Znaki specjalne – kompendium znaków specjalnych

Znaki specjalne

Chcesz wiedzieć co to są znaki specjalne? A może chcesz znaleźć ciekawe znaki specjalne do skopiowania, aby użyć ich w nicku, haśle, Microsoft Word, Facebook, Fortnite, Discord, Twitter lub na innej stronie internetowej? Dowiedz się co to jest znak specjalny, sprawdź naszą listę znaków specjalnych do skopiowania i dowiedz się jak ich używać w programie Word, w HTML, hasłach, w nicku i wielu innych miejscach!

Spis treści:

 1. Co to są znaki specjalne?
 2. Lista popularnych znaków specjalnych
 3. Znaki specjalne do nicku
 4. Znaczki do nicku, znaki specjalne do skopiowania
 5. Znaki specjalne w hasłach – jakich można używać?
 6. Znaki specjalne na klawiaturze a symbole i znaki specjalne w Word
 7. Znaki specjalne w HTML, czyli na stronie internetowej

Co to są znaki specjalne?

Znaki specjalne to skrócenia umożliwiające krótszy zapis treści. Do najbardziej popularnych współcześnie znaków specjalnych należą %, $, €, §, ©, ®. Popularne są również znaczki takie jak: ☻ ☺ ☹ ☢ ☣ ☮ ☯ ☁ ☀ € ™ ☎ ♔ ♕ ♖ ♗ ♘ ♚ ♛ ♜ ♝ ♞ ♟ ♡ ❤ ❥ ✪ ✿ ❀ ✔ ✘ ☎ ▶ ◀ ☂ ☃ ☼ ☽ ☾ ♡ ♩ ♫ ♬ ✈ – przewiń do listy ponad 300 różnych znaczków i symboli!

Co to jest znak specjalny? Oficjalna definicja znaku specjalnego jest złożona. Znak specjalny, czyli skrócenie to trzeci, obok suspensji i kontraktacji, rodzaj abrewacji średniowiecznej. Znaki specjalne powstały na skutek przekształcenia liter łacińskich lub ich charakterystycznych części, co pozwoliło zapisać w sposób skrótowy dłuższą treść. Wśród znaków specjalnych możemy wyróżnić między innymi zawijasy, ligatury kończące, bezkropkowe i, ligatury, znaki pi, znaki ornamentacyjne, punktory, akcenty.

Dzisiaj znaki specjalne używane są w rozmaitych celach, a najpopularniejsze to między innymi:

 • w celu skrótowego zapisania danej informacji, np. % zamiast stosowania pełnego słowa procent,
 • w celu zapewnienia większego bezpieczeństwa haseł, np. haseł internetowych czy używanych w urządzeniach lub programach teleinformatycznych,
 • do ozdobienia nicków internetowych poprzez wzbogacenie ich o estetyczne znaczki bądź ciekawe znaki specjalne, emotikony itp.
 • do wyróżnienia nazw użytkowników, np. gdy nazwa składająca się z liter i cyfr jest niedostępna.

Wybrane, najpopularniejsze znaki specjalne i znajdziemy na klawiaturze komputerowej czy też w smartfonie lub innym urządzeniu. Symboli i znaków specjalnych, których możemy użyć jest jednak dużo więcej niż tylko te umieszczone na klawiaturze. Często określane są one jako znaki niestandardowe. Zarówno edytory tekstowe, takie jak Microsoft Word, jak i dokumenty HTML (czyli w uproszczeniu strony internetowe) umożliwiają używanie i wyświetlanie setek różnych znaków specjalnych, ale ich użycie wymaga trochę więcej pracy.

Lista popularnych znaków specjalnych

Do najczęściej używanych znaków specjalnych (znaczki specjalne, znaki niestandardowe, symbole…) należą:

Znak i jego wyglądObjaśnienieNazwaNumer
Znak cudzysłowu""
&Ampersand (znak and)&&
Znak mniejszości<<
Znak większości>>
 „Niełamliwa” spacja  
¡Znak odwróconego wykrzyknika¡¡
¢Znak centa¢¢
£Znak funta££
¥Znak jena¥¥
§Znak sekcji§§
©Znak praw autorskich©©
®Zastrzeżony znak towarowy®®
°Znak stopnia°°
±Znak plus-minus±±
²Indeks górny dwa (kwadrat)²²
´Silny akcent´´
»Prawy cudzysłów ostrokątny»»
¼Ułamek zwykły jedna czwarta¼¼
½Ułamek zwykły jedna druga½½
¾Ułamek zwykły trzy czwarte¾¾
¿Odwrócony znak zapytania¿¿
×Znak mnożenia××
÷Znak dzielenia÷÷
Lewy podwójny znak cudzysłowu““
Prawy podwójny znak cudzysłowu””
Podwójny „niski” znak cudzysłowu„„
Znak promila‰‰
Pojedynczy lewy znak cudzysłowu ostrokątnego‹‹
Pojedynczy prawy znak cudzysłowu ostrokątnego››
Znak euro€€

Oczywiście znaków specjalnych jest dużo więcej. Najłatwiej znaleźć ich pełną listę w programie Word. Sprawdź, jak znaleźć symbole i znaki specjalne w Word?

Znaki specjalne do nicku

Jednym z popularnych zastosowań znaków specjalnych jest użycie ich w nicku czy nazwie użytkownika (np. w Fortnite, Discord, Facebokk). Zakładając konto czy profil na wielu stronach, portalach społecznościowych czy w aplikacjach możemy używać nie tylko liter i cyfr, ale też znaków specjalnych (na które składają się dziwne, niestandardowe oraz artystyczne symbole, znaczki graficzne pochodzące z różnych kultur i religii, znaki internetowe i komputerowe służące do oznaczania na przykład wybranych czynności). Oczywiście są strony, które nie akceptują użycia znaków specjalnych, jednakże duża część z nich pozwala to zrobić. Nie zawsze też jest to dobrym pomysłem, gdyż znaki niestandardowe potrafią nie wyświetlać się poprawnie na niektórych urządzeniach, a nazwy czy nicki często podlegają sortowaniu czy wyszukiwaniu. Jeśli więc w nazwie naszego profilu czy nicku użyjemy rzadko spotykanego znaku specjalnego, zwłaszcza takiego, którego nie ma na klawiaturze, to osoba chcąca nas wyszukać po nicku będzie miała utrudnione zadanie. Bez wątpienia jednak tak ozdobiony nick może wyglądać nietuzinkowo, dlatego wiele osób decyduje się „odpicować” swój nick, nazwę użytkownika lub profilu z użyciem znaków specjalnych.

Znaczki do nicku, znaki specjalne do skopiowania

Poniższa lista zawiera symbole, znaczki i znaki specjalne do skopiowania i użycia w profilu lub nazwie profilu. Znaczki do nicków z tej listy powinny zadziałać na większości profili, ale trzeba pamiętać że każdy administrator strony internetowej może samodzielnie zdecydować jakie symbole i znaki w nicku akceptuje. Skopiuj poniższe znaki do nicku, użyj w polu na nazwę użytkownika i sprawdź czy zadziałały.

Cyfry: ⓪ ① ② ③ ④ ⑤ ⑥ ⑦ ⑧ ⑨ ⑩ ⓵ ⓶ ⓷ ⓸ ⓹ ⓺ ⓻ ⓼ ⓽ ⓾ ⑴ ⑵ ⑶ ⑷ ⑸ ⑹ ⑺ ⑻ ⑼ ⑽ ⓿ ❶ ❷ ❸ ❹ ❺ ❻ ❼ ❽ ❾ ❿

Cyfry rzymskie: Ⅰ Ⅱ Ⅲ Ⅳ Ⅴ Ⅵ Ⅶ Ⅷ Ⅸ Ⅹ Ⅺ Ⅻ ⅰ ⅱ ⅲ ⅳ ⅴ ⅵ ⅶ ⅶ ⅷ ⅸ ⅹ ⅺ ⅻ

Skróty: ® © ℗ ™ ๑ № °

Strzałki: ↖↗↘↙⇄⇅⇆⇇⇈⇉⇊↯↸↹⇱⇲⇵⇶⇤⇥☇☈
↚↛↜↝↞↟↠↡↫↬↭↮⇜⇝⇞⇟⇴⇷⇸⇹⇺⇻⇼
↢↣↤↥↦↧
↕↨↔←→
↰↱↲↳↴↩↪⤴⤵↵
↶↷↺↻⟳
↼↽↾↿⇀⇁⇂⇃⇋⇌
➩➪➫➬➭➮➯➱
⍇⍈⍐⍗➡
⇫⇬⇭⇮⇯⇰⇦⇧⇨⇩⇪⇳⏎
⇐⇑⇒⇓⇔⇍⇎⇏⇕⇖⇗⇘⇙⇚⇛
➘➙➚
⇠⇡⇢⇣
⇽⇾⇿
⌅⌆⌤
▶➔➛➜➝➞➟➠➢➣➤➥➦➧➨➲➽➾↓↑
➳➴➵➶➷➸➹➺➻➼

Symbole z szachów: ♔ ♕ ♖ ♗ ♘ ♙ ♚ ♛ ♜ ♝ ♞ ♟

Trójkąty: ▲△▶▷▼▽◀◁∇∆▴▵▸▹▾▿◂◃◭◮◸◹◺◿►▻◄◅◢◣◤◥◬

Znaki matematyczne: ± × = ≈ ≌ +-÷×﹤﹥≤ ≥ ≦ ≧ ± √ ∑ π ≠=% ‰

Gwiazdy i śnieżynki: ☀ ✺ ✹ ✸ ✶ ✵ ✴ ❄ ❅ ❆ ❈ ❉ ❊ ❋ ✦ ⁂ ⋆ ❄ ❅ ❂ ✩ ✫ ✬ ✰ ✫ ★ ✩ ☆ ✪

Symbole: ⌚⌛☎☏✂✄✆✇☢✈✉✍✎✏✐𓍝 ☣ ♆ ♡ ♥ ❣ ❤ ❦ ❧ ❥ ❃

Znaki karciane: ♡ ♥ ♢ ♦ ♧ ♣ ♤ ♠

Religia i kultura: ☦ ☧ ☨ ☩ ☪ ☮ ☯ ✡ † ♰ ♱ ✝

Symbole oznaczające płcie i seksualność: ♀ ♂ ☿ ⚤ ⚥ ⚦ ⚧ ⚨ ⚢

Buźki: ☹ ☺ ☻ ヅ ツ ㋡ 〠 ⍢ ⚇ ⚉

Ikonki: ☎ ☏ ✆ ✂ ✉ ✈

Muzyka: ♩ ♪ ♫ ♬ ♭ ♮ ♯ 𝄞 𝄫 🎵 🎶 🎼 𓏢

Waluty: £ $ €

Pogoda: ☀ ☁ ☂ ☃ ☄ ☼ ☽ ☾ ❄ ❅ ❆ ༄ ࿓

Rośliny: ❁ ✿ ❀

Symbole z języka brajla: ⣿ ⠿ ⠾ ⠽ ⠼ ⠻ ⠺ ⠹ ⠸ ⠷ ⠶ ⠵ ⠴ ⠳ ⠲ ⠱ ⠰ ⠯ ⠮ ⠭ ⠬ ⠫ ⠪ ⠩ ⠨ ⠧ ⠦ ⠥ ⠤ ⠣ ⠢ ⠡ ⠠ ⠟ ⠞ ⠝ ⠜ ⠛ ⠚ ⠙ ⠘ ⠗ ⠖ ⠕ ⠔ ⠓ ⠒ ⠑ ⠐ ⠏ ⠎ ⠍ ⠌ ⠋ ⠊ ⠉ ⠈ ⠇ ⠆ ⠅ ⠄ ⠃ ⠂ ⠁ ⠀

Tekstowe: ― — – ” ’ « » ‘ ’ ‚ ‛ “ ” „ ‟ ‹ › ❛ ❜ ❝ ❞ 〝 〞 〟 〃 " ' ′ ″ ` ˊ

Brakuje Ci symboli do nicku lub znaczków do nicku na naszej liście? Znasz inne fajne znaki i symbole do Daj znać w komentarzach, a dodamy do listy znaczki na życzenie!

Gdzie można używać znaków specjalnych? Z powodzeniem zastosujesz je w: Fortnite, Discord, na Facebook, Twitter, na blogach i forach internetowych… Pod jakimi jeszcze nazwami występują znaki specjalne? Użytkownicy sieci Internet często nazywają je: ozdobniki do tekstu, ozdobne znaczki, symbole do nicków, fajne i dziwne znaki do skopiowania, fajne znaczki do nicku, różne symbole, symbole word, ładne emotki, emotki znaki graficzne, znaki ozdobne, znaki komputerowe, znaki internetowe, ozdobniki tekstu, znaczki discorda, znaki discord, symbole discord, znaczki fortnite, znaki fortnite itp.

Znaki specjalne w hasłach – jakich można używać?

Znaki specjalne często stosuje się w hasłach w celu podniesienia ich odporności na złamanie, a więc zapewnienia wysokiej ochrony i bezpieczeństwa. Jakie znaki specjalne najczęściej akceptowane są w hasłach? Głównie te występujące na klawiaturze. Do najpopularniejszych znaków specjalnych stosowanych w hasłach należą: !@#$%^&*()+=

Znaki specjalne na klawiaturze a symbole i znaki specjalne w Microsoft Word

Łatwo można zauważyć, że lista znaków specjalnych dostępnych na klawiaturze jest ograniczona, zwłaszcza tych widocznych na klawiaturze komputerowej. Jak więc wstawić w Microsoft Word znak specjalny, którego nie znajdujemy na klawiaturze?

Z pomocą przychodzi znam funkcja Symbol i Więcej symboli dostępna na wstążce poleceń w zakładce Wstawianie. Przeczytaj artykuł jak wstawiać symbole i znaki specjalne w Word?

A może chcesz wiedzieć jak wstawiać znaki specjalne na stronach internetowych poprzez kod HTML? Czytaj o tym na drugiej stronie naszego artykułu!

Strony: 1 2

6 odpowiedzi na „Znaki specjalne – kompendium znaków specjalnych”

 1. Awatar Marta
  Marta

  Poproszę Znaczek supermana

  1. Awatar Redakcja
   Redakcja

   Cześć Marta, emoji supermana nie ma, ale jest Superhero. Załączamy Superbohatera 🦸‍♂️ i Superbohaterkę 🦸‍♀️

  2. Awatar Redakcja
   Redakcja

   Znaczek Superman w emoji to de facto Superhero: 🦸

 2. Awatar Magda
  Magda

  Proszę znaczek valknut- symbol nordycki

  1. Awatar Redakcja
   Redakcja

   Dziękujemy za zapytanie. Niestety symbol/znak runiczny Valknut nie jest dostępny w postaci emoji, które mogłoby być użyte np. w profilu, komentarzu itp. Symbol ten można udostępnić jedynie w postaci obrazka.

 3. Awatar Kama
  Kama

  Czy takei znaczki do skopiowania są estetyczne? Czy używanie ich w nazwie profilu to nie jest trochę bazar?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *