie to koszt od 1 200 do 2 400 zł za osobę. Stanowi to umiarkowaną inwestycję biorąc pod uwagę jak duże korzyści może przynieść firmie udane wdrożenie metodyki Six Sigma.

Jedna odpowiedź do „Six Sigma – szkolenia z jakości”

  1. […] Firmy wdrażające Six Sigma zyskują znaczące przewagi konkurencyjne na szybko zmieniającym się rynku. Warto rozważyć odpowiednie szkolenia dla pracowników z Six Sigma. […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *